Czy pomóc córce w spłacie kredytu? Kupiła mieszkanie i ciągle jej brakuje

Małgorzata zastanawia się, czy powinna wspierać finansowo dorosłe dziecko.
Czy pomóc córce w spłacie kredytu? Kupiła mieszkanie i ciągle jej brakuje
fot. Unsplash
15.10.2019

Jestem z pokolenia, które w większości nie musiało się zadłużać, żeby mieć dach nad głową. Mieszkania dostawaliśmy od państwa, a niektórzy dziedziczyli. Nikt nie myślał o czymś takim, jak kredyt hipoteczny na 30 lat.

Zobacz również: Teściowie nie chcą się dorzucić do kupna mieszkania. Moi rodzice nam pomogli

Czasy się jednak zmieniły i młodym trudno inaczej rozpocząć dorosłe życie. Kiedy córka powiedziała mi, że idzie na swoje - bardzo się ucieszyłam. Pomyślałam sobie, że wychowałam zaradną kobietę. Kwota spora, czas spłaty bardzo długi, ale każdy tak robi.

Z mężem pożyczyła prawie pół miliona złotych na własną nieruchomość. Wtedy zarabiali wystarczająco.

Przeraziłam się wysokością comiesięcznej raty, ale zapewniali, że dadzą radę. Trochę mnie to uspokoiło, ale nie na długo. Zauważyłam ostatnio, że mają coraz większy kłopot, by żyć na dotychczasowym poziomie.

Zobacz również: Kolejny raz nie dostałam kredytu na mieszkanie. To dyskryminacja singli

Ciągle na coś brakuje, odmawiają sobie wielu rzeczy, córka chodzi ze skwaszoną miną, ciągle bierze jakieś dodatkowe zlecenia. Kredyt ich dobija, a ja jako matka nie mogę na to spokojnie patrzeć. Chcę im jakoś pomóc.

W tej kwestii nie mogę jednak liczyć na wsparcie męża, bo wolałby się nie mieszać. On twierdzi, że to ich długi i oni muszą je spłacić. Nikt im nie kazał kupować dużego mieszkania w tak dobrej lokalizacji. Mogli pomyśleć.

Ciekawa jestem zdania kogoś z zewnątrz. Czy Waszym zdaniem powinniśmy pomagać finansowo dorosłym dzieciom?

Małgorzata

Zobacz również: Córka ma żal, że nie kupiłam jej mieszkania i przeze mnie musi spłacać kredyt

47 % tak
53 % nie

Polecane wideo

Wiadomo, kiedy powinniście razem zamieszkać. Astrologia wskazuje konkretny termin
Wiadomo, kiedy powinniście razem zamieszkać. Astrologia wskazuje konkretny termin - zdjęcie 1
Komentarze (16)
Ocena: 4.75 / 5
Nika (Ocena: 5) 18.10.2019 23:37
No niestety teraz mało kto sobie może pozwolić np na kupno mieszkania bez kredytu. My z mężem też wzięliśmy kredyt, ale nie chcieliśmy się pakować w jakieś niepewne lokum, dlatego woleliśmy postawić na biuro nieruchomości. I tym sposobem trafiliśmy na abc dom z Krakowa - bardzo rzetelna agencja, pomogli nam ze wszystkimi formalnościami też.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.10.2019 23:15
Możesz pomóc, ale nie musisz. Córka jest dorosła i ma rozum, powinna wiedzieć czego chce i na co się pisze. Jeśli nie było jej stać na duże mieszkanie, to mogli wziąć mniejsze i spłacać a nie teraz wiązać ledwo koniec z końcem. Źle pomyślała, bo najpierw mieszkając w domu rodzinnym powinna zacząć odkładać na długo przed kupnem, tak jak ja to zrobiłam. Tyle że wyjechałam za granicę do pracy i spędziłam tam 1/3 swojego życia żeby mieć 5 x więcej.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.10.2019 10:06
Jeśli was stać, to pewnie. Córka nie przychodzi i nie prosi, ogromny plus dla niej. Mi rodzice raz pożyczyli, jak kupiłam mieszkanie na kredyt, a musiałam jeszcze wynajmować stancję. Zabrakło mi na lekarza, pożyczyli - musiałam oddać.
odpowiedz
Gość (Ocena: 1) 15.10.2019 10:05
Jeżeli Cię stać, to pomóż to w końcu Twoje dziecko. Aczkolwiek, Twoj mąż ma też trochę racji. Młodzi ludzie powinni sobie oszacować mniej więcej na co ich stać, a na co nie. Jeżeli byli przyzwyczajeni do wysokiego komfortu i kredyt to zniszczył, to sami są sobie winni. Nie trzeba mieć wielkiego domu za prawie pół miliona, by mieć coś swojego. Córka też nie musi kupować sobie drogich rzeczy, na które było ją stać przed kredytem. Teraz niech z czegoś zrezygnuje.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.10.2019 09:17
Jeśli was stać to możecie. Jeśli własnym kosztem to odpuście. Cieszę się że są takie wspaniałe matki. Mnie moi rodzice wyrzucili w wieku 18 lat z domu i do tej pory bujam się po wynajętych pokojach i ciężko mi się zebrać na studia porządne, bo ciągle pracuje w byle jakiej pracy, żeby jakoś się utrzymać.
zobacz odpowiedzi (6)

Polecane dla Ciebie