Czy zwracać się do rodziców męża Mamo i Tato?

Jej wybranek nalega, aby zwracała się do jego rodziców, jak do własnych, czyli Mamo i Tato. Ona odczuwa jednak barierę…
Czy zwracać się do rodziców męża Mamo i Tato?
Fot. Unsplash
07.07.2019

Jak zwracacie się do rodziców swoich mężów? mamo i tato? Czy może bezosobowo? A może po imieniu?

Zobacz także: LIST: „Narzeczony nigdy nie widział mnie bez makijażu. Maluję się skoro świt”

W mojej rodzinie (mam na myśli relacje moich rodziców z moimi dziadkami) jest zwyczaj mówienia do siebie po imieniu. W rodzinie mojego męża natomiast mówią do siebie "mamo" i "tato". I tutaj zaczyna się mój problem, bo mój świeżo poślubiony mąż życzy sobie, żebym do jego rodziców zwracała się jak do swoich, a mi jakoś nie przechodzi to przez gardło.

Dlaczego? Po pierwsze nie zgadzam się z tym zwyczajem, nie podoba mi się on, a po drugie nie przepadam za nimi. Czuję zresztą, że i oni mnie też nie akceptują tak do końca. Wiecie jak to jest – takie rzeczy się po prostu czuje. Ale obawiam się też, że jeśli się nie przełamię to oni mnie już totalnie odrzucą, skreślą i znienawidzą. Szczególnie szanowna pani mamusia…

Do tej pory radziłam sobie jakoś przy użyciu form bezosobowych: „Może herbatki?”, „Prawda, że ładny kolor ścian?”, „Zapraszam do stołu, częstujcie się”. Ale mój Czarek patrzy na mnie krzywo i wiem, że czeka aż się przełamię…

Jak to wygląda u Was?

K.

22 % tak
78 % nie

Polecane wideo

17 baśniowych sukienek ślubnych. Najpiękniejsze inspiracje z Instagrama
17 baśniowych sukienek ślubnych. Najpiękniejsze inspiracje z Instagrama - zdjęcie 1
Komentarze (56)
Ocena: 4.96 / 5
gość (Ocena: 5) 23.07.2019 14:30
Ja nie miałem problemu z mówieniem do teściowej Mamo. Jednak odnosząc się do treści artykułu. Do cholery, wy (ty i twój mąż) macie być w życiu partnerami, wspierać się na dobre i na złe. On nie może Ci tego narzucić ani się domagać lub czekać aż się przełamiesz. Musisz być sobą a nie zmuszać się, bo z tego będą tylko problemy dla Ciebie. Musicie spokojnie i poważnie na ten temat porozmawiać. Musisz mu powiedzieć o swoich odczuciach i powodach niechęci, ale musisz też wysłuchać i spróbować zrozumieć jego argumenty. I koniecznie musicie dojść w tej kwestii do kompromisu, bo inaczej ciągle będą między wami dąsy i nieporozumienia. Poproś go żeby Cię wsparł w tej trudnej dla Ciebie sytuacji a nie dołował czy zmuszał do czegoś czego nie chcesz.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.07.2019 22:57
Mam dobry kontakt z rodzicami mojego męża ale dziwnie by mi było mówić do nich mama i tata. Po pierwsze nie są moimi rodzicami a po drugie nie usłyszałam od nich takiej propozycji. Mój mąż do mojej mamy od razu zaczął mówić Mama. Ja do moich teściów zwracałam się bezosobowo albo na Ty. Problem rozwiązał się gdy urodziłam syna. Teraz zwracam się do nich Babcia/Dziadek :))
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.07.2019 21:13
ja do swojej przyszłej teściowej cały czas mówię "Pani". Generalnie za nią nie przepadam i wcale mi się nie śpieszy do nazywania "mamusią".
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.07.2019 19:54
Ja to ustalałam z samymi teściami... Akurat moja woli po imieniu, a nie mamo. Wtedy problem z głowy, po prostu zapytać jak sobie oni życzą. I jaja będą jak się okaże że inaczej niż synuś by sobie chciał...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.07.2019 19:28
Patrząc na komentarze mam wrażenie że większość nie zwraca się tak do teściów bo ich nie lubi. Ewentualnie oni nie akceptuja was w roli synowej. Moja mama mieszka daleko ode mnie, dlatego teściowa częściej u nas gości (umawiamy się na kawę, pomaga załatwić coś itd). Kocham swoich rodziców, ale rodzice męża zaakceptowali mnie i przyjęli do siebie więc tak jak oni dbają o mnie, tak ja o nich dbam. Może dlatego że wzorce wzięłam z domu gdzie mama do teściowej mówi per mamo i dba o nią. Jak myślę MAMA to jest to jedna jedyna osoba, ale gdy odzywam się do teściowej to nie bawię się w 3 osobę, Panią czy imiennie a zwyczajnie mówię mamo.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie