Moja córka nie będzie miała czerwonego paska na świadectwie. Ukarać ją?

Iza niepokoi się jej coraz gorszymi wynikami w nauce.
Moja córka nie będzie miała czerwonego paska na świadectwie. Ukarać ją?
fot. Pixabay
12.06.2019

Mam to szczęście, że nigdy nie musiałam gonić mojego dziecka do nauki. Córka robiła to sama z siebie i przyzwyczaiła mnie do najlepszych ocen. Teraz, kiedy powinęła jej się noga, jakoś nie potrafię się z tym pogodzić.

Zobacz również: Strajkującym nauczycielom poprzewracało się w głowach. Ten zawód to misja, a nie kasa

Człowiek łatwo się przyzwyczaja do dobrych rzeczy. Myślałam, że przez kolejne lata będę mogła chwalić się jej świadectwami. W tym roku średnia jej trochę spadła i nie dostanie wyróżnienia. A przecież czerwony pasek w podstawówce to nie jest jakiś wyczyn.

Próbowałam z nią rozmawiać, co się dzieje, ale stwierdziła, że nic. Po prostu miała pecha.

Z matematyki zawsze miała 5, a teraz nagle 3. Język polski też gorzej, bo z 5 na 4. Nie wiem z czego to wynika, bo w domu nie mamy żadnych większych problemów. Ma idealne warunki, żeby odrabiać lekcje i uczyć się na sprawdziany.

Zobacz również: Rodzice traktują nauczycieli jak opiekunki do dzieci. Ja mam uczyć, a nie niańczyć

Podejrzewam, że winny może być nowy telefon. Wcześniej miała taki zwykły z klawiszami, ale kupiliśmy jej drogiego smartfona. Teraz ciągle ma go w ręce. Messengery, filmiki, snapchaty i tak dalej. To ją rozprasza.

Boję się, że jeśli nie zainterweniuję, to będzie jeszcze gorzej. Dlatego pomyślałam, że dla przykładu warto by ją było w jakiś sposób ukarać. Dać nauczkę, żeby się trochę bardziej ogarnęła. Co prawda ma średnią 4,3, ale mnie to nie satysfakcjonuje.

Myślicie, że kara będzie w tym przypadku zasadna? Rozważam zabranie jej telefonu na jakiś czas.

Iza

Zobacz również: Czy podciągnąć uczennicy ocenę, żeby dostała świadectwo z paskiem?

20 % tak
80 % nie
Dzieci w ciąży. Uczennice podstawówki chwalą się rosnącymi brzuchami
Dzieci w ciąży. Uczennice podstawówki chwalą się rosnącymi brzuchami - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (26)

Ocena: 4.35 / 5
gość (Ocena: 5) 13.06.2019 16:15
Zabranie smartfona to za mało, tu się należy pas i zamknięcie w ciemnej komórce.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.06.2019 10:38
Najlepszym rozwiązaniem jest motywowanie i pomaganie dziecku w znalezieniu zainteresowań i pasji. To spowoduje, że dziecko z przedmiotów do których nie ma talentu lub ich nie lubi będzie przeciętne, a z dziedzin, które je fascynują będzie najlepsze. I co najważniejsze szczęśliwe i zmotywowane. O tym, czy w dorosłym życiu będzie mieć dobrą pracę decyduje zawsze determinacja i zaradność nie zaś pasek na świadectwie. Niestety wiele osób mało zaradnych po dobrych kierunkach studiów sprzedaje odzież w sklepie, może właśnie dlatego, że rodzice zamiastw wspomóc ich w szukani pasji i zaintersowań rygorystycznie rozliczali i karali ich za słabsze oceny.
odpowiedz
Piotr (Ocena: 5) 13.06.2019 09:34
Gdybyś miała córkę Lenia co miałaby 2 max 3 to o takiej średniej byś marzyła.. 4,3 to nie pasek - to całkiem przyzwoita średnia i należy się jej za to nagroda a nie kara. Razem powinnyście przegadać nagły spadek formy - ale sorki karać za coś takiego? - zejdź na ziemię bo po takiej karze mogłabyś doświadczyć buntu i juz 4 ki nie zobaczyć ;)) Dziecko uczy się dla siebie a nie dla ciebie- keśli masz z tym problem że przyzwoita średnia nie wystarcza to znaczy że masz zbyt wygórowane ambicje. Pociesze Cię - za pare lat córka nie będzie pamiętała połowy rzeczy ze szkoły.. I to będzie normalne.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.06.2019 18:57
poza tym pielęgnuj w niej samodzielne myślenie, kreatywnośc. chęci do zdobywania wiedzy bo dzisiejsza szkoła to dno i nie uczy tego wcale. wykuwanie regułek na pamięc nie spowoduje że będzie lepszą dorosłą i zdobędzie lepszy zawód :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.06.2019 18:53
Dziecko nie uczy sie dla rodzica a dla siebie. Wytłumacz córce ze to jak sie przygotuje do szkoły jest istotne i ze nauki będzie co raz więcej. zarządź też że na czas nauki telefon na bok. ale nie karaj dziecka za i tak nie taką niską średnią. do tego materiału do nauki jest teraz znaczni więcej. To ze Ciebie ta średnia nie satysfakcjonuje nie znaczy że dziecko zasłużyło na kare bo nie jest tak źle.. Po prostu w następnym roku szkolnym przypilnuj nieco córkę co do korzystania z telefonu póki jeszcze masz na to wpływ :) ale nie wymagaj od niej paska i najlepszych wyników, sama musi tego chcieć. Kara do niczego jej nie zmotywuje i by moze córka sie zacznie buntować..
odpowiedz

Polecane dla Ciebie