Czy podciągnąć uczennicy ocenę, żeby dostała świadectwo z paskiem?

Dziewczyna poprosiła o to swoją nauczycielkę.
Czy podciągnąć uczennicy ocenę, żeby dostała świadectwo z paskiem?
fot. Pixabay
23.05.2019

Koniec roku szkolnego ma to do siebie, że zaczynają się pielgrzymki do nauczycieli. Uczniowie poprawiają oceny, walczą o klasyfikację i przejście do następnej klasy. Nie jestem bardzo surowa i kiedy widzę zaangażowanie, to zdarza mi się ulec.

Zobacz również: Strajkującym nauczycielom poprzewracało się w głowach. Ten zawód to misja, a nie kasa

Tym razem jednak naprawdę nie wiem, co powinnam zrobić. Dziewczyna uczy się systematycznie i chcę jej wystawić zasłużoną ocenę dobrą. Trudno inną, bo wszystkie sprawdziany pisze na czwórki. Może kilka razy trójka jej wpadła.

Ona zdaje sobie z tego sprawę, ale marzy o wyższej nocie.

Przyszła do mnie ostatnio po lekcji i zapytała, czy nie byłoby możliwości, żebym wpisała jej na świadectwie ocenę bardzo dobrą. Zależy jej, bo dzięki temu miałaby odpowiednią średnią i wyróżnienie na koniec roku.

Zobacz również: Zarobki nauczyciela

Biję się z myślami, co zrobić. Nie bardzo jest z czego wyciągnąć wyższą ocenę. W ciągu roku dostała tylko dwa razy piątkę, a inne rzeczy poszły jej słabiej. Także poprawianie w grę nie wchodzi. Co najwyżej moja dobra wola.

Nie chciałabym tylko, żeby ona wyszła ode mnie z przekonaniem, że wszystko można sobie w życiu tak załatwić. Powiedziałam, że jeszcze się zastanowię. Wiem, że na 5 raczej nie zasłużyła. Jeśli jednak ją wystawię, to dostanie świadectwo z paskiem.

Uważacie, że powinnam w drodze wyjątku pójść jej na rękę?

Nauczycielka

Zobacz również: LIST: „Koleżanka siedzi na kasie i śmieje mi się w twarz. Zarabia 2 razy więcej niż ja w szkole”

31 % tak
69 % nie
Dzieci w ciąży. Uczennice podstawówki chwalą się rosnącymi brzuchami
Dzieci w ciąży. Uczennice podstawówki chwalą się rosnącymi brzuchami - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (19)

Ocena: 4.53 / 5
gość (Ocena: 5) 12.06.2019 17:30
A mój syn ma srednią z polskiego 4,80 i wystawiona ocena 4 na koniec roku. Przykre. Pracował cały rok. Czytał lektury, ze sprawdzianów ma 5. Jedna 4+ z kartkówki. No ale zmienił się nauczyciel i nie bierze pod uwagę ocen poprzednika ;) tylko dwie 4+. Jak miło ;) Własnie z tego powodu nie osiągnie sredniej do paska ;)
odpowiedz
gość (Ocena: 4) 12.06.2019 14:20
Jestem przeciwna temu, by dostała 5 za nic. Jeżeli jej oceny dają tylko możliwość 4 na koniec, tak też powinno być.
odpowiedz
gość (Ocena: 4) 24.05.2019 08:09
Takie pytanie nie ma w ogóle racji bytu moim zdaniem. Jeżeli w ogóle jest prawdziwe a nie zadane przez moderatora w celu wysondowania opinii publicznej w wiadomej kwestii. Szukanie rozwiazania dla własnych watpliwosci w tak delikatnej sprawie świadczyłoby o braku dojrzałosci pedagoga. To on zna to dziecko wie jak systematycznie pracuje, jak jest zdolny i jak pracowity. Z porad internetowych można skorzystać wybierajac sie na wakacje a nie stanowiąc poniekąd o czyimś życiu. Trzeba to wziąć na swoje barki w oparciu o caloksztalt posiadanej wiedzy o drugim młodym czlowieku, któremu przede wszystkim należy się szacunek i poważanie takie samo jak dorosłej osobie. Opinie internetowe obarczone sa w nadmiernym stopniu subiektywizmem a czasem nawet zawiscia i nie można sie nimi kierować stanowiąc o czyimś życiu PRAWDZIWYM. Pozdrawiam i życzę rozsądnej przemyslanej dogłębnie decyzji.
odpowiedz
Anna (Ocena: 1) 23.05.2019 16:39
Aż mi się nie chce wierzyć w to co czytam w artykule i w komentarzach. Jak można wyznawać taką nieuczciwość? Co to nauczy tę dziewczynę i pozostałych uczniów? Że wcale nie trzeba by się uczyć by coś osiągnąć. Osiągnięcia się sobie załatwia. Jeśli nauczycielka wystawia wyższą o jeden stopień ocenę jednej osobie pomimo, że nie wychodzi to powinna to zrobić dla wszystkich w klasie, bo inaczej jest to nieuczciwe względem osób, które faktycznie ciężką pracą zasłużyły sobie na 5 i względem tych, które miały podobne oceny, a jednak nikt im nie podniósł. Uczniowie powinni po czymś takim masowo przychodzić z wnioskiem o podwyższenie oceny albo zgłosić to dyrektorowi, by nauczyć nauczycielkę i uczennice uczciwości.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.05.2019 14:48
Mi się wydaję, że wystawienie 5 nie będzie świadczyło "że wszystko w życiu da się załatwić", ale sprawi jej radość i dumę, która może być motywacją do przyszłych osiągnięć. To tylko dziecko, a skoro faktycznie ciężko pracowało, czemu nie zrobić czegoś dobrego?
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie