Mam 30 lat i 0 zł na koncie oszczędnościowym. Czy to normalne?

Laura ma wrażenie, że tylko ona nie potrafi nic odłożyć.
Mam 30 lat i 0 zł na koncie oszczędnościowym. Czy to normalne?
fot. Unsplash
09.05.2019

Ze wszystkich stron słyszę, że trzeba oszczędzać. Później człowiek budzi się z ręką w nocniku i jest dramat. Jestem podobnego zdania, ale do tej pory jakoś nie udało mi się nic odłożyć. Przez chwilę miałam 2 tysiące na koncie oszczędnościowym, ale samochód wymagał remontu i wydałam.

Zobacz również: Ile trzeba zarabiać, by godnie żyć? Polakowi na przeżycie wystarczy 1467 zł

Naprawdę zazdroszczę osobom w moim wieku, które dysponują sporymi środkami. Ostatnio zgadałam się z koleżanką i narzekała, że ma tylko 30 tysięcy. Ledwo jej starczy na wpłatę własną przy zakupie mieszkania, ewentualnie jakieś fajne wakacje.

Szczęka mi opadła z wrażenia. W życiu nie miałam tylu zer na rachunku. Najwyżej jedno i nic więcej.

Czasami sama się z siebie śmieję. Założyłam konto oszczędnościowe, żeby stwarzać pozory. Sama sobie wmawiam, że kiedyś odbiję się od dna i zapełnię je pieniędzmi. Tylko skąd je brać? Mam 30 lat i żyję od pierwszego do pierwszego.

Zobacz również: „Zarabiam 5000 zł miesięcznie. Nie potrafię nic oszczędzić” (Historia Karoliny)

Zarabiam dość przeciętnie, bo ok. 2800 zł na rękę. Z tego ponad tysiąc idzie na mieszkanie, w którym żyję z chłopakiem. Jedzenie, ciuchy, inne rachunki i tyle. Raz na kilka miesięcy udaje nam się wyrwać gdzieś na weekend, żeby nie oszaleć w mieście.

Oboje nie mamy nic, więc jak tu myśleć o organizacji wesela czy kupnie mieszkania... Mam wrażenie, że tylko my jesteśmy tacy nieodpowiedzialni. Wszyscy znajomi mają ambitne plany i coś tam sobie odkładają.

Chyba, że przesadzam i nie mam się czym martwić. Czy według Was brak oszczędności w tym wieku to coś normalnego?

Laura

Zobacz również: Właśnie tyle zarabiają Twoi rówieśnicy. Sprawdź, czy mieścisz się w normie

39 % tak
61 % nie

Polecane wideo

Znaki zodiaku, którym ciągle brakuje pieniędzy
Znaki zodiaku, którym ciągle brakuje pieniędzy - zdjęcie 1
Komentarze (39)
Ocena: 4.87 / 5
Gosciowka (Ocena: 5) 05.12.2020 21:43
Man 30 lat, Dom na kredyt z wkładem własnym 50 tys druga połowa dała 100 tys. Oszczędności 50 tys. Brak innych kredytów oprócz mieszkaniowego. Samochód używany, kupiony za gotówkę. Zawsze oszczędzałam nigdy nie pożyczałam kasy, nie stołuje się na mieście, umiem gotowac dlatego potrawy na mieście moe tak średnio smakują.
odpowiedz
Ania (Ocena: 5) 25.05.2020 18:31
Mam 40 lat 50tys oszczędności, dom, dwa mieszkania jedno w kredycie oraz trzecie które jest współwłasnością. Samochód średniej klasy. Dwoje dzieci
odpowiedz
minia3 (Ocena: 5) 09.07.2019 15:52
Nie wiem czy jest w tym coś tak strasznie dziwnego. Wszystko jest teraz takie drogie, że masakra. Ale trzeba sobie radzić jakoś. My na przykład postanowiliśmy zmienić dostawcę energii i teraz mamy prąd od pulsar energia. No i faktycznie mają spoko stawki
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 13.05.2019 11:45
Hej panowie, spotkam się z Panem na dyskretne i potajemne spotkania Mam 24 lat jestem po rozstaniu i nie chce mężczyzny na stałe. Zapraszam do kontaktu przez ten portal : www.wyspakobiet.eu/xmonia24x
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.05.2019 01:40
Na dworcach siedzą ludzie co nie mają nic w wieku 60 lat :P Taka alternatywa jak komuś smutno, że nic nie ma :P
odpowiedz

Polecane dla Ciebie