Mam 30 lat i 0 zł na koncie oszczędnościowym. Czy to normalne?

Laura ma wrażenie, że tylko ona nie potrafi nic odłożyć.
Mam 30 lat i 0 zł na koncie oszczędnościowym. Czy to normalne?
fot. Unsplash
09.05.2019

Ze wszystkich stron słyszę, że trzeba oszczędzać. Później człowiek budzi się z ręką w nocniku i jest dramat. Jestem podobnego zdania, ale do tej pory jakoś nie udało mi się nic odłożyć. Przez chwilę miałam 2 tysiące na koncie oszczędnościowym, ale samochód wymagał remontu i wydałam.

Zobacz również: Ile trzeba zarabiać, by godnie żyć? Polakowi na przeżycie wystarczy 1467 zł

Naprawdę zazdroszczę osobom w moim wieku, które dysponują sporymi środkami. Ostatnio zgadałam się z koleżanką i narzekała, że ma tylko 30 tysięcy. Ledwo jej starczy na wpłatę własną przy zakupie mieszkania, ewentualnie jakieś fajne wakacje.

Szczęka mi opadła z wrażenia. W życiu nie miałam tylu zer na rachunku. Najwyżej jedno i nic więcej.

Czasami sama się z siebie śmieję. Założyłam konto oszczędnościowe, żeby stwarzać pozory. Sama sobie wmawiam, że kiedyś odbiję się od dna i zapełnię je pieniędzmi. Tylko skąd je brać? Mam 30 lat i żyję od pierwszego do pierwszego.

Zobacz również: „Zarabiam 5000 zł miesięcznie. Nie potrafię nic oszczędzić” (Historia Karoliny)

Zarabiam dość przeciętnie, bo ok. 2800 zł na rękę. Z tego ponad tysiąc idzie na mieszkanie, w którym żyję z chłopakiem. Jedzenie, ciuchy, inne rachunki i tyle. Raz na kilka miesięcy udaje nam się wyrwać gdzieś na weekend, żeby nie oszaleć w mieście.

Oboje nie mamy nic, więc jak tu myśleć o organizacji wesela czy kupnie mieszkania... Mam wrażenie, że tylko my jesteśmy tacy nieodpowiedzialni. Wszyscy znajomi mają ambitne plany i coś tam sobie odkładają.

Chyba, że przesadzam i nie mam się czym martwić. Czy według Was brak oszczędności w tym wieku to coś normalnego?

Laura

Zobacz również: Właśnie tyle zarabiają Twoi rówieśnicy. Sprawdź, czy mieścisz się w normie

38 % tak
62 % nie
Znaki zodiaku, którym ciągle brakuje pieniędzy
Znaki zodiaku, którym ciągle brakuje pieniędzy - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (34)

Ocena: 4.85 / 5
gość (Ocena: 5) 13.05.2019 11:45
Hej panowie, spotkam się z Panem na dyskretne i potajemne spotkania Mam 24 lat jestem po rozstaniu i nie chce mężczyzny na stałe. Zapraszam do kontaktu przez ten portal : www.wyspakobiet.eu/xmonia24x
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.05.2019 01:40
Na dworcach siedzą ludzie co nie mają nic w wieku 60 lat :P Taka alternatywa jak komuś smutno, że nic nie ma :P
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 12.05.2019 09:46
Mam 21 lat, jestem studentem i mieszam z chłopakiem. Miesięcznie dostaję 1000 zł na życie, a mimo to odkładam po 200 zł na czarną godzinę. Obecnie nazbierało się już kilkanaście tysięcy (praca wakacyjna itp.). Nie rozumiem, jak można zarabiać prawie 3k na rękę i nie umieć nic zaoszczędzić (zakładając, że nie ma się dzieci albo kogoś innego na utrzymaniu).
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 4) 09.05.2019 20:49
Automatycznie po wypłacie przelewam na drugie konto, inaczej wydalabym na coś. Kwota jest niska 200zl ale robię to systematycznie i nie odczuwam braku tych pieniędzy w ciągu miesiąca.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.05.2019 15:53
Ja bym się szczerze mówiąc bała nie mieć żadnych oszczędności. W każdej chwili może zdarzyć sie sytuacja, w której pieniądze są nagle potrzebne. Nie wyobrażam sobie sytuacji żeby być zmuszona pożyczać pieniądze, żeby mieć np.na leki czy naprawę samochodu. Przemyśl i ogranicz wydatki, bo podejrzewam, że spora część z nich jest zbędna.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie