Czy poszłabyś do pracy za takie pieniądze? Michalina

20.06.2018

Mam wyższe wykształcenie i praktycznie żadnego doświadczenia zawodowego. Praktyki z uczelni przecież się nie liczą, a na stażu z urzędu pracy byłam tylko 3 miesiące i zajmowałam się układaniem papierów. Studia skończone, ostatnie długie wakacje w życiu wypadałoby też już skończyć... Dostałam ofertę pracy u siostry mojej koleżanki. To firma, która nie ma nic wspólnego z moim wykształceniem, ale chodzi o odpowiedzialne stanowisko. Na pewno musiałabym się bardzo zaangażować, żeby coś z tego wyszło.

Dlaczego się waham? Bo usłyszałam propozycję wynagrodzenia i trochę się załamałam. Nie liczyłam na kokosy, ale 1050 zł na rękę, a do tego na umowie zlecenie, to jest strasznie mało. Obowiązywałby mnie 3-miesięczny okres próbny, więc praktycznie do końca lata musiałabym żyć za grosze. To nie będzie łatwe, bo automatycznie pomoc rodziców się skończy. To nie brzmi zbyt dobrze. Poczułam się wręcz upokorzona, bo kto jest w stanie wyżyć za takie pieniądze?

Zobacz również: „Zarabiam 5000 zł miesięcznie. Nie potrafię nic oszczędzić” (Historia Karoliny)

Czytałam umowę i wychodzi też na to, że jak się pomylę przy liczeniu, to mogą mnie rozliczyć. W taki sposób, że albo całość albo procent strat od pensji. Zaraz się okaże, że w ogóle będę dopłacała do tej pracy! Wiedziałam, że jest źle na rynku pracy, ale to już jest draństwo.

Zastanawiam się, co zrobić. Przyjmę ofertę – będę płakała, że haruję za grosze. Odrzucę ją – może się okazać, że długo nic nie znajdę. Co to za kraj, w którym nie ma żadnych perspektyw. Nawet dla osób z wyższym wykształceniem...

Kiedyś bym powiedziała, że za tysiąc nawet nie wstaję z łóżka, ale kiedyś trzeba zacząć.

Michalina

Zobacz również: Ile trzeba zarabiać, by godnie żyć? Polakowi na przeżycie wystarczy 1467 zł

32 % tak
68 % nie

Polecane wideo

Komentarze (5)
Ocena: 4.2 / 5
(Ocena: 5) 20.06.2018 22:27
Skoro nie masz żadnego doswiadczenia zawodowego to jako pierwsza praca powinnaś wiedzieć,ze zarobki beda niskie. Ja bym na twoim miejscu z jakis czas popracowala za te pieniadze,a pozniej poszła do innej pracy i wtedy z doświadczeniem zawodowym mogła bys pewnie lepiej zarabiać.
odpowiedz
em (Ocena: 1) 20.06.2018 14:09
BZDURY! Dawno nie było tak dobrej sytuacji na rynku pracy. Nie bez powodu, mówi się, ze teraz jest rynek pracownika. Mozna stawiac dowolne wymagania i z zatrudnieniem nie ma problemu (pracuje w branzy IT i nie mialam najmniejszego problemu, ani z zatrudnieniem, za dobra stawke, bez doswiadczenia, jak i ze zmiana pracy)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.06.2018 10:45
To już lepiej idź do fabryki - więcej dostaniesz i bez takiej odpowiedzialności. A przyjmują jak leci wystarczy mieć jako takie zdolności manualne. A miedzy czasie szukać czegoś fajnego.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.06.2018 07:28
Od czegoś trzeba zacząć niestety. Bez doświadczenia żaden pracodawca nie da ci więcej niż 2000 netto
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.06.2018 06:30
Pracy jest bardzo dużo, nie rozumiem ludzi którzy narzekają na bezrobocie. Chyba, że ktoś skończył polonistykę lub pedagogikę, to faktycznie może być słabo
odpowiedz

Polecane dla Ciebie