Czy moja córka dostaje zbyt wysokie kieszonkowe? Ewa

26.05.2018

Jestem trochę starsza od większości z Was, ale to dobrze. Potrzebuję opinii kogoś młodszego. Jestem mamą nastoletniej córki. Ma 13 lat, niby jest jeszcze dzieckiem, ale w moich oczach to już mała kobietka. Chcę ją traktować poważnie, ale z drugiej strony - bardzo nie chciałabym, żeby straciła do mnie szacunek. A zdaniem niektórych ją rozpieszczam.

Postanowiłam wypłacać jej kieszonkowe. Wiem, że dosyć wysokie, ale chcę ją nauczyć samodzielności. Córka dostaje 100 zł. Nie miesięcznie, ale tygodniowo. Wychodzi więc 400 zł w miesiącu. Dużo? Tak, ale czy ZA DUŻO? Wcale nie jestem tego pewna.

Dość dobrze wiem, na co ona wydaje te pieniądze i uważam, że robi to z głową.

Zobacz również: „Zarabiam 5000 zł miesięcznie. Nie potrafię nic oszczędzić” (Historia Karoliny)

Kiedy pochwaliłam się tym koleżance, która ma dzieci w podobnym wieku, to zwątpiła. Jej zdaniem przesadziłam. Według niej 40-50 zł miesięcznie to w sam raz. 400 to już prawie patologia. Usłyszałam od niej, że niektórzy mogą mnie posądzić o kupowanie sobie uczuć córki. Nie powiedziała, że ona tak uważa, ale kto wie?

Te pieniądze idą na pierwsze kosmetyki, czasami sama sobie kupi coś do ubrania, jakieś picie na mieście, bilety do kina, prezent na urodziny koleżanki. Wiem, bo pokazuje mi paragony. Gdybym nie dawała jej takiego kieszonkowego, to i tak musiałabym jej dołożyć.

No to przesada czy nie? Moim zdaniem zdrowy rozsądek.

Ewa

Zobacz również: Ona dostaje minimalną pensję. Teraz zdradza, jak żyje się za 1500 zł miesięcznie

56 % tak
44 % nie

Polecane wideo

Komentarze (11)
Ocena: 5 / 5
hmmm (Ocena: 5) 28.05.2018 12:45
Nie uważam, że dostaje zbyt dużo, a sama nie dostawałam praktyczniej nic, tylko od okazji. Skoro ona kupuje sobie za to różne rzeczy to uczy się gospodarować tymi pieniędzmi, gdyby dostawała 50-100 to i tak mama na bieżąco by jej dawała an różne wydatki i wcale by mniej pewnie nie wyszło. Jakby dostawała 50 to by np. nie miała na wyjście do kina z koleżankami czy coś zjeść z kimś na mieście. Ja nie dostawałam i izolowałam się od koleżanek bo nie miałam kasy żeby iść z nimi na pizzę czy do kina. Jak ich stać to jest spoko. To jest 400 a nie 4000.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.05.2018 07:37
Jeśli jesteście bogaci a córka wydaje pieniądze z głową to jak najbardziej ok. Jeśli jednak jesteście przeciętną rodziną to trochę za dużo. Rozsądnie było by dawać 100 zł ale na miesiąc, 300 zł odkładać córce by kiedyś w dorosłym życiu miała coś na start
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.05.2018 21:56
Ja nie dostawałam nic. Czasem 20-30 zł, jak szłam na czyjeś urodziny, czy do kina. Dla mnie 400 zł, to kosmos. Jeszcze kiedy byłam na studiach, taką kwotę, to może dostawałam od rodziny w skali roku, a nie miesiąca. Ech, dzisiaj nawet przeciętna nastolatka ma lepiej niż ja. Załamać się idzie w tym kraju. Pięć lat ciężkich studiów, zarzynania się w gówno-pracach, żeby tylko związać koniec z końcem i nic z tego nie mam. Pora emigrować.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.05.2018 13:43
uważam że jeśli córka jest z tobą otwarta w spraiwe wydatków i macie dobry kontakt to nie widzę powodu żeby to miał być problem. najważniejsze to nauczyć dziecka szacunku do pieniędzy, na które jej/jego rodzice musieli cięzko zapracować. ja widzę po sobie że przez to że wychowałam się zazwyczaj bez problemów finansowych teraz nie kupuję sobie głupot tylko już raczej wydaję pieniądzę na miło spędzony czas - jedzenie na mieście, dobre wino, kino, koncert itd
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.05.2018 08:36
Nie pochodzę z bogatej rodziny, a uważam, że ta kwota jest całkiem normalna i rozsądna. Przecież, jak dziewczyna miałaby niższe kieszonkowe to rodzice i tak musieliby jej dorzucać na ekstra wydatki. A tak uczy się ona gospodarowania pieniędzmi. Jak przehula na pierdóły to nie będzie miała. Poza tym stówa dzisiaj a stówa kilka czy kilkanaście lat temu to zupełnie inna historia - za 100 zł dzisiaj kupisz zdecydowanie mniej. Te osoby, które mają ból dupy o to kieszonkowe, to zapewne Karyniska i Sebixy, które na utrzymanie rodziny mają dwie minimalne na miesiąc.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie