Czy zafarbować włosy 5-letniej córce? Chcę jej ułatwić życie... Ilona

Czy zafarbować włosy 5-letniej córce? Chcę jej ułatwić życie... Ilona
01.12.2017

Mam nadzieję, że nie zrozumiecie mnie źle. Kocham swoje dzieci z całego serca i akceptuję je bez żadnego „ale”. Po prostu pomyślałam, że mogę ułatwić swojej córce życie. Wszyscy wiemy, jak ludzie traktują rudych. Że niby fałszywi, wredni i ogólnie brzydcy. Nie rozumiem zupełnie skąd to się wzięło.

Ona jest bardzo pogodna, nie stroi fochów i nigdy mnie nie oszukała. Ma 5 lat, ale już wiem, że wyrośnie z niej wspaniała dziewczyna, a później kobieta. Na razie inne dzieci nie wytykają jej palcami, ale różnie może być. Spodziewam się raczej najgorszego.

Reakcji innych nie zmienię, ale na kolor jej włosów mam przecież wpływ...

 

Pomyślałam o tym, żeby stopniowo zacząć je przyciemniać. Tak delikatnie i wyłącznie przy użyciu sprawdzonych środków, które nie uczulają. Ona uwielbia się przebierać i maluje paznokcie, więc pewnie zareagowałaby pozytywnie. Wreszcie ten kolor by się wyrównał i nie wyglądałaby jak „marchewka”.

Chcę to zrobić powoli, żeby rodzina i przyjaciele nie doznali szoku. Wreszcie się przyzwyczają. Myślę, że to dobry sposób na to, żeby w przedszkolu nikt jej nie wytykał palcami. Rówieśnicy nawet się nie zorientują, że kiedyś wyglądała inaczej.

Ale z drugiej strony wiem, jak to brzmi. 5-latka i farbowanie to się trochę kłóci.

 

Reakcje na mój pomysł są różne. Mama twierdzi, że zwariowałam, mąż uważa, że widzę problem, którego nie ma, a bliska przyjaciółka nie widzi nic przeciwko. Dlatego chciałabym Was zapytać o zdanie. Czy farbowanie włosów (delikatne i stopniowe!) tak małemu dziecko to aż taki skandal?

Nie wymyśliłam tego, żeby robić z niej dorosłą, ale jak wspomniałam - ułatwić życie. Stereotypy o rudych są takie, a nie inne i nic z tym nie zrobię. Mogę jedynie ulżyć córce, która będzie narażona na przykre komentarze.

Zrobić to?

Ilona

8 % tak
92 % nie

Komentarze (15)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 01.12.2017 19:39
Nie. Jestem naturalnie ruda i nigdy nie miałam z tego powodu nieprzyjemności. Aktualnie wszyscy, którzy mnie nie znają i tak myślą, że farbowane, bo w naturze rzadko trafia się taki intensywny, rudo-kasztanowy odcień ;) Faceci szaleją za tym kolorem, a dzieciaki, które się ze mnie nabijały - zbywałam. Naucz córkę pewności siebie. Niech zna swoją wartość od najmłodszych lat. To ją wyróżni i sprawi, że powinna czuć się wyjątkowo.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.12.2017 17:25
Ja mam naturalnie rude włosy i kiedy jeszcze chodziłam do szkoły rówieśnicy różnie na nie reagowali, ale z czasem się przyzwyczaili. Mało tego, myślę, że to między innymi dzięki rudym włosom nauczyłam radzić sobie z niezbyt przyjemnymi uwagami, które każdy czasem słyszy w życiu i stałam się pewniejsza siebie. Zresztą włosy z czasem naturalnie mi się przyciemniły i nie są "marchewkowe". Do tej pory nigdy ich nie przefarbowałam i uważam je za jeden z moich największych atutów.
odpowiedz
asdasdad (Ocena: 5) 01.12.2017 16:40
U mnie jest spore prawdopodobieństwo, że synek urodzi się rudy. Nawet się cieszę, bo to oryginalny kolor włosów i nawet przez myśl mi nie przeszło, by coś mu grzebać w kolorze ;) Raczej nastawiam się na to, by przede wszystkim budować w nim poczucie wartości. Dobrze dziecko oswajać z określeniami, jakie moga do niego dotrzeć, mówić pieszczotliwie "ruda", "rudzielcu" itd., żeby samo słowo nie kojarzyło się dziecku źle. Nie jesteśmy w stanie uchronić dziecka przed złośliwością i szczerością innych ludzi. Zawsze śmiano się z okularników, rudych, grubych - bo są inni. Ale czemu wszyscy mają być tacy sami, skoro narodzili sie, by się wyróżniać? :) W pewnym czasie doceni swój kolor włosów, a robienie z tego koloru jakiegoś problemu może podłamać jej pewność siebie. Powodzenia!
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 01.12.2017 08:20
Rude dziewczynki są śliczne. Gorzej z chłopcami :P Ale rude laski mają swoich fanów :) Naucz się ją kochać siebie, a nie zmieniać dla innych.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 01.12.2017 04:00
jezu rudy to taki piekny kolor... a moze kup jakis szampon do brązowych i tak je przyciemniaj?
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo