Czy rodzice mogą mnie zmuszać do studiowania? Dostałam się, ale mam inne plany... Edyta

Czy rodzice mogą mnie zmuszać do studiowania? Dostałam się, ale mam inne plany... Edyta
17.08.2017

Zastanawiam się nad tym, co mam zrobić ze swoim życiem. Zdałam maturę, ale wyniki nie były najlepsze. Dostałam się jakimś cudem na studia dzienne, ale nie wymarzony kierunek i daleko od domu. Coraz mniej mi się to widzi i chyba chciałabym zrezygnować. Zawsze marzyłam o pracy fryzjerki albo kosmetyczki. Zrobiłabym sobie jakieś kursy i zaczęła już zarabiać. Tylko, że rodzice są przeciwko i nawet mówią, że mnie wyrzucą z domu. Albo studia, albo mam się wynosić. Ich zdaniem marnuję życiową szansę.

Nie do końca rozumiem ich myślenie. Przecież studia niczego już dzisiaj nie gwarantują. To często strata czasu i pieniędzy. A jak zdobędę praktyczną wiedzę i doświadczenie, to szybciej się dorobię i im też pomogę. Wydaje mi się, że kompleksy przez nich przemawiają. Sami skończyli na szkole średniej i teraz chcą realizować własne ambicje na mnie. Szkoda tylko, że nie myślą o moich prawdziwych potrzebach.

Według nich nie ma wyjścia - studia trzeba zrobić. Nawet gdyby miały się na nic nie przydać, to wyższe wykształcenie jest konieczne. Już ja wiem do czego… Chcą się potem chwalić mądrą córką, bo żyjemy w małej miejscowości i tutaj to spore osiągnięcie. Żadnych innych korzyści nie widzę na teraz. Uczyć się jeszcze 5 lat i nic z tego nie mieć…

Ciekawa jestem Waszego zdania. Uważacie, że oni mają prawo mnie do tego zmuszać? Są zupełnie głusi na moje argumenty. Dobra fryzjerka albo kosmetyczka jest więcej warta od kolejnej absolwentki z magistrem, która nic praktycznego nie potrafi. Ja naprawdę bym chciała zrobić to po swojemu i odpuścić sobie studia.

Edyta

27 % tak
73 % nie

Komentarze (4)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 22.08.2017 21:39
,,....studia niczego już dzisiaj nie gwarantują. To często strata czasu i pieniędzy....,,. Nie zgadzam się. Studia są potrzebne i gwarantują ci dobrą pracę tylko musisz dobrać odpowiedni kierunek który w tych czasach jest opłacalny do robienia. Lekarz, weterynarz, informatyk, nauczyciel itp. te zawody zawsze gwarantują ci dobrze płatną pracę, tylko musisz być zdolna do nauki i mieć takie zainteresowania. A jak wybierzesz jakiś badziewiasty kierunek typu turystyka czy marketing to wiadomo że prace po tym ciężko znaleźć.
odpowiedz
beatrycze (Ocena: 5) 18.08.2017 10:08
A co stoi na przeszkodzie, żebyś poszła na studia kosmetologiczne? Szybciej bym poszła to kosmetologa niż do zwykłej kosmetyczki.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.08.2017 10:07
rob to co uwazasz, tez uwazam ze to lepszy pomysl niz studia ktore w dodatku ci nie pasuja kierunkowo.. rodzice sie pozloszcza i im przejdzie, nie wyrzuca cie z domu tlytko pewnie tak strasza..a nawet jesli to dasz rade, pomysl po rpostu czy w razie co mialabys gdzie pojsc a im przejdzie i jeszcze beda przepraszac..
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.08.2017 00:15
Powiem tak,już dorosła przecież jesteś nie masz już 5 lat możesz sama już decydować o swoim życiu ,jak nie chcesz iść na studia to nie musisz iść możesz sobię zrobić na przykład przerwę jak zdałaś maturę na przykład i pomyśleć o tym co chcesz dalej w swoim życiu robić ,nawet fajnie że jakieś kursy sobie robisz fryzjerskie lub kosmetyczne.Ale lepiej zastanowić się dlaczego wybrałam liceum za zamową rodziców bo sama tego chciałam? Mogłaś wybrać technikum fryzjerskie jak to ciebie interesowało mialabyś już zawód ,egzamin zawodowy,maturę zdaną. Rodzice gówno mają do twoich planów,rób to co chcesz i co sprawia ci satysfakcje.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo