Czy powinnam zmienić imię? B., 18 l.

Czy powinnam zmienić imię? B., 18 l.
11.07.2017

Na początku listu chciałaby, abyście oszczędziły moich rodziców. Raz w życiu wpadli na niezbyt mądry pomysł, chociaż chcieli dobrze. Nie wiem, co sobie wyobrażali, ale nadali mi paskudne imię. Od 18 lat męczę się z BRONISŁAWĄ w dokumentach. Jest staromodne, dziwne i jak dla mnie nie ma nic wspólnego z kobiecością. Bronia to może być babcia, które urodziła się zaraz po wojnie, a nie młoda dziewczyna dzisiaj. Przed podstawówkę jeszcze to jakoś znosiłam, ale i tak byłam na każdym kroku wyśmiewana. Wcale się nie dziwię.

Nawet moja mama miała problem z tym, żeby mówić do mnie po imieniu w miejscach publicznych. Dlatego przyjęło się, że jestem Basią. Wszyscy tak mnie nazywają. No, może poza ojcem, który jest nieugięty. To szczególnie dziwny wybór, bo w naszej rodzinie nigdy nie było żadnej Bronisławy. Sama czasami naciągam fakty i mówię, że to po babci. Nie chcę jeszcze bardziej pogrążać rodziców.

Nie lubię tego imienia tak bardzo, że modlę się, kiedy gdzieś wyczytują po nazwisku. Zawsze mam nadzieję, że imienia nie podadzą... U lekarza już kilka razy ludzie się na mnie dziwnie patrzyli. Pewnie myśleli, dlaczego rodzice tak bardzo mnie skrzywdzili. Mam dosyć takich głupich sytuacji i danych osobowych, których po prostu się wstydzę.

Myślę, że bez problemu uda mi się zmienić imię. Jestem pełnoletnia i mogę to zrobić bez zgody rodziców, ale tata w ogóle nie chce o tym słyszeć. Powiedział, że nie można tak sobie wybierać. Ale ja już od dawna jestem Basią, a nie żadną Bronią. Tego zrozumieć nie potrafi.

Zrobić to? Co mi radzicie? Głupio jest się przedstawiać i podpisywać inaczej...

Bronisława

81 % tak
19 % nie

Polecane wideo

Komentarze (4)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.07.2017 13:37
Możesz na pierwsze dać Basia, a na drugie Bronisława. Będziesz mogła używać ich zamiennie, ale w miejscach publicznych mówić będa Basia
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.07.2017 13:34
Chciałabym mieć same takie problemy. Imię może trochę staroświeckie, ale zupełnie normalne. Gdybym poznała młodą dziewczynę o tym imieniu to raczej by mnie to zainteresowało, może nawet odrobinę zdziwiło,ale nie widzę powodu do wyśmiewania
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.07.2017 11:21
ja na twoim miejscu zrobiłabym z mojego imienia mój znak rozpoznawczy. bo ile jest Bronisław w twoim mieście? może być bronia, bronka, broni... opcji jest mnóstwo. szczerze? według mnie to nawet fajne imie, tylko że twoja rodzina nie potrafiła ci wpoić że powinnaś być z niego dumna, zamiast tego sami się głupio wstydzili i nauczyli ciebie się tego wstydzić.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.07.2017 03:55
Bronisława - Bronia, nie jest takie złe, myślałam że masz Gienia na imię. A co powiesz na to że z Michaliny czy Klary ludzie też się wyśmiewali, a teraz tak się przyjęło to imię , że nadawane jest dzieciom setki razy. Ja bym na twoim miejscu nie zmieniała,bo masz malo popularne, ładne imię i wyróżniasz się na tle Oliwek, Zosiów czy Zuziów. Stare imiona wracają do mody a jak się ktoś śmieje z czyjegoś imienia to raczej nie ma mózgu.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie