Czy pożyczyć przyjaciółce sporą kwotę? Możliwe, że nigdy nie odda... Paula, 28 l.

02.06.2017

Mam przyjaciółkę, z którą nigdy nie miałam żadnych problemów. Zawsze blisko, bez spięć i nieporozumień. Niby nadal tak jest, ale w tej relacji pojawiło się coś, co może wszystko zepsuć. Oczywiście chodzi o pieniądze... Sprawa wygląda tak, że jej się ostatnio gorzej wiedzie. Mam nadzieję, że z tego wyjdzie, ale nie mam na to wpływu. Poprosiła mnie o pożyczkę.

Zapytała wprost, czy nie pożyczę jej ok. 2 tysięcy złotych „na jakiś czas”, dopóki nie wyjdzie na prostą. Jej chłopak zarabia grosze, a mają w domu już dwoje dzieci. Nie wiem jak powinnam się zachować. Zawsze byłam pomocna, ale co innego coś zrobić, a co innego dać pieniądze. Zwłaszcza, że nie mogę być pewna, kiedy i czy w ogóle mi je odda. A jak popadnie w jeszcze większe długi, nie odbiją się od dna i stracę je na zawsze?

Już nawet nie chodzi o to, że będę w plecy o 2 tysiące. Nawet bym jej je dała, gdyby to coś rozwiązało. Bardziej boję się tego, że przez ten dług nasze relacje się popsują. Jej będzie głupio, że jeszcze nie oddała, ja będę pamiętała, że pożyczyłam i ogólnie będzie kiepsko. A nie daj Boże poprosi o więcej albo powie wprost, że mi ich nie odda... Przecież to będzie oznaczało koniec przyjaźni, a ja tego nie chcę.

I co teraz? Dać? Sama myślałam o tym, że może lepiej pomóc w inny sposób. Zaopiekować się dziećmi, żeby poszła sobie coś pozałatwiać. Albo nawet robić im od czasu do czasu zakupy. Jeśli nie spożywcze, to chociaż pieluchy dla dzieci, mleko w proszku, coś do domu... Może to jest lepszy pomysł, niż gotówka? Poradźcie mi coś.

Paula

23 % tak
77 % nie

Polecane wideo

Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 02.06.2017 17:10
myślę że zaoferowanie pomocy fizycznej albo w zakupach dla dzieci jest dużo lepszym pomysłem. przyjaciół najłatwiej jest stracić przez kasę i politykę
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.06.2017 15:14
Jeżeli masz pewność, ze nie odda,to chyba, się nie pozycza. A może jesteś majetna i nie odczujesz brak tej kasy.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.06.2017 14:45
Jeśli masz wolne środki, to pożycz, ale podpiszcie umowę, zwykłą, między sobą, z jakimś orientacyjnym terminem zwrotu. Jeśli nie odda, można iść do prawnika/sądu i odzyskać.
odpowiedz
jkl (Ocena: 5) 02.06.2017 11:02
2000zł to śmieszne pieniądze... rozumiem gdyby chciała z 50tys pożyczyć a 2? szkoda się wgl zastanwiać nad takimi kwotami...
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 02.06.2017 10:46
Jeśli faktycznie zarabiają grosze to niech ona się uda np do ops po np świadczenia rodzinne (nie chodzi mi o 500+ bo to na pewno ma) albo jakąś inną formę pomocy skoro ma 2 dzieci i małe dochody w przeliczeniu na 1 os w rodzinie to z pewno coś dostanie. Jeśli jednak zdecydujesz się jej pożyczyć hajs to koniecznie spiszcie umowę na której uwzględnisz do kiedy powinna Ci spłacić żeby nie czuła się bezkarnie że może Ci nie oddać nigdy. 2 tyś zł to nie 200 zł.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie