Pigułki antykoncepcyjne dla 16-latki. Za wcześnie? Małgorzata

Pigułki antykoncepcyjne dla 16-latki. Za wcześnie? Małgorzata
19.01.2017

Chciałabym zapytać dziewczynki w wieku mojej córki o bardzo delikatną sprawę. Z nią nie za bardzo potrafię o tym rozmawiać, a chyba wreszcie powinnam. W naszym domu o seksie po prostu nigdy się nie mówiło. Ani nie wymyślałam historii o bocianach i kapuście, ani nie mówiłam wprost. Ona nie pytała, ja się nie narzucałam, a czas leci nieubłaganie. Dzisiaj ma już 16 lat, jest dorodną panną i nie wiem, co jej chodzi po głowie... Myślicie, że powinnam poruszyć ten temat?

Wiem, że ma jakąś sympatię. Chłopiec jest starszy o rok, a wiadomo, że w ich przypadku różnie bywa. Nawet jeśli córce nie śpieszno do dorosłości, to on przecież może ją namówić. Naprawdę nie chciałabym, żeby zrobiła coś głupiego i zmarnowała sobie młodość. No i ja nie chcę jeszcze zostawać babcią. Podobno niektórzy rodzice dają swoim synom prezerwatywy „na wszelki wypadek”, a co ja mam zrobić? Pomyślałam o ginekologu.

Już raz byłyśmy u lekarza, ale profilaktycznie, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Miała wtedy 14 lat, więc o seksie i antykoncepcji mowy oczywiście nie było. Myślałam, że mamy na to jeszcze dużo czasu. Teraz nie mogę przestać o tym myśleć, bo przecież nie wiem, co oni wyrabiają pod moją nieobecność... Ona sama tej kwestii nie poruszy, bo to dla niej wstydliwy temat. Boję się, że jak będziemy dłużej udawać, że nie ma tematu, to obudzimy się z ręką w nocniku.

Z drugiej strony trochę się obawiam. Jeśli ona w ogóle nie myśli jeszcze o seksie, a ja nagle zacznę o tym mówić, wezmę ją do lekarza i wcisnę tabletki, to może przeze mnie zacznie? Nie chcę przykładać do tego ręki. Według mnie to jeszcze za wcześnie, ale podobno młodzież właśnie w tym wieku zaczyna eksperymentować...

Dlatego mam pytanie do dziewcząt w podobnym wieku. Jak zareagowałybyście na taką propozycję ze strony matki? Czułybyście się zakłopotane, czy może ulżyłoby Wam, że same nie musicie poruszać tego tematu?

Nie wiem nawet jak zacząć o tym rozmawiać, żeby jej nie spłoszyć. To strasznie intymna sprawa i nie chcę, żeby poczuła się przeze mnie do czegoś przymuszana i zażenowana...

Małgorzata

55 % tak
45 % nie

Komentarze (10)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.01.2017 13:32
moim zdaniem powinnaś porozmawiać z córką o używaniu prezerwatyw
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.01.2017 12:23
ja nie mogę laski, tu nie chodzi czy za wcześnie czy nie na seks. jeśli dziewczyna bdzie chciała uprawić seks to to zrobi, bez względu na wiek. tu chodzi o ZABEZPIECZENIE. ja w ogóle nie kumam jak można nie rozmawiać o tych rzeczach w rodzinie. to nie tak że jeśli nikt nie powie na głos "seks" to problem zniknie. zaściankowość wiecznie żywa... ja zaczęłam uprawiać seks w wieku 15 lat, zaraz się zacznie że co to za gówniara, za szybko itd. ale w tamtym momencie byłam zakochana i niczego nie żałuję. potem miałam krótki wakacyjny romans z innym chłopakiem a potem związałam się z faceten z którym jestem już od 6 lat i co? świat się skończył? niebo się zapadło? pogadaj z córką, TO TWOJA CÓRKA CHOLERA, wyszła ci z waginy bo kiedyś uprawiałaś seks z jej ojcem... ja nie mogę :|
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 19.01.2017 16:18
Zdecydowanie za wcześnie takie gowniary 16 latki powinny z seksem jeszcze poczekać conajmniej do 18 roku życia a jeśli koleś namawia do tego to jest gnojem któremu zależy tylko na seksie a nie na tobie... Z takimi lepiej uważać już niejedna dziewczyna się sparzyla - a na pigulki antykoncepcyjne w tak młodym wieku to jeszcze za wczesnie..!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.01.2017 13:58
Już nawet nie chodzi o ten nieszczęsny seks. Nie wiadomo jak organizm córki zareaguje na antykoncepcje hormonalna, trzeba pamiętać, że to duża ingerencja w organizm. Na własnym przykładzie wiem, że skutki PO ODSTAWIENIU mogą być bardzo przykre i na pewno w tym kierunku bym postarała się ją uświadomić. Nawet jeśli w dorosłym życiu chciałaby się na to zdecydować to powinna znać możliwe długotrwałe efekty. U mnie są to kompletnie rozregulowane cykle, pojawiło się nadmierne owłosienie, bóle przy owulacji. Wszystko czego przed tabletkami nie miałam (a minęło już 1,5 roku od odstawienia) i mając teraz te wiedzę uważam, że to była jedna z gorszych decyzji w moim życiu, Niestety lekarze mało mówią o skutkach po odstawieniu.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 19.01.2017 12:18
Ja za dwa miesiące kończe 18 lat i myśle że 16 lat to zdecydowanie za wcześnie na seks, chociaż jeśli ma chłopaka którego bardzo kocha to nie zdziwie się jeśli chcieliby już to robić, znam dziewczyny które w jej wieku zachodziły już w ciąże..
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo