Czy donieść na ciężarną siostrę, która pali, pije kawę i...? Patrycja, 18 l.

Czy donieść na ciężarną siostrę, która pali, pije kawę i...? Patrycja, 18 l.
30.08.2014

Słuchajcie, mam poważną sprawę i żadnego pomysłu, co z tym zrobić. A więc, moja starsza o 3 lata siostra jest w ciąży. Zaszła z chłopakiem, którego mało co zna, ale to już inna historia. W każdym razie, zachowuje się tak, jakby nic się nie stało. Wie o tym od miesiąca, a zupełnie nie zmieniła swojego stylu życia. Nie dbała o swoje zdrowie i dalej robi to samo. Ja już nie mogę na to patrzeć, bo zaczynam się bać o to dziecko. Ona robi wszystko, czego absolutnie w tym stanie nie wolno. Zachowuje się bardzo głupio i wiem, że kiedyś tego pożałuje.

Nie chcę nawet o tym mówić, ale jak dziecko urodzi się chore, to przecież i ona tego nie zniesie i cała rodzina wpadnie w rozpacz. Tego się nigdy nie przewidzi, ale mogłaby mu chociaż nie szkodzić! Oficjalnie zaczęła o siebie dbać, a kiedy rodzice nie patrzą, wtedy robi swoje. Codziennie widzę, jak wypala przynajmniej kilka papierosów, a ja głupia ją kryję... Mama, gdyby się dowiedziała, to by ją zabiła. Nawet jej się nie dziwię.

 

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kawa, którą też pije codziennie. Myślę, że ze 2 kubki spokojnie, jak tylko nikogo nie ma w kuchni. W jej koszu widziałam też puszki po napojach energetycznych. To ile ona tej kofeiny w siebie ładuje każdego dnia?! Ja, zdrowa i bez ciąży sobie na tyle nie pozwalam. Z dobrych źródeł wiem też, że zdarza jej się wypić piwo, kiedy spotyka się ze znajomymi. Z sokiem, więc pewnie uważa, że to żaden alkohol. Jestem przerażona jej lekkomyślnością.

Gdyby szkodziła tylko sobie, to miałabym to gdzieś. W końcu jest niby dorosła. Ale ona sprowadza niebezpieczeństwo na dziecko! Jak ono ma się normalnie rozwijać, skoro codziennie truje go papierosami, kofeiną, a nawet alkoholem? Mówiłam jej o tym, ale podobno przesadzam. Ona wszystko robi „z umiarem” i nic strasznego się nie stanie. Pewnie by tak głupio nie gadała, gdyby o wszystkim dowiedzieli się rodzice.

Zastanawiam się, czy jej w tym momencie nie wydać. Zanim nie będzie za późno. O ile już nie jest... W końcu dziecko najbardziej rozwija się w pierwszych tygodniach, a trochę czasu już minęło. Znając ją, to pewnie chętnie by pojechała na porodówkę z papierosem w zębach.

Ona twierdzi, że gdyby działo się coś niedobrego, to by to poczuła. Dziecko na pewno by jakoś zareagowało, gdyby mu szkodziła. Ona wie, że lepiej byłoby żyć zdrowiej, ale z dnia na dzień się przecież nie przestawi.

Myślicie, że powinnam na nią donieść? Ja tam nie jestem dla niej żadnym autorytetem, ale może rodzice by ją przekonali.

Patrycja

66 % tak
34 % nie

Komentarze (47)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 01.10.2014 15:57
powiedz matce, zrobi z nią porządek
odpowiedz
kryształowa (Ocena: 5) 08.09.2014 23:55
oczywiście, że tak inaczej jesteś współodpowiedzialna za tę krzywdę
odpowiedz
ania (Ocena: 5) 04.09.2014 14:37
Tak robi bo nie kocha dziecka ....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.09.2014 13:33
według wszystkiego twoja siostra w ogole nie ma pojecia, co robic gdy sie jest w ciazy... nie rozumie ze wszystko co pije, je, wdycha przechodzi do dziecka. nie czekaj dluzej, tylko powiedz o tym mamie! ona powinna zabrac siostre do lekarza, a ten niech jej wytlumaczy jak powinna zachowywac sie kobieta w ciazy, choc dla mnie to zawsze bylo oczywiste. a wy ludzie, zamiast sie wyklocac o to, czy aborcja powinna byc dozwolona czy nie, to lepiej zajmijcie sie edukowaniem mlodziezy na temat antykoncepcji i ewentualnej ciazy!! jestescie wszyscy zalozni!! proponujecie, zeby 18-letnia dziewczyna usunela sobie ciaze?! przeciez ona jest w takim wieku, ze sama nie wie co dla niej jest dobre a co nie? ktos ja do tego namowi, a jak dojrzeje i dorosnie, bedzie zalowala ze to zrobila! ten swiat schodzi na psy, nie ma co!
odpowiedz
mamuśka (Ocena: 5) 01.09.2014 13:23
O przepraszam.. Zdaniem mojego gin lepiej wypic filiżankę słabej kawy fusiatej niż rozpuszczalnej bo rozpuszczalna to największe gowno... Alkoholu cala ciążę nie piłam.. No moze raz czy dwa razy wypilam łyk wina i to wszystko.. A papierosów starałam sie unikać choc podpalałam nie powiem... Synek urodził sie zdrowy.. Dostał 10 pkt ...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo