Czy muszę mówić do teściowej MAMO? Kalina, 26 l.

Czy muszę mówić do teściowej MAMO? Kalina, 26 l.
11.07.2014

Jestem świeżo upieczoną mężatką. Nie minął nawet miesiąc od ślubu, a moje życie bardzo się zmieniło. Z mężem układa się bardzo dobrze, ale z teściami już nie jest tak fajnie. Zawsze miałam do nich dystans, bo oni w ten sam sposób traktowali mnie. Teraz mieszkamy bardzo blisko siebie i często muszę ich widywać. Może nie wtrącają się tak bardzo, jak się obawiałam, ale raczej już ich nie pokocham.

Mam spory problem z teściową. Niech sobie będzie, byle nie wchodziła mi w drogę, ale nie potrafię tak na 100 procent wejść do tej rodziny. Powinnam mówić do niej „mamo”, a nie potrafię, nie chcę... Ona ciągle mnie upomina, że teraz jest moją mamą, a ja dalej mówię per „pani”. Tłumaczę się, że to z roztargnienia i po prostu jeszcze się nie przyzwyczaiłam, a tak naprawdę wcale tego nie chcę.

 

Mamę mam tylko jedną i to słowo oznacza dla mnie bardzo wiele. To ktoś najważniejszy i najbliższy w życiu. Tego o teściowej raczej nie mogę powiedzieć. To tylko matka mojego męża. Może „aż”, ale dla mnie to za mało, żeby z czystym sumieniem zwracać się do niej w ten sposób.

Ciągle muszę się tłumaczyć, że się zapominam i dlatego mówię jej na „pani”. A może lepiej powiedzieć jej wprost, że nie powinnyśmy zmieniać tej formy? Może za kilka lat uznam to za słuszne. Na razie to jest wbrew mnie.

Powiedzcie mi, co o tym sądzicie...

Kalina

70 % tak
30 % nie

Komentarze (41)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 24.07.2014 15:11
Używaj zwrotów grzecznościowych: Czy może mi mama podać... Czy widziała mama... Jestem 4 lata po ślubie i od początku teściowie mówili bym zwracała się do nich na ty tzn. "Podasz mi", "Widziałaś". Do tej pory mam problem z wołaniem ich. Np. ja jestem na dworze i wołam teściową by wyszła do okna. Kojarzy mi się to z dzieciństwem i z moją mamą, dlatego unikam takich sytuacji i proszę by wołał mój mąż lub córka :)
odpowiedz
sknera (Ocena: 5) 15.07.2014 13:54
powiedz tesciowej ze matke masz tylko jdna i to slowo wiele dla ciebie znaczy i narazie nie jestes gotowa aby sie tak do niej zwracac
odpowiedz
Alina (Ocena: 5) 13.07.2014 22:42
Mój Ojciec powiedział do Swojej Teściowej raz Mamo, po roku urodził się mój brat i mówił do niej Babcia ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.07.2014 20:09
Hej dziewczyny, mam do was pytanie. Parę lat pracuje w małej firmie (jesteśmy tylko ja i parę lat starsza szefowa). Ona pierwszego dnia pracy spytała czy może mi mówić na "ty" (na co się zgodziłam) po czym oznajmiła że ja mam zwracać się do niej na pani. co myślicie o takiej sytuacji? męczy mnie to jednostronne "tykanie", ale wiem że to niekulturalne żebym ja proponowała żeby mówić jej na ty
zobacz odpowiedzi (4)
Anonim (Ocena: 5) 11.07.2014 19:55
Mów po prostu "na ty" - po imieniu :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo