Czy złożyć papiery do zawodówki? Podobno to wstyd... Zuzia, 16 l.

Czy złożyć papiery do zawodówki? Podobno to wstyd... Zuzia, 16 l.
16.05.2014

Kończę teraz gimnazjum i zastanawiam się nad wyborem szkoły średniej. Mieszkam w dużym mieście i mam ogromny wybór. Są licea, technika i zawodówka. Wszyscy znajomi idą do LO. Nie wiem dlaczego, chyba to jakaś moda. Jak jesteś w liceum, to znaczy, że jesteś mądry. Jak w zawodówce, to na pewno idiota.

Ja myślę właśnie o zawodówce gastronomicznej, bo uwielbiam gotować. Nie wyobrażam sobie, żeby uczyć się przez 3 lata i nic z tego nie mieć. Po liceum musi być matura i studia, bo bez tego nigdzie pracy nie znajdziesz. A po takiej szkole mam już doświadczenie i mogę iść do pracy.

Wiadomo, że najpierw na pomoc kuchenną czy coś takiego, ale tak się zawsze zaczyna. Marzę o własnej restauracji, a do tego studiów nie potrzebuję.

 

Mówiłam o tym rodzicom i oni są na mnie wściekli. Podobno nie na kogoś takiego mnie wychowali. Oni chcą żeby ich dzieci zostały magistrami. Szkoda, że ich nie interesuje najważniejsze – czy znajdziemy potem pracę. Nie jestem tak wybitna, żeby iść na medycynę albo informatykę, a po innych i tak nic się nie znaczy.

Ktoś musi na tym świecie gotować i mnie to sprawia przyjemność. Wolę zdać egzamin zawodowy i zacząć coś robić konkretnego, niż się tak bez celu uczyć. Myślicie, że to dobry pomysł?

Uczę się dobrze i mogłabym iść do dobrego liceum, ale nie wiem po co...

Zuzia

37 % tak
63 % nie

Komentarze (57)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 15.08.2017 22:15
Powiem tak człowik głupi był że do technikum poszedł naprawdę,mi nauczyciele mówili pójdziesz do technikum to będziesz lepszą pracę miał maturę zdasz lepszy start w życiu będziesz miał studia skończysz będziesz lepszą pracę miał ,a chuja tam tak praca chodziłem do technikum budowlanego widziałem kolegów z zawodówek ze swojej szkoły to aż ryczeć mi się chciało ,oni chodzili tak tydzień mieli praktyk,tydzień mieli praktyk umowę o pracę podpisywali wynagrodzenie co miesiąc dostawali ,a my zapierdalaliśmy za free nic nie dostawaliśmy takie praktyki jak z dupy 1 miesiąc praktyk i to wystarczy 1 miesiąc praktyk w 3 klasie technikum 1 miesiąc praktyk też mi coś 2 lata nic nie robiliśmy na pamięć się uczyliśmy gówna do życia nie potrzebnego a w zawodówce do pracodawcy chodzili na praktyki i wynagrodzenie dostawali.Moja droga uwież mi że po technikum no ,chuja się ma ja skończyłem technikum budowlane praktyki masz tylko 1 miesiąc w 3 klasie technikum i nic więcej masz tak 2 dni praktyk 3 dni do szkoły .Wybieraj zawodówke ja żałuję że mnie nauczyciele namawiali do technikum idź lepszy start w przyszłości będziesz mieć ,gdybym ich nie posłuchał poszedłbym do zawodówki na montera sieci i instalacji sanitarnych w budownictwie ponieważ miałem praktyki w zawodówce załatwione miałem bardzo dobre oceny a chciałem już mieć fach w ręku ,jedna nauczycielka zobaczyła moje oceny i wyniki testu powiedziała - Do zawodówki chcesz iść ,z takim ocenami???! -Tak,bo mam praktyki załatwionę -Do technikum idź lepszy start w przyszłości będziesz mój drogii miał. Nie słuchaj rodziców do liceum idź bo roboty nie dostaniesz,do technikum też nie idź poziom jest bardzo ciężki a jak zapierdolą testów i sprawdzianów to nie patrzą na ciebie że ty czasu nie masz upierdolą i zostaniesz sam wiem mojego kolege uwalili w 3 klasie technikum . Wybieraj zawodówkę i się na nikogo nie patrz :) Widziałem moje koleżanki z zawodówek i z technikum na fryzjerki poszły koleżanki z zawodówek lepiej fryzury i strzyżenia robiły niż ich koleżanki z technikum :) Wybieraj co chcesz,technikum,liceum czy zawodówkę :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.08.2017 22:17
Powiem tak wstydem jest to że ludzie po liceum nie mają pracy taka jest prawda ,bo co z tego że "zakuwam" ostro uczę się na sprawdziany ,i zdaję maturę idę na studia obronię licenciata potem pracę magisterską i jes tem magistrem,jak po technikum praca jest i to dobrze płatna praca jest ,wiem ciężko jest bo mamy sprawdziany zawodowe musimy zdać egzamin zawodowy i maturę ale mam wykształcenie średnie+ egzamin zawodowy=wykształcenie średnie zawodowe i praktyki możemy mieć i w firmach i za granicą a jak wypłata po tym dobra jest.Zawodówka tydzień praktyk tydzień szkoły chodzisz do pracodawcy ,co miesiąc otrzymujesz wynagrodzenie pracodawca i płaca składki ZUS,ubezpieczenie zdrowotne,składki rentowe( odciągają ci z wynagrodzenia od pracodawcy) Według mnie technikum czy zawodówka jak po tym i po tym mamy zawód +egzamin zawodowy i możemy dalej się kształcić się uczeń technikum pójdzie na studia ,uczeń zawodówki do uzupełniającego technikum zda egzamin zawodowy ,zda maturę i także pójdzie na studia . Rób co to lubisz i co sprawia ci radość,nie słuchaj rodziców bo niektórzy ,za zamową rodziców pchali się do liceum i co i roboty znaleść nie mogą :) Pozdrawiam
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.06.2017 20:08
Ja powiem tak skończyłem budowlankę technikum budowlane miałem dobrą średnią ale jak widziałem moich kolegów jakie praktyki mają to aż w szoku człowiek był jak oni pracowali,a tak uczeń technikum,siedzi po kilka godzin w szkole kilka razy praktyki maieliśmy za darmo pracowaliśmy a taki uczeń zawodówki już umowę o pracę podpisał ,praktyki miał płatne miał tydzień szkoły tydzień praktyk żyć nie umierać mówie ,no a tak przy okazji polecam.zawodówkę więcej jest gotowania w technikum kilka praktyk i jesteś zielona nic nie wiesz a w zawodówce więcej praktyk i wiesz więcej.Pozdrawiam :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.05.2014 14:36
No tak, ale w technikum nie ma tyle praktyk ile w zawodówce.Dlatego warto iść do zawodówki przynajmniej dobrze nauczą zwodu.
odpowiedz
Magda (Ocena: 5) 19.05.2014 18:58
Oczywiście masz rację,że kucharz to też fajny zawód. Jednak jeśli chcesz z tym wiązać swoją przyszłośc lepiej wybierz technikum gastronomiczne, możliwość zdania matury + zawód. Znam wiele osób które z lenistwa wybrały zawodówkę, a teraz tego żałują i kolejne lata spędzają w technikach czy liceach uzupełniających, żeby zrobić maturę :) pozfdrawiam i życzę powodzenia :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo