Decyzja dnia

Czy w prezencie ślubnym dać upominek rzeczowy, chociaż młodzi wolą gotówkę? Magda, 28 l.

Podobno darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby, ale mimo wszystko chciałam o coś zapytać. Zostałam zaproszona na ślub w połowie września. Ja + osoba towarzysząca i moi rodzice. Na każdym zaproszeniu jest taki niby zabawny wierszyk, że para młoda już wszystko posiada i najchętniej przyjmą gotówkę. Wręcz zakazuje się przynoszenia prezentów rzeczowych, bo w domyśle to są graty, które nikomu się nie przydadzą. Wyciągają ręce tylko po pełne koperty.

Pomijam, że to moim zdaniem bezczelne. To wręcz szantaż emocjonalny - napisaliśmy, czego chcemy, więc nie waż się dawać niczego innego. Tylko kasa się liczy. Ja mam do tego dość luźny stosunek i raczej się nie przejęłam. Oczywiście do koperty coś tam wrzucę, żeby przynajmniej pokryć koszt ugoszczenia mnie. Ale zasadniczy prezent chcę kupić sama i im wręczyć.

 

Strony

Ty też masz przed sobą trudną decyzję? Opisz ją i wyślij pytanie na redakcja@papilot.pl.
Wybrane maile zostaną opublikowane.

Komentarze (47)
ocena
3.7/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-06 13:27:45

Miałam wesele 3 tyg temu i uważam, że pieniądze to najlepszy prezent. Nie chodzi o chciwość ale o to, że z prezentem trudno trafić. Tobie może się podobać ten komplet spa ale im może się nie spodobać. Żeby kupić prezent trzeba być pewnym, że właśnie o tym marzą. U mnie większość osób dała pieniądze. My zbieramy na większe mieszkanie, bo obecnie mieszkamy w malej kawalerce i te pieniądze przydadzą nam się bardziej niż nietrafione prezenty.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-05 22:47:15

A ja z perspektywy czasu wolałabym prezenty rzeczowe niż koperty. Pieniądze się rozeszły a tak by była jakaś fajna pamiątka na którą bym patrzyła po latach i wspominała ciepło ten dzień :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-05 16:55:05

kilka lat temu sama brałam ślub, również mieliśmy taki wierszyk (z czysto praktycznych przyczyn - gdy nie masz własnego mieszkania/domu gotówka jest zwyczajnie praktyczniejsza, rzeczy trzeba gdzieś trzymać a jak się jest w kilkuletnim związku to rzeczy potrzebne i tak już masz). Kilkoro z gości obdarowało nas prezentami rzeczowymi: pościel, książki, zastawa. Zastawa na 12 osób jest trzymana w domu rodzinnym z powodu braku miejsca w naszej kawalerce. Książki ciekawe ale po przejrzeniu stoją na półce i zbierają kurz. wniosek? lepiej dać w kopercie 50zł niż wymyślać nawet najpiękniejsze prezenty w sytuacji gdy wiemy że młoda para prosi o pieniądze (nie z chciwości jak to określają niektórzy ale z praktyczności).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-05 14:14:03

Moja siostra dostała 2 żelazka, pościele, zastawę obiadową, filiżanki, mikser itd. Ile ona to biadoliła że chciała gotówkę itd. A teraz 1,5 po weselu używa darowane rzeczy, bo żelazko się zepsuły, pościel sprałam a dotychczasowa zastawa" wytłukła"

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-05 14:12:11

Jak ktoś zaprasza Was na chrzciny i imieniny to też wystawia Wam listę co chce? Jeśli tak współczuję zanjomych

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Sara
(Ocena: 5)
2016-09-05 11:47:07

Chamstwem raczej nie jest zachowanie młodych tylko twoje jeśli to zrobisz. Skoro o to poprosili, jak większośc młodych teraz, to należy się z tym liczyć. Minęły już te czasy kiedy w domach po weselu zalegały 4 identyczne komplety garnków, teraz dużo par mieszka ze sobą przed ślubem i może zbierają na własne mieszkanie. Nie rozumiem tego oburzenia, że chcą gotówkę, za którą mogą kupić to co im się przyda i spodoba. Na swoim wesele postąpię tak samo jak Ci z twojego listu i przynajmniej goście nie muszą wymyślać co nam się spodoba a co nie...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-05 11:19:15

Nie dziwie się młodej parze że wolą dostać pieniądze. Ty akurat masz fajny pomysł z tym zestawem spa, ale prawda jest taka że większość rodziny albo dałaby gotówkę albo młodzi dostali by kilka mikserów, żelazek, zestawów talerzy itp.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-05 09:26:58

Jeżeli nie chcesz ich uszczęśliwiać na siłę to daj im samą kasę My też prosiliśmy o pieniądze bo chcieliśmy sami kupić rzeczy które nam się podobają . Niestety też mieliśmy ciotkę która chciała postawić na swoim i kupiła nam zmywarkę. Piękny gest i na pewno sporo się wykosztowała ale zmywarka była w kolorze białym... nie dość że lodówkę mamy i kuchenkę mamy srebrną to mieliśmy już kupioną zmywarkę która właśnie do nas jechała. Musieliśmy więc prezent po cichu sprzedać. Ciotka odwiedziła nas potem za pół roku i obraziła się o brak swojego prezentu. Owszem sporo się wykosztowała ale wystarczyło włożyć 300 zł w kopertę i nie dość że wydałaby mniej to jeszcze wszyscy byliby zadowoleni

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-05 00:20:56

Ja oprócz gotówki podarowałam młodym piękny duży album na zdjęcia ślubne z personalizacją specjalnie dla nich byli zachwyceni

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: )
2016-09-07 06:37:47

I bardzo fajnie,za gotówkę kupili to,o czym marzyli,a oprócz tego mają wspaniałą pamiątkę ze ślubu :). Ja wychodzę za mąż za rok,ale chciałabym,aby moi goście też postapili w podobny sposób.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anja nierubik
(Ocena: 5)
2016-09-04 13:13:25

Skad przekonanie,ze mlodzi uciesza sie z tego zestawu?to ze tobie sie to podoba nie oznacza,ze komus tez.Prezent powinien cieszyc obdarowanego a nie wyladowac w koszu albo gorzej byc podarowany np.komus z rodziny w swieta.Za pieniadze kupia to co im sie przyda.Ale skoro chcesz,manifestuj swoja odrebnosc,gust i poswiecenie...smieszne to.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: )
2016-09-04 21:26:24

Dokładnie to samo pomyślałam :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz