Decyzja dnia

Czy matka chrzestna musi przyjąć komunię? Agnieszka, 27 l.

Spotkał mnie taki zaszczyt i niedługo zostanę matką chrzestną dziecka mojej kuzynki. Tak naprawdę to nikt w naszej rodzinie nie jest jakoś bardzo wierzący. Te chrzciny to raczej w ramach tradycji, niż duchowej potrzeby. No, ale to jednak poważna sprawa, więc wypadałoby się przygotować.

Prawda jest taka, że nie wyobrażam sobie pójść po tylu latach przerwy do spowiedzi. Nie jest mi to specjalnie potrzebne. Swoje za uszami pewnie mam, ale nie mam zamiaru opowiadać o tym obcemu człowiekowi i jeszcze słuchać pouczeń.

Z tego powodu komunia w czasie mszy teoretycznie też odpada… A może jednak nie?

 

Strony

Ty też masz przed sobą trudną decyzję? Opisz ją i wyślij pytanie na redakcja@papilot.pl.
Wybrane maile zostaną opublikowane.

Komentarze (16)
ocena
4.8/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-02-11 22:44:26

Nie powinnaś być chrzestną, jeżeli nie jesteś wierząca... to bezsensu... Nie idź do Komunii. Tak Cię to obchodzi co sobie pomyślą inni? Myślisz, że zwrócą na to uwagę? Dostaniesz karteczkę od rodziców dziecka, którą ksiądz musiał Ci podpisać po spowiedzi, żebyś faktycznie mogła zostać tą chrzestną skoro Ci tak na tym zależy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mia
(Ocena: 1)
2017-02-10 20:55:57

Teraz nie patrzy się czy chrzestni są wierzący, tylko czy są bogaci...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-02-10 15:58:56

nie nie musi przyjac komunii. Na wlasnym przykladzie tak mialam, u spowiedzi bylam ale nie dostalam rozgrzeszenia( zyje bez slubu). Ksiadz sie zgodzil abym zostala matka chrzestna dla corki mojej siostry. Wiedzial ze zyje bez slubu , ale sie zgodzil , do komunii nie poszlam, zreszta nie tylko ja, w tym czasie byly 3 chrzty i polowa z towarzystwa nie byla w komunii. Dla swojej chrzesnicy zrobie wszysto, w Boga wierze, do koscila chodze, powiedzialabym ze jest bardzo uduchowiona osoba, codziennie modle sie za zmarlach i bardzo czesto sie mi snija. Z siostrzenica mam bardzo dobry kontakt, biore za nia pelna odpowiedzialnosc i w razie gdyby mojej siostrze cos sie stalo bede jej matka. A to ze zyje bez slubu, no coz kompletnie nie rozumiem istoty tego grzechu, grzech rozumiem przez to jak wyrzadzamy komus krzywde, tu nikt nikomu zadnej krzywdy nie wyrzadza.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-02-10 18:09:47

Grzech to świadome przekroczenie Bożych przykazań, Bożego nauczania a nie wyrządzanie komuś krzywdy ;) Skoro nie rozumiesz dlaczego mieszkanie razem bez ślubu jest grzechem to może warto dokształcić się w tej materii ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-02-11 11:39:47

to wytlumacz to prosze, bo tez jestem tym zainteresowana, czemu to jest grzech, ksiadz nie potrafil na to pytanie odpowiedziec, w Pismie Swietym tez nie jest napisane nic na ten temat, jest napisane o cudzolostwie , i o pozadaniu zony blizniego swego, ale tu tego nie ma, bo nikt nikogo nie zdradza, i nikt nie pozada zony, meza blizniego swego. Bardzo prosze o wyjasnienie , bo kompletnie tego nie rozumiem

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-02-10 14:02:47

Przyjęcie komunii bez spowiedzi to świętokradztwo:) Chyba nie powinnaś się była zgadzać na bycie chrzestną, bo do jej obowiązków należy pomaganie rodzicom w wychowywaniu dziecka w wierze i bycie dla niego przykładem... A ty jako osoba mająca "luzny stosunek do wiary" chyba nie jesteś najlepszym wyborem zwłaszcza jezeli uważasz, że komunia to tylko opłatek xd

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-02-10 13:41:32

księża wymagaja kartki ze spowiedzi - pewnie nie wszyscy ale większość jednak chcą ta karteczke i co w takiej sytuacji podrobisz podpis księdza hehe. A luźny stosunek do wiary tzn jaki? albo żyjemy według jakiś zasad albo nie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-02-10 10:05:57

matka chrzestna obiecuje pomagać rodzicom w wychowaniu dziecka w wierze, wiec jeśli specjalnie nie jesteś jakaś wierząca to po co zostawać matka chrzestna? zawsze możesz być przecież dobrą ciocią.A jeśli uważasz ,że bycie matka chrzestną to zaszczyt,to powinnaś to zrobić dla dziecka i się wyspowiadać.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ewa
(Ocena: 5)
2017-02-10 09:39:59

nie przesadzajcie już że jak ma luźny stosunek do wiary to ma nie być chrzestną. Ja byłam dwa razy chrzestną i nie przystępowałam do komunii, przecież nikt Cię na siłę nie zaciągnie przed ołtarz do przyjmowania komunii a zwykle tyle ludzi ją przyjmuje że ksiądz nie ma czasu sprawdzać czy rodzice i rodzice chrzestni przyjmują komunię

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-02-10 11:48:29

Bo nie powinna. Chrzestni mają pomagać w wychowaniu dziecka w wierze, więc ma to znaczenie. To że ty postąpiłaś tak a nie inaczej pokazuje tylko jaką jesteś hipokrytką.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-02-10 08:22:27

Nie rób cyrku i jak masz tak robić to lepiej sobie odpuść bycie chrzestną. Ja też u spowiedzi nie jest często, ostatni raz kilka lat temu ale nie zrobiłabym czegoś takiego, żeby iść do komunii bez spowiedzi, więc albo odpuść albo idź i się wyspowiadaj, nie musisz mówić wszystkiego w szczegółach tylko uogólnić ksiądz raczej nie będzie wnikał, 5 min i po sprawie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-02-10 01:01:46

Nie jestem zbyt wierzaca, ale to, co przeczytalam na drugiej stronie mnie zszokowalo. Mam rade: nie rob cyrku z sakramentow. Ty chcesz popelnic swietokradztwo, ale nazywasz to "luznym stosunkiem do wiary". Lepiej sobie odpusc.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-02-10 00:57:41

Chrzest to sakrament, a nie "tradycja". Nie uwazam sie za katoliczke, ale nic mnie tak nie wk... jak hipokryzja w wykonaniu polskich "rzymskich".

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz