Decyzja dnia

Czy jestem pasożytem? Zarabiam, ale rodzice płacą prawie za wszystko... Paulina

Mam 21 lat i studiuję zaocznie. Nie dostałam się na studia państwowe, więc trzeba było coś robić. Wybrałam sobie uczelnię i kierunek, który mnie interesuje, tyle że muszę za to wszystko płacić. Pierwszy rok był kiepski, bo czułam się jak pasożyt. Nie mogłam znaleźć żadnej stałej pracy i rodzice, nie dość, że mnie utrzymywali, to jeszcze płacili za szkołę. To się na szczęście zmieniło.

Dalej z nimi mieszkam i o nic nie muszę się martwić, ale przynajmniej płacę za studia, wieczorne wyjścia, swój telefon i takie tam. Niczego więcej ode mnie nie chcieli, więc się nie narzucam. Staram się coś tam oszczędzić, unikam kupowania głupot, ale wiadomo jak jest... Ostatnio dostałam sporą podwyżkę i zarabiam już naprawdę dobrze. Mama wypytuje, ile zarabiam, ale jakoś nie bardzo chcę jej powiedzieć.

Strony

Ty też masz przed sobą trudną decyzję? Opisz ją i wyślij pytanie na redakcja@papilot.pl.
Wybrane maile zostaną opublikowane.

Komentarze (9)
ocena
4.6/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 1)
2017-12-30 00:12:13

A ja uważam, że jesteś pasożytem. Rodzice nie mają obowiązku utrzymywania dziecka, które uczy się zaocznie, dlatego że w tygodniu spokojnie może pracować, tak jak robisz to Ty. Rodzice utrzymują Cię zatem nie z prawnie narzuconego obowiązku, tylko z dobroci serca. Weź pod uwagę, że pracując pozbawiasz ich wszelkich ulg podatkowych (dlatego że przekroczyłaś kwotę wolną od podatku). Nie rozumiem również dlaczego nie chcesz powiedzieć mamie ile zarabiasz. Skoro mimo wszystko jesteś w dużej mierze na ich garnuszku, to mają prawo wiedzieć więcej, niż w przypadku w pełni niezależnego dziecka. Jeżeli nie pasuje Ci taki układ, to wyprowadź się i rozpocznij życie na własną rękę albo chociaż weź pod uwagę, że wypadałoby ulżyć rodzicom po tylu latach wychowywania.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-12-30 09:48:58

Pasożytem by była gdyby ciągnęła od nich na wszystko. Ona tylko z nimi mieszka a oni to akceptują.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-12-29 18:25:57

Rodzice mają obowiązek opłacać Ci studia. Płacisz za nie sama, moim zdaniem jest ok.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-01-01 18:13:36

Rodzice nie mają takiego obowiązku

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
gng
(Ocena: 5)
2017-12-29 12:24:09

ja uważam, że nie jesteś żadnym pasożytem bo jesteś bardzo młoda jeszcze a pracujesz, uczysz się i płacisz za swoje studia. Masz an swoje wydatki i w ogóle. Teraz póki się uczysz i mieszkasz z rodzicami chcesz zaoszczędzić i aj to rozumiem. Rodzice powinni być dumni, a nie chcieć wyciągnąć wszystkie pieniądze od c orki, która ledwo zaczęła się karierę i sama pracuje na swoje wykształcenie. Nie przejmuj się złośliwymi uwagami, niedługo skończysz studia i wtedy będziesz ponosić wszystkie wydatki. Teraz nie musisz się tym przejmowac

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-12-29 05:37:43

Nie jesteś pasożytem a studentką, która sama na siebie zarabia. Dopóki się uczysz nie powinnaś sobie pluć w brodę z powodu korzystania z pomocy rodziców. To NORMALNE wbrew temu co twierdzą niektóre samodzielne tutaj, bo ich nieudani starzy nie byli w stanie nic im na start zapewnoć.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-12-29 08:22:30

w 100 sie z tym zgadzam :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-12-29 12:03:55

niby ok i się zgadzam. ale mi by było głupio jakbym wiedziała, że dobrze zarabiam i stać mnie na pomoc rodzicom to bym pomogła. bo prąd, wodę itp. też dziewczyna zużywa to nie wiem czemu (skoro może) by miała nie zapłacić swojej części

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-12-29 12:15:29

pomaga to się potrzebującym, biednym, tym którzy mają gorszą sytuację - jej rodzice sobie radzą. gdyby miała plany mieszkać w domu rodzinnym na stałe to OK - składa się na utrzymanie gospodarstwa domowego. jeśli jednak jest studentką, która się uczy i nie mieszka u siebie a u rodziców... to wg naturalne jest to, że swoje może odłożyć na przyszłość lub rozwój albo nawet głupoty. dopiero uczy się zarządzać swoim budżetem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1