Decyzja dnia

Czy 20 lat to odpowiedni wiek na zaręczyny? Agnieszka

1 września zdarzyło się coś, czego naprawdę się nie spodziewałam. Mój chłopak mnie zupełnie zaskoczył, kiedy w czasie wycieczki za miasto uklęknął i poprosił mnie o rękę. Mamy dopiero 20 lat, ale i tak wiemy, że chcemy ze sobą spędzić resztę życia. Znamy się od dzieciństwa, razem jesteśmy od początku liceum. Wszyscy to wiedzą, ale o oświadczynach mało komu powiedziałam... Nie wiem dlaczego. Wstydzę się? Raczej nie to. Chyba bardziej boję się oceny, że taka młoda i głupia, a teraz bawi się w dorosłą.

Wiem co się myśli o takich decyzjach w młodym wieku. Zaraz wyjdzie na to, że za szybko na takie deklaracje, powinnam skończyć studia, zastanowić się. Rodzice też nie byli zachwyceni, bo boją się, że zachce nam się szybkiego ślubu, a nie daj Boże pojawi się dziecko. Przecież trzeba skończyć studia, bla, bla, bla. Przecież nie o to nam chodzi! Ze ślubem się zaczeka, a o dziecku wcale nie myślimy. Zastanawiam się, czy mimo wszystko nie napisać o tym na Facebooku.

 

Strony

Ty też masz przed sobą trudną decyzję? Opisz ją i wyślij pytanie na redakcja@papilot.pl.
Wybrane maile zostaną opublikowane.

Komentarze (7)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-19 07:48:54

To indywidualna sprawa. Ja swojego obecnego męża poznałam, mając 19 lat. Zaręczyliśmy się parę miesiący później, a ślub brałam 3 miesiące przed moimi 21 urodzinami. Z perspektywy czasu powiem tak - nie żałuję :-) Od zawsze byłam uważana za bardzo poważną osobę, ale przez rok studiów wybawiłam się i sama z siebie postanowiłam stać się odpowiedzialną osobą. Niektórzy z moich znajomych, gdy przyszli na ślub, pytało kiedy urodzę i jakiej płci będzie dziecko - rozbawiło mnie ich podejście :-) ale prawda jest taka że dzisiejsze młode osoby uważają że ślub w tak młodym wieku to problem. Nasze mamy (babcie zresztą też) brały ślub w podobnym wieku i wyszły na dobre, piękne, wykształcone kobiety. A zresztą, droga autorko, nikt nie każe ci od razu posiadać dziecka, czy brać ślub :-) jeżeli studia są dla ciebie ważne, możecie zawsze przełożyć ślub na czas po obronie :-)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-13 23:08:08

Zgodnie z obowiązującym prawem mając ukończonych 18 lat możesz wyjść za mąż, więc zaręczyć się w wieku 20 tym bardziej możesz! ;-) Nie bierz sobie za bardzo do serca opinii tych, którzy będą Ci wmawiać, że najpierw studia, kariera, podróże itd. U mnie na uczelni masa dziewczyn jest już zamężna i uwierz mi- jeśli trafiło się na dobrego faceta, to nie jest on żadną przeszkodą w rozwoju :-)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-13 20:52:58

Ja miałam 25 lat. To idnywidualna sprawa, ale nie wyobrażam sobie tego wcześniej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-13 17:01:42

A ja uważam, że o tym, czy na zaręczyny jest za wcześnie, decyduje raczej staż związku a nie wiek. 20 lat to mało na ślub, ale na zaręczyny? Czemu niby narzeczeństwo miałoby przeszkadzać w samorealizacji czy podróżach? Czy związek to jakaś męka? :P Jeśli za kilka lat okaże się, że przestaliście do siebie pasować, to nie weźmiecie ślubu, proste. Zresztą już jest po fakcie, jesteście narzeczeństwem i świat się nie zawalił. A co do publikowania na fb to w zasadzie co zrobicie to będą ludzie komentować. Jak opublikujecie to będą gadać że tak wcześnie i że się z tym obnosicie, wielce dorośli państwo Nowak i że pewnie wpadłaś. A jak nie opublikujecie to i tak wieść pójdzie w świat, bo na pewno ktoś w końcu spyta co to za pierścionek i wtedy będzie że się zaręczyli a nawet się nie przyznali, wielka tajemnica, bo pewnie wpadłaś :D Więc się nie przejmuj, na jedno wyjdzie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-13 15:11:29

Za szybko. I nikt mi nie wmówi, że nie mam racji. Wiadomo, że nie musicie się od razu pobierać, okres narzeczeństwa może trwać latami, ale mimo wszystko... Okres 20-25 lat to czas największych zmian. Psychicznych, duchowych, rozwojowych. To jest czas na naukę, poznawanie świata, ludzi. Czas na samorealizację, odnalezienie własnej drogi. NIE na zakładanie rodziny.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-13 15:09:18

NIE. To wiek na naukę, studia, podróże, kształcenie światopoglądowe, kształcenie charakteru, szukanie swojego miejsca w świecie, przeżywanie młodości z rówieśnikami, poznawanie siebie. Ale absolutnie nie na zaręczyny.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-13 00:47:37

Skoro problemem jest decyzja, czy pochwalić się tym na FB czy nie to świadczy tylko o jednym - jesteś zdecydowanie za młoda za zaręczyny, nawet jakbyście ślub brali za 5 lat.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1