W każdym związku kryzys przychodzi po 4 latach!

07 Listopada 2009

Czy bajkowa miłość na wieki naprawdę nie istnieje, a motyle w brzuchu mogą latać tylko cztery lata?

W każdym związku kryzys przychodzi po 4 latach!
>

Toksyczność relacji międzyludzkich staje się coraz powszechniejsza. Żyjemy w świecie, w którym, zdawać by się mogło, nie ma czasu na bajkową miłość, białego rumaka i księcia ofiarowującego siebie oraz komnaty w swoim pałacu. Czasami więc nie zauważamy kruchości naszego związku albo dostrzegamy pewne szwankujące w nim mechanizmy, ale tłumaczymy sobie, że nic nie jest doskonałe. Pokornie spędzamy kolejne dni u boku partnera, z którym tak naprawdę nie widzimy siebie za dekadę czy dwie, licząc, że stanie się cud i poczujemy te cudowne motyle w brzuchu, które pamiętamy z okresu pierwszych randek, nieśmiałych spojrzeń, pocałunków. Psychologowie są zdania, że kryzys dopadnie każdy, nawet najbardziej wzorowy związek. Po kilku latach bycia razem, gdy pierwsze miesiące znajomości minęły, a partnerzy zaczynają dostrzegać swoje wady, zaczyna między nimi dochodzić do sprzeczek oraz konfliktów.

Antropolog i badaczka ludzkich zachowań, Helen Fischer, postanowiła sprawdzić, po jakim czasie zakochane pary tracą zaangażowanie, a do ich związku wkrada się nuda. Uznana pani naukowiec swoją pracę oparła na analizach szczątków Australopiteków i na tej podstawie wysnuła wniosek, że kryzys w damsko-męskiej relacji pojawia się po czterech latach wspólnego życia.

Fischer uważa, że już 3,5 mln lat temu istoty z rodziny człowiekowatych były monogamiczne. „Porównując szkielety kobiet i mężczyzn, antropolodzy wyciągają wnioski odnośnie organizacji społecznej w grupie. Inne dowody na pradawną monogamię dają badania genetyczne. Stworzenia monogamiczne mają dodatkowy fragment DNA w genie kontrolującym receptory wazopresyny (hormonu antydiuretycznego) w mózgu" - czytamy w magazynie „Focus”, który przytacza wyniki badań Helen Fischer.

Dalej dowiadujemy się, że „decydującym momentem, który zmienił układ kobieta – mężczyzna, było przyjęcie przez naszych przodków postawy wyprostowanej. Dawała ona wiele korzyści ewolucyjnych, ale stwarzała także problemy. Zwłaszcza matkom. Gdy ludzkie pramatki uwijały się wśród drzew, by zdobyć pożywienie, ich małe uwijało się wraz z nimi przyczepione do pleców. Tandem ten był samowystarczalny i doskonale sobie radził". 

W pozycji wyprostowanej ówczesne kobiety nie mogły więc nosić już dziecka na plecach i musiały zrezygnować z pracy na rzecz wychowania potomstwa. W efekcie, mężczyzna musiał całkowicie przejąć rolę żywiciela rodziny i strażnika jej bezpieczeństwa. Po czterech latach, gdy pociecha osiągała już wiek, w którym zyskiwała minimalną samodzielność, mężczyzna odchodził i szukał nowej partnerki, która mogłaby zostać matką jego kolejnego dziecka.

Jak widać, z badań Fischer jednoznacznie wynika, że za związkowe kryzysy są odpowiedzialni mężczyźni. My jednak podchodzimy do tej teorii z dużym przymrużeniem oka – obiektywnie przyznajemy, że wina najczęściej leży pośrodku.

Natasza Lasky

Zobacz także:

Rozpad małżeństwa – rozpoznaj sygnały! 

Koniec miłości, zwłaszcza małżeństwa, to moment bardzo ciężki i smutny dla partnerów. Są jednak takie znaki, które utwierdzą cię w przekonaniu, że naprawdę trzeba odejść.

Jak zapoznać ukochanego z rodzicami? 

Poznanie z rodzicami – jego czy twoimi – to zazwyczaj przełomowy moment w związku, który potwierdza, że jest między wami coś poważnego. Zobacz, jak zorganizować taki wieczór.

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (133)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-12-05 17:25:10

re: W każdym związku kryzys przychodzi po 4 latach!

Mówią że czas goi rany, ale w moim przypadku tak nie było. Przez kilka miesięcy tylko egzystowałam. Nie mogłam usiedzieć w jednym miejscu, ten czas to był koszmar. Musiałam z nim znowu być, ponieważ bez niego nie widziałam swojego życia. Brakowało mi jego głosu, dotyku, dosłownie wszystkiego. Postanowiłam spróbować rytuału miłosnego ze strony urok-milosny.pl , czekałam, odliczalam dni do jego powrotu, w pewnym momencie już traciłam nadzieję. Ale jednak wrócił. A moje życie odzyskało dawny blask : )

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-06-01 09:38:24

X9YDZi fdntyyxzjttk

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-31 05:18:05

5O2WOZ oswuevjxdfqf

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-30 11:13:10

Weeeee, what a quick and easy slotuion.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-10 20:19:26

czy ktoś tu upadł na głowę? po co piszecie jedna i tą sama wiadomość.. dziecinada.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-13 18:50:22

Wiadomo że,ludzie są różni a nic nie trwa wiecznie ale nigdy nie zrozumiem jednego dlaczego najpierw ludzie się kochają puźniej się nie nawidzą i sie rozstają bo co znudziło im się ee...uważam że,związek partnerski to nie za bawa to decyzja na kolejny krok do dojżałego życia wiadomo kłutnie zawsze są ale zaraz po nich przychodzą dobre chwile czasami zbyt pochopnie podejmujemy decyzje a potem żałujemy całkowicie tego więc warto tu się zastanowić nad tym z kąd ta nuda sobą się bierze jeśli wkrada nawet się rutyna to czy warto do razu niszczyć to co się buduje tak długo??powino się donżyć do rozwiązania tego problemu a nie bagatelizowania tego że,obalamy mity i po 4 latach juz się sobą nudzimy to nie prawda nie zawsze tak jest czasami przez czytanie takich głupich artykółów mydlą ludzią w głowach i sieją zament każdy powinien mieć własne zdanie na ten temat.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-19 21:38:06

zastanawiam się czy ty kiedyś byłaś w związku który trwał więcej niż cztery lata he.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-21 19:40:37

po samej analizie ilości błędów ortograficznych stwierdzam, że w 4 letnim związku nie mógł być ktoś kto ma dopiero 10 lat ;P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-11 08:17:18

Tak, czytałam gdzieś już o tym, w jakimś National Geographic, że właśnie kiedyś, prehistoria i te sprawy, jak dziecko ówczesnych ludzi osiągało wiek 4 lat, czyli mniej więcej już umiało o siebie zadbać, umiało chodzić, mówić, itp., to mężczyzna odchodził i szukał nowej partnerki, z którą może mieć dziecko, tak jak jest napisane w artykule wyżej. Ja nie wiem ile jest w tym prawdy, ale szczerze powiedziawszy, patrząc na związki koleżanek/kolegów, to właśnie rozpadają się one po 4 do 5 lat. Nie wiem czy można to tłumaczyć tym, co było kiedyś, że wychowanie dziecka do 4 roku życia i koniec. Tak naprawdę człowiek, a zwłaszcza mężczyzna, został stworzony do tego, aby kopulować z wieloma kobietami na raz, aby było więcej ludzi, potomstwa. Lecz jeśli każdy mówi, że człowiek nie pochodzi od zwierząt, jesteśmy cywilizowani, to nie można uznać tej teorii, trzeba się powstrzymać, wziąć w garść i zachowywać, jak prawdziwy mężczyzna, głowa rodziny, i opiekować się i kobietą i dzieckiem. Nie jestem zbyt wierząca, bardziej opieram się na teorii ewolucjonizmu, ale z tego co ludzie mówią, to nie możemy zachowywać się, jak zwierzęta, więc Panie i Panowie - nie zachowujmy się tak. Albo całkowicie zatracamy swoje człowieczeństwo, albo do końca jesteśmy ze sobą na dobre i na złe, nie zdradzamy siebie nawzajem. Dziękuję.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-10 22:57:21

Wmawia się ludzią te kryzysy i dlatego przychodzą. Powszechne stały się rozstania, romanse, zdrady, kilkakrotne rozwody itd. Przeraża mnie to. Czy w naszych pokoleniach już nigdy nie trafi się para która byłaby ze sobą do końca życia? Płakać mi się chce jak taka ma być moja przyszłość w związku.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-10 21:25:05

I chyba ja ze swoim partnerem przechodze ten kryzys ;/ Nie wiem czy wina leży pośrodku, bo ja probuje rozmawiać ze swoim facetem co jest nie tak tylko ze on sie ze mnie smieje i mowi ze wymyslam... Zaczynam sie zastanawiac ze jak tak ma byc do konca zycia to na pewno nie wyjde za maz ...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-10 17:05:16

zgadzam się, głupota jak nic!!!!!!!!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz