Sekretny język ciała

18 Sierpnia 2009

Czy jest ktoś, kto swoim zachowaniem doprowadza cię do szału? A może doświadczyłaś kiedyś tajemniczego fenomenu chemii? To nic innego, jak mowa ciała.

Sekretny język ciała

Codziennie natykasz się na wiele nowych, ciekawych osób. Najpierw przyglądasz się im, zwracając uwagę na to, jak wyglądają, w jaki sposób się poruszają, jakie robią miny i jak gestykulują. Oceniasz kogoś i budujesz opinię na jego temat, a wszystko dzięki komunikacji niewerbalnej. To naturalna reakcja, bo choć w życiu codziennym nie doceniamy mowy ciała, ma ona bardzo duże znaczenie w interakcjach społecznych. 

Kobiety są lepszymi obserwatorami, bo zwracają uwagę na nieistotne z pozoru szczegóły. Doceniają mowę ciała i dlatego mówi się, że posiadają „kobiecą intuicję”. Dzięki temu potrafią uchwycić zazdrosne spojrzenie przyjaciółki albo niezadowoloną minę szefa. Mężczyzna w ogóle nie zauważy tych gestów albo wydadzą mu się one nic nieznaczące.

Każdy przekaz zbudowany jest w 7% z elementów werbalnych, w 38% z dźwiękowych i aż w 55% z niewerbalnych. Na tej podstawie można sklasyfikować ludzi. Pierwsza grupa to wszyscy ci, którzy bezmyślnie ulegają temu, co słyszą. Pozostali to zdolni obserwatorzy, potrafiący dostrzec nawet najbardziej skrywane sekrety. Ci drudzy posiadają szczególny skarb – szósty zmysł.

Język niewerbalny to wszystko to, co od stóp do głów komunikuje nasze ciało. Najwięcej można wyczytać z twarzy, ale uwaga! Reakcje, które trwają dłużej niż 7 sekund, są fałszywe i ukrywają prawdziwe intencje naszego rozmówcy. Ciekawe, że rzeczywiste emocje ujawniają się przed słowami, zaś te fałszywe równo z nimi albo później. Na pewno nie kłamią źrenice. Rozszerzają się one na widok ukochanej osoby. Unikanie spojrzeń prosto w oczy sygnalizuje obojętność i antypatię. Z kolei utrzymywanie nadmiernego kontaktu wzrokowego powoduje zakłopotanie i onieśmielenie.

A co o człowieku mówią ruchy jego głowy? Nawet dziecko wie, jak wygląda niewerbalne tak, a jak niewerbalne nie. Jednak co znaczy, gdy nasz rozmówca opuszcza głowę? Otrzymujesz wtedy sygnał, że ma do ciebie negatywne nastawienie, a nawet cię osądza. Natomiast jeśli jego głowa jest pochylona w twoją stronę, to znak, że dobrze się ciebie słucha.

Nogi to kolejna skarbnica wiedzy o naszych emocjach. Gdy wierzch stopy jednej nogi mocno opiera się o drugą nogę, możesz być pewna, że masz do czynienia z osobą wstydliwą i zamkniętą w sobie. Założenie nogi na nogę oznacza postawę defensywną, pełną rezerwy i irytacji (przypomnij sobie, jak się zachowujesz, gdy siedzisz na niewygodnym krześle). „Amerykańska czwórka”, czyli skrzyżowanie rąk i nóg, to pozycja wskazująca na postawę współzawodniczącą lub argumentacyjną. Jeśli twój facet często kładzie jedną nogę na drugą, a do tego prostuje ręce, to znak, że masz do czynienia z wyjątkowo upartym osobnikiem. A może w trakcie kłótni krzyżuje stopy? To sygnał, że zamyka sobie usta i powstrzymuje się od dalszego udziału w dyskusji. Wydawało ci się pewnie,  że człowiek siedzący okrakiem na krześle jest niezwykle pewny siebie. Nic bardziej mylnego - oparcie krzesła ma być rodzajem tarczy ochronnej przed atakami rozmówców. Taka pozycja może sugerować również agresywną postawę, dążącą do przejęcia kontroli nad grupą.

Jeśli nadmiernie gestykulujesz, musisz zdać sobie sprawę, że może to zniechęcać do ciebie ludzi. Niestety, niektórych reakcji, wpisanych w naszą naturę i osobowość, nie da się zmienić. Irytujące jest również machanie nogą pod stołem, które może zostać potraktowane jako objaw zniecierpliwienia lub, co gorsza, choroby nerwowej. Wiele osób ma nawyk zbyt gwałtownego zbliżania się do rozmówców (dotyka ich ubrań, włosów i ramion, odpina guziki czy rozpina suwak marynarki). Takie zachowanie rozprasza i odwraca uwagę od tematu dyskusji.

Sukces każdej z nas zależy od jakości naszych kontaktów interpersonalnych. Wiedza o tym, jak wyrażać siebie oraz jak interpretować zachowania innych, powinna być dla nas cenną wskazówką. Ile ważnych informacji mogło nam umknąć podczas ostatniej kłótni z przyjaciółką albo w czasie spotkania z rodzicami nowego faceta? Bądź czujna i korzystaj z tego, co masz najcenniejsze, jako kobieta – intuicji!

Nadia Tyszkiewicz

Zobacz także:

PSYCHOTEST: Co mówią o tobie piersi?

Jak się okazuje, zdaniem panów, kształt piersi może wiele powiedzieć o ich posiadaczce. W zależności od rozmiaru oraz stopnia zaokrąglenia, mogą świadczyć o ewentualnych cechach charakteru.

Sekrety charakteru pisma

Zdaniem uczonych, analizując próbkę pisma, nietrudno stwierdzić, czy dana osoba może mieć w przyszłości problemy z sercem. Jak to możliwe?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (111)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-10 14:10:34

ONBLIZYWANIE WARG ! Proszę o interpretacje oblizywania warg, wąsów ( chodzi oczywiscie o mężczyznę) podczas służbowej rozmowy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-26 22:15:46

aha a od kiedy to marynarka ma suwak?? ja widziałam tylko z guzikami

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-24 08:47:05

A może w trakcie kłótni krzyżuje stopy? cooo??

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-09 13:17:43

ja tu wyłapałam jeden błąd. według autorki amerykańska czwórka to "czyli skrzyżowanie rąk i nóg" i manifestuje ona "postawę współzawodniczącą lub argumentacyjną". Z mojej wiedzy wynika, że opisywana pozycja to owszem skrzyzowanie nog, ale polegające na oparciu kostki jednej nogi na kolanie drugiej. oznacza to natomiast, że osoba przyjmująca taką postawę chce zaznaczyć swoją pewność siebie, dominację i poczucie swobody. nic więcej nie wychwyciłam, ale skoro jest jedne błąd, to... pozdrawiam autorkę i czytających :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-08 15:06:37

no to prawda moja facet jest uparty i to bardzo i zaklada noge na noge ;) he he

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-29 19:35:44

coś w tym jest..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-26 00:16:44

głupi artykuł ;p

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-21 15:45:01

o matko . ale macie problemy... luudziee !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-19 15:05:54

Tutaj wpisz treść komentarza...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-19 00:24:12

hmm niezgodzę się w jednej rzeczy, unikanie zwroku niekoniecznie oznacza obojętność i antypatię, czasem po prostu dana osoba jest nieśmiała ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-23 14:58:30

Właśnie. :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-25 09:50:54

to zależy od tego jak wprowadzisz to do kontekstu innych gestów. Po jednym geście nie można stwierdzić co dana osoba chce nam przekazać lub określić czy ma pozytywne lub negatywne nastawienie. Na to składa się szereg znaków, np. jeśli ktoś długo patrzy w oczy to na pewno będzie miał skrzyżowane ręce co znaczy że ma pozycje zamkniętą i inne sygnały. Jeżeli kogoś interesuje psychologia i w tej dziedzinie mowa ciała to polecam książkę Allana i Barbary Pease. Jest bardzo szczegółowa i ciekawa ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz