Obalamy stereotypy dotyczące płci!

15 Marca 2009

Czy kobieta może być dobrym przełożonym? Według stereotypu - nie, nie może być dobrym szefem ani liderem, a już na pewno nie dyrektorem. Na szczęście, tego typu poglądy powoli odchodzą w zapomnienie.

Obalamy stereotypy dotyczące płci!

Stereotypy dotyczące płci, tak samo jak inne stereotypy, nie wynikają z osobistych doświadczeń. Są raczej wynikiem powielania poglądów kulturowych, obowiązujących w danym społeczeństwie.

Kobiety i mężczyźni są w różny sposób postrzegani oraz traktowani przez ludzi i instytucje społeczne. To skutkuje odmiennością zachowania i działań poszczególnej jednostki. Według stereotypu, od kobiety wymaga się perfekcyjnie wykonanych prac domowych. Nie oczekuje się, że będzie zajmowała wysokie stanowiska oraz pracowała umysłowo.

Zupełnie inaczej rzecz się ma z mężczyznami, od których wymaga się siły, sprytu i zaradności. Analogicznie, panom przypisuje się więcej dobrych, przydatnych cech, związanych z rozwojem i karierą, dlatego też tylu mężczyzn zajmuje tak wysokie stanowiska.

Źródłem stereotypu jest postawa wobec świata, którą ludzie sami wykształcili. Kobiety postawiły na współuzależnienie, z kolei faceci ukształtowali swoje "ja" niezależne od nikogo i niczego. Ponadto, każda z płci w większym lub mniejszym stopniu utożsamia się z cechami, które są jej przypisane. I tak, kobiety częściej wykazują empatię, więcej się uśmiechają, są serdeczniejsze, przez co uważa się je za mniej kompetentne. Potencjalny pracodawca uznaje, że za tymi uśmiechami skrywa się nieudolność i niewiedza. Z kolei mężczyzna stara się eksponować swoje kompetencje, stanowczość, niezależność, asertywność oraz niebywałą pewność siebie.

Mówiliśmy o społecznych stereotypach dotyczących płci. Oprócz nich funkcjonują jednak również statystyczne dane, które odzwierciedlają faktyczny stan umiejętności i predyspozycje danej płci. Kobiety gorzej sobie radzą z naukami ścisłymi, tym samym wykluczając się z dobrze płatnych zawodów. Wbrew badaniom, 60% studentów matematyki stanowią jednak panie. Co zresztą widać na prostym przykładzie polskich szkół, w których 90% wszystkich nauczycieli tego przedmiotu stanowią kobiety.

Jeśli chodzi o zdolności językowe, to różnica pomiędzy kobietami a mężczyznami jest niewielka. Co prawda panie przewyższają panów w radzeniu sobie z językiem obcym, ale w niektórych rodzajach zadań te dysproporcje w ogóle zanikają.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę przewodzenie grupie, kobiety wykazują więcej cech lidera społecznego, który dba o dobro i harmonię wśród pracowników. Z kolei mężczyźni prezentują cechy lidera zadaniowego, który nie bardzo przejmuje się potrzebami zespołu.

Jak widać, nie dość, że kobiety świetnie sobie radzą z przyswajaniem wiedzy, to jeszcze doskonale się sprawdzają na kierowniczych stanowiskach. Bardzo nas cieszy ta zmiana tendencji.

Zobacz także:

Wasze listy: „Powróciła miłość z dawnych lat - co robić?” http://www.papilot.pl/zwiazki-seks/news/2009/03/3385.html

Białe małżeństwa, czyli miłość bez seksu http://www.papilot.pl/zwiazki-seks/news/2009/03/3360-biale-malzenstwa-czyli-milosc-bez-seksu.html

Dorota Maj

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (56)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-31 14:24:00

Ludzie nie szkoda Wam czasu na takie GŁUPOTY..!! Papilot to jedna głupszych stron na jakie natrafiłam! ;/ czy nie stać nas na coś bardziej ambitnego ;/ brak słów... to czemu zalozylas konto na glupiej stronie? ;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-27 14:31:00

ja tam wole czytac byle co niz nic! zreszta wszedzie mozna cos ciekawego wylapac!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-17 17:50:00

Ludzie nie szkoda Wam czasu na takie GŁUPOTY..!! Papilot to jedna głupszych stron na jakie natrafiłam! ;/ czy nie stać nas na coś bardziej ambitnego ;/ brak słów...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-16 17:22:00

Jaki jest adres emeil?? na strone?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-16 13:18:00

Ja też nie znoszę stereotypów :/ u mnie w Simsach np facet siedzi w domu z dzieckiem, a kobieta spełnia się zawodowo, chodzi na bankiety i w ogóle :) Nie wie ktoś moze kiedy jest premiera trzeciej części gry?? Może jakiś link macie, bo mnie nie chce się załadować :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-16 13:08:00

sztuka bycia kobietom polega na tym ze jestesmy szyjami ktore kreca i karkiem na ktorym sie opiera glowa- mezczyzna. nasza wyzszosc polega na tym.. ze po prostu jestesmy kobietami. mezczyzni by sobie bez nas nie dali rady bo kobiety i chec prokreacji to motor napedzajacy doslownie wszystko. NIE JESTEM FEMINISTKA, JESTEM TRADYCJONALISTKA. ale nie trzeba byc geniuszem by to wiedziec, ze kobieca moc jest skryta. z mezczyznami mozna zrobic wszystko i taka jest prawda. LECZ NIE ROBI SIE TEGO SILA ANI WYZSZOSCIA, LECZ SPRYTNYM PODSTEPEM.. pogadajcie z babciami...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-16 13:02:00

a szkoda ze odchodza do lamusa bo nie ma kto dzieci rodzic

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-16 11:28:00

Dobra są plusy i minusy w wzajemnym porównaniu obu płci.. Jako kobieta musiałabym zmienić całą psychikę by czuć się dobrze jako facet.. ale zazdroszczę facetom tego, co nam się z góry zabiera tj większy szacunek! w co wchodzi; poważniejsze traktowanie mnie jako osoby a nie słabszej fizycznie płci żeńskiej co już automatycznie skreśla w oczach moje predyspozycje w porównaniu z kolesiem. Mężczyźni rywalizują ze sobą w pewnych kwestiach a jeśli jeszcze KOBIETA okazuje się całkiem nie zła w tej czy tej dziedzinie to już dla nich totalny cios.. boi ich to zwyczajnie i nie dają Nam szans wchodzić w ich świat. Znam swoją naturę i wiem w do czego zostałam stworzona jako kobieta.. ale czuję w sobie ciekawość świata i determinację co zaznania tego co zarezerwowali sobie faceci! Bo nie satysfakcjonuje mnie bycie zabawką i jedynie tą obok, dla niego! o nie ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-16 11:16:00

[quote="straszka"][quote][b]Gosc[/b] to robi Williams ? [/quote] Ten niosący czy ten niesiony? ;D[/quote] Nie ten co idzie obok!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-16 09:41:00

[quote="cappuccinova"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] Od zawsze wiadomo, że faceci to gorszy podgatunek. Żywy wibrator i dawca nasienia.[/quote] zgadzam się :)[/quote] Jak najbardziej ;D[/quote] Oż, co za feministyczne podejscie :P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz