Nasze życie po zdradzie

18 Marca 2017

Czy z niewiernym partnerem warto dalej tworzyć związek? Niektórzy próbują, z różnym skutkiem…

zdrada

Badania z ostatnich lat niezbicie wykazują, że zdradzamy coraz częściej. Zwykle w pracy albo na wyjazdach integracyjnych. Jak wynika z głośnego raportu prof. Zbigniewa Izdebskiego  „Seksualność Polaków na początku XXI wieku” co piąty przyznający się do niewierności tłumaczy swoje zachowanie chęcią przeżycia nowej przygody. 17 proc. szuka nowego uczucia, natomiast 15 proc. wini za to wypalenie związku. 18 proc. ankietowanych samokrytycznie przyznaje, że zaliczyło „skok w bok” z głupoty.

Bez względu na motywację, zdrada jest jedną z najcięższych prób dla każdego związku i zwykle stawia go pod wielkim znakiem zapytania. Szczególnie ciężko przeżywa ją zdradzany partner, u którego następuje gwałtowny spadek poczucia własnej wartości i samooceny. Pojawia się także tendencja do poszukiwania w sobie odpowiedzialności za zaistniałą sytuację. Kobiety zadręczają się wówczas, że nie były wystarczająco mądre, ładne, zaradne lub za mało się starały.  W tym okresie może pojawić się również depresja, stopniowo pogarsza się nastrój, wzrasta niechęć do aktywności czy spotkań towarzyskich.

Historia Rafała: „Czy moja dziewczyna jest ze mną tylko dla pieniędzy? Ostatnio poprosiła mnie o kupno...”

Jak poradzić sobie ze zdradą? Zwykle naturalnym odruchem jest chęć zerwania wszelkich kontaktów z niewiernym partnerem. Jednak okazuje się, że równie często postanawiamy dać mu drugą szansę. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, ponieważ – jak wykazują badania – mężczyźni są w tej kwestii znacznie bardziej bezkompromisowi.

Bezwarunkowa miłość kobieca potrafi wygrać z traumatycznymi doświadczeniami i nawet ból spowodowany zdradą nie staje się wystarczającym powodem do odejścia. Poza tym niejednokrotnie boimy się zmian i wolimy zostać z mężczyzną, choć nas skrzywdził, niż szukać szczęścia gdzie indziej. Decyzji nie ułatwia też niestabilność emocjonalna – kobieta, gdy dowiaduje się o zdradzie, doświadcza zwykle „uczuciowej huśtawki”, która uniemożliwia podjęcie decyzji o odejściu.

Czy związek po zdradzie ma sens? Zdaniem Bożeny, której mąż miał romans z koleżanką z pracy, warto spróbować. „Oczywiście na początku pojawia się szok i niedowierzanie. Na szczęście mój mąż nie jest typem oszusta, dlatego sprawa szybko wyszła na jaw, przyznał się i nie brnął dalej w to bagno. Mogliśmy w miarę szybko przeprowadzić poważną i szczerą rozmowę. Nie obyło się bez łez i krzyków, ale w końcu postanowiliśmy dać sobie jeszcze jedną szansę” – opisuje kobieta. „Mąż zmienił pracę, zerwał wszelkie kontakty z tamtą kobietą i staramy się odbudować związek. Wydaje mi się, że powoli wychodzimy na prostą. Miłość chyba jeszcze całkiem nie wygasła, więc jestem umiarkowaną optymistką” – dodaje.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

ola
(Ocena: 5)
2017-05-26 09:06:54

nie ma szans ...nie ma zaufania...przerwana jest intymnosc

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-18 08:24:13

Mikrokamery, podsłuchy, programy do szpiegowania? Co to za chore czasy....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-18 12:16:48

Spyphone (zbiera dźwięk w promieniu 5m od urządzenia) mnie przeraził. Zdaję sobie sprawę, że żyjemy w czasach inwigilacji i wszechobecnych kamer, ale udostępnianie takich programów Kowalskim to przegięcie. Niedługo będę się bała zabierać telefon do kibla...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1