Duża różnica wieku w związku – tak czy nie?

16 Listopada 2009

Jest między wami 10, 15, 20 lat różnicy? Zobacz, jakie są zalety, a jakie wady bycia ze sporo starszym partnerem.

Duża różnica wieku w związku – tak czy nie?
>

Mówi się, że miłość jest ślepa i nie obowiązują w niej żadne reguły. Albo że miłość jest, albo jej nie ma. Trudno się z tym nie zgodzić – bo miłość to tak specyficzne i wyjątkowe uczucie, że ciężko jest umieścić je w jakichkolwiek ramach. miłość nie wybiera, dlatego bardzo często zakochują się w sobie osoby, których pozornie nigdy nie powinno połączyć żadne uczucie. Nikogo zatem nie dziwi, gdy wiążą się ze sobą ludzie, których dzieli wiele lat. Ona ma 20, a on 30, coraz częściej 40… albo i więcej.

Duża różnica wieku między zakochanymi jeszcze jakiś czas temu była uznawana za niezręczną, zwłaszcza gdy facet wyglądał jak ojciec swojej dziewczyny. Tolerancja była znacznie mniejsza, dlatego za słuszną i dobrą uznawano różnicę wieku góra kilkuletnią. Ale dzisiaj, gdy po ślubie są 85-letni aktor, Andrzej Łapicki i 25-letnia znawczyni teatru, Kamila, nikt już nie mówi, że różnica może być zbyt duża. Mężczyzna jest coraz częściej starszy od kobiety już nawet nie o pięć, sześć, osiem lat (co również nie jest małą różnicą), ale o 10, 15, 20, 30, 40... I w dzisiejszych czasach nikogo już to nie dziwi. 

Dotychczas, gdy spotykano ludzi, między którymi była duża różnica wieku, wiele – zwłaszcza starszych osób – pytało, co może łączyć takie osoby. Najczęściej bowiem to mężczyzna jest tym starszym (choć bywa również inaczej. Jeśli jesteś w związku z młodszym, przeczytaj, jakie rozkosze na ciebie czekają). Wtedy ktoś może spytać, po co mężczyzna ustawiony, który młodość ma już za sobą, spotyka się z niedojrzałą dziewczyną, która dopiero poznaje uroki dorosłego życia? Niestety, dla wielu osób odpowiedź jest jedna: seks. Wiadomo, nie ma tym w dużej przesady, bo seks pomiędzy dojrzałym, świadomym swojej męskości oraz doświadczonym mężczyzną a młodą, atrakcyjną i szaloną dziewczyną może być niesamowity. Zresztą, specjaliści uważają nawet, że to właśnie duża różnica wieku jest gwarantem udanego życia seksualnego.

"Zbliżenie osób o dużej różnicy wieku może być niesamowitym i stymulującym doznaniem, zarówno dla jednej, jak i drugiej strony. Zalety można mnożyć, bo w tym „układzie” górą jest tak samo młoda kobieta, jak i dorosły mężczyzna" – tłumaczy dr Anna Chotecka, socjolog. 

Pomnóżmy zatem te zalety.

Przede wszystkim duża różnica wieku, która w żadnym stopniu nie przeszkadza partnerom, pokazuje, jak silne uczucie ich łączy. Bo tę różnicę można uznać za jakąś małą przeszkodę, którą już na starcie zakochani muszą pokonać albo przynajmniej się do niej dostosować. Dlatego jeśli mimo – powiedzmy – 20, 30 lat między partnerami (a więc różnych momentów w ich życiu), kobieta i mężczyzna świetnie się dogadują oraz czują się doskonale w swoim towarzystwie, to bardzo duży argument przemawiający za tym, że idealnie się dobrali. Taki start oznacza, że kobieta i mężczyzna naprawdę do siebie pasują. Bo już na początku związku akceptują swoje różne punkty widzenia, plany i poglądy na życie wynikające z różnicy wieku. To bardzo dobry prognostyk na ich – wspólną już – przyszłość. 

Więź łącząca partnerów w różnym wieku jest wyjątkowa również pod tym względem, że w takim związku jedna i druga strona dostaje to, co od dawna uznawane jest za typowo męskie oraz typowo kobiece. Za czym kobiety szaleją, a czego często nie mogą znaleźć w facetach? Przede wszystkim właśnie ta dojrzałość i wynikające z niej powaga, trzeźwość umysłu, głowa na karku i rozsądek. Niestety, mężczyznom w wieku zbliżonym do wieku dziewczyny bardzo często tego brakuje. Kobieta chciałaby przy partnerze czuć się pewnie, stabilnie, nie martwić się o to, czy jutro będą mieli za co opłacić rachunki. Już sama świadomość, że mężczyzna ma mieszkanie i stałą pracę (a nie np. dopiero kończy studia i prawdopodobnie zasili szeregi bezrobotnych) dla kobiety jest nie do przecenienia. I dlatego wiele pań celowo szuka partnera wśród starszych panów – a nawet dużo, dużo starszych. 

Dojrzały mężczyzna bardzo często sprawia, że kobieta całkowicie zatraca się w tym, co ich łączy. Dlaczego? To proste – starszy facet imponuje, a mężczyzna, który imponuje partnerce, zdobywa jej serce na bardzo długo. 

Wiele kobiet przyznaje, że już sam fakt posiadania starszego faceta działa na nie pobudzająco. Bo jest to partner, który wie, jak zdobywać i traktować kobietę. Po wielu latach porażek umie także docenić to, co w końcu zdobył. Przecież nie jest tak, że wolny 40-latek na pewno jest bawidamkiem i hulaką. Może po prostu jest wybredny – a wtedy tym bardziej warto w niego zainwestować. No i jeszcze jeden argument przemawia "za". Już o nim wspominaliśmy, ale podkreślimy go jeszcze raz – fizyczność, czyli udany seks, eksperymenty i wzajemna radość z odkrywania swoich ciał. 

My, w Papilocie, mamy jednak obowiązek, żeby być obiektywne. Dlatego czujemy się zobowiązane, żeby przedstawić ci również wady wiązania się z dużo starszym facetem. Bo i tych również często nie brakuje. Jakie najbardziej powinny cię zaniepokoić i na co powinnaś być wyjątkowo wyczulona, wiążąc się z dojrzałym facetem? 

Przede wszystkim już na starcie powinnaś zapytać samą siebie, czego szukasz w życiu. Być może dopiero odkrywasz uroki dorosłego życia i ani myślisz o ustatkowaniu się. Kochasz imprezy, swoje przyjaciółki, zakupy i flirtowanie – co oczywiście nie zmienia faktu, że za swoim starszym facetem szalejesz, jak być może za nikim innym przedtem. Pamiętaj jednak, że twojemu – bądź co bądź – ustatkowanemu mężczyźnie może się to średnio podobać. Warto już na wstępie poznać swoje plany i priorytety. Bo szkoda byłoby tego uczucia, gdyby po kilku miesiącach okazało się, że on chce ci się oświadczyć i mieć z tobą dzieci, a ty ani myślisz o byciu czyjąś żoną, o zostaniu matką już nie wspominając. Dlatego warto rozmówić się na początku albo przynajmniej dyskretnie upewnić się, że wasze spojrzenie na świat nie pochodzi z dwóch biegunów. 

Jeśli jesteś młodą dziewczyną, może ci przeszkadzać, że twój 30-, 40-letni partner nie ma ochoty pójść z tobą na imprezę. Albo że on coraz częściej woli zostać w domu niż kręcić się po mieście. I że nie potrafi znaleźć wspólnego języka z twoimi przyjaciółmi. Jasne, że są to kwestie dość istotne i bardzo często niewygodne – choć nierzadko bardziej dla niego niż dla ciebie. Facet, np. po 40. roku życia, może mieć także problemy zdrowotne. Nie jest już tak aktywny seksualnie jak kiedyś, może mieć nadciśnienie i wszystkie inne dolegliwości, jakie odróżniają chłopaka w wieku 20 lat od jego dwukrotnie starszego kolegi. 

Związki z dużo starszymi mężczyznami są wyjątkowe. Zawsze trzeba podchodzić do nich z nieco innym nastawieniem niż do relacji z równolatkiem. Są jednak jak inwestycja w przyszłość – i gdy kobieta oraz mężczyzna, nawet w skrajnie różnych momentach życia, idealnie się dopasują, istnieje ogromna szansa, że ich uczucie szybko nie zgaśnie. I tej optymistycznej miłosnej prognozy się trzymajmy. 

Ewa Podsiadły   

Zobacz także:

Rozpad małżeństwa – rozpoznaj sygnały! 

Koniec miłości, zwłaszcza małżeństwa, to moment bardzo ciężki i smutny dla partnerów. Są jednak takie znaki, które utwierdzą cię w przekonaniu, że naprawdę trzeba odejść.

Jak zapoznać ukochanego z rodzicami? 

Poznanie z rodzicami – jego czy twoimi – to zazwyczaj przełomowy moment w związku, który potwierdza, że jest między wami coś poważnego. Zobacz, jak zorganizować taki wieczór.

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (286)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

monika
(Ocena: 5)
2016-05-11 17:03:55

re: Duża różnica wieku w związku – tak czy nie?

Nigdy nie patrzyłam na to ile lat mam mój partner. Swojego obecnego mężczyznę poznałam na ezeo.pl dzieli nas 8 lat różnicy, jednak w naszym związku wcale tego nie widać. Wydaje mi się, że jeśli naprawdę się kocha to wiek nie ma najmniejszego znaczenia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Asia
(Ocena: 5)
2016-04-25 12:00:20

re: Duża różnica wieku w związku – tak czy nie?

Do programu TV poszukujemy par gdzie występuje duża różnica wieku minimum 10 lat. Jeśli jesteś w takim związku, lub znasz kogoś kto mógłby być zainteresowany, prześlij swoje zgłoszenie z numerem telefonu i imieniem na adres: j.wadowska@tvn.pl. Rozmowa jest niezobowiązująca nie oznacza udziału w programie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-01 16:55:58

re: Duża różnica wieku w związku – tak czy nie?

Mam 17 lat a mój chłopak 35. Jesteśmy ze sobą od sierpnia. Bardzo go kocham. Ma córkę którą uwielbiam i mi to nie przeszkadza. Naprawdę wiek nie ma znaczenia. Miłość nie wybiera :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-11 23:53:29

re: Duża różnica wieku w związku – tak czy nie?

Witam, jestem w szczęśliwym związku z mężczyzną o 34 lata starszym ode mnie. Nie zamieniłabym go na nikogo innego... Bardzo sie kochamy.. Jest opiekuńczy, troszczy sie o mnie. Jestem jego księżniczką... Na początku znajomości nawet nie pomyślałam o tym, że będziemy razem.. Ale jednak po paru tygodniach zakochaliśmy się w sobie.. Ja mam obecnie 18 lat.. On 52lata... Jest nam bardzo dobrze ze sobą.. 5 miesięcy jesteśmy razem, czujemy się tak, jakbyśmy znali sie cale zycie... Nie widzimy tej różnicy.. Dla nas jest bez znaczenia... Milość nie wybiera... Ludzie dziwnie na nas patrzą.. To prawda... Ale o szczęście się walczy i nie parzy na to, co inni powiedzą.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Iwona
(Ocena: 5)
2015-05-07 22:31:31

re: Duża różnica wieku w związku – tak czy nie?

Związałam się z mężczyzna który jest ode mnie starszy 24lata. W moim małzeństwie się nie układa, w jego jest sielanka. Kocham go za to ze poprostu jest. Szkoda ze krępuje się gdy ktoś nas widzi, to trochę smutne:-(a mówi ze kocha

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-04-12 15:25:06

re: Duża różnica wieku w związku – tak czy nie?

Ja po rozstaniu nie mogłam się pozbierać. Dopiero dzięki urokowi miłosnemu ze strony urokmilosny24.pl odzyskałam faceta. Znow jestem szczęśliwa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anna
(Ocena: 5)
2015-01-12 14:00:00

re: Duża różnica wieku w związku – tak czy nie?

miłość to ściema, miłości nie ma...nie wierzę w taką miłość. Zostałam zraniona mam przykład i to wszystko co pani napisała się nie sprawdza.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-01-18 23:48:39

re: Duża różnica wieku w związku – tak czy nie?

Mnie od zawsze podobali się dojrzali faceci. Kiedy mając 13 lat koleżankom podobali się piętnastolatkowie, ja rozglądałam się za takimi po trzydziestce. Później "odrzucałam" zaloty rówieśników. Jakoś nie wyobrażałam sobie związać się z takim młodym. Teraz, wiele lat później, nawet 35 letnia różnica wieku nie robi na mnie wrażenia. Pod warunkiem, że to kobieta jest młodsza.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-11-17 10:45:14

re: Duża różnica wieku w związku – tak czy nie?

czy to że jestem starsza od niego o 12 dni może być czym dziwnym?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
karin
(Ocena: 5)
2013-10-15 02:41:49

re: Duża różnica wieku w związku – tak czy nie?

Mam 17 lat i poznałam mężczyznę w wieku 36 lat. Jakby to nie brzmiało mysle, ze to coś więcej. Obawiam się co powiedzą ludzie to może być dośc szokujące ale z drugiej strony nie potrafię o nim zapomnieć. Jesteśmy wobec siebie bardzo szczerzy. Znamy się kilka miesięcy i w sumie dopiero od niedawna czuje, że to ten. On nigdy nie miał zony, dzieci także dlatego sytuacja jest prostsza. Czy to może się udać? Czy warto zaryzykowac?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mm
(Ocena: 5)
2014-03-04 00:12:22

Nie warto. Uciekaj od niego. Nie marnuj młodości. On jest wyrachowany.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
karin
(Ocena: 5)
2014-03-21 19:15:14

Myślę, że to złe słowo. Gdyby faktycznie to nie czekałby pół roku na pierwsze spotkanie, racja boję się że kiedyś będę załowac bo on sie zmieni itd, zostawiłam go a on stał się wrakiem człowieka być może brzmi to żenujące, może pomyslisz że zrobił to celowo ale jestem z nim 8 miesięcy i dzis juz tylko boję się że nie zaakceptują go moi rodzice a bardzo mi na tym zalezy. Dziękuje za Twoją odpowiedz ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mm
(Ocena: 5)
2014-04-09 21:56:45

Byłam z kimś, z kim dzieliła mnie dokładnie taka sama różnica wieku i po prostu wiem, że nie jest to dobre. Różnice wychodzą po dłuższym czasie niż 8 miesięcy, które jesteście razem. Sama jak bym tego nie przeżyła to bym nie wiedziała. Rozumiem, że można się taką osobą szczerze zafascynować, ale po pewnym czasie po prostu różnice są za duże.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mm
(Ocena: 5)
2014-04-09 22:03:14

Z doświadczenia wiem, że takich związków po latach się żałuje, a przynajmniej uważa za bezsensowne. Sama tak mam, ale jak ktoś nie przeżył sam to nie uwierzy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz