Czy zemsta zawsze jest słodka?

28 Kwietnia 2009

Kiedy ktoś zajdzie nam za skórę tak mocno, że kipimy złością, jedyne, co nam chodzi po głowie, to skrupulatnie uknuta, szalona, pokonująca wszelkie granice i dająca pełną satysfakcję zemsta. Zanim jednak wytniesz komuś paskudny kawał, przeczytaj, czy przypadkiem nie zemścisz się na… samej sobie.

Czy zemsta zawsze jest słodka?

Zemsta. Według najpopularniejszej encyklopedii w Internecie to „odwet na osobie lub grupie za doznane wcześniej zło. Zemsta może przypominać sprawiedliwą karę za winy, ale jej motywem nie jest dobro społeczeństwa, lecz osobista żądza odegrania się na przeciwniku. Mściciel chce, aby jego ofiara cierpiała tak samo albo bardziej niż on i nigdy więcej nie mogła uczynić tego samego zła jemu bądź bliskim mu osobom”.

Użyte w definicji słowa: „odwet”, „kara”, „zło”, „żądza”, „mściciel”, „ofiara” czy „cierpienie” są bardzo mocnymi wyrazami, często nieetycznymi i kontrowersyjnymi. Bo zemsta to właśnie coś kontrowersyjnego, nienamacalnego, niewidocznego, trudnego do sprecyzowania. Czasem wydaje się jedyną możliwością w obliczu krzywd, jakie nas spotkały.

Wiele osób przeszło samych siebie, mszcząc się na tych, którzy zadali im ból. Internautki na forach internetowych przyznają się, że:

„Weszłam na czat – odwiedzałam różne pokoje i podawałam jego [byłego chłopaka – przyp. red.] nr... Rozmawiałam z gejami i podawałam się za geja i oczywiście dawałam <<swoje>> namiary w postaci numeru tel... W rezultacie, co chwilę ktoś do niego wysyłał jednoznaczne SMS-y i dzwonił z propozycjami spotkania... Oczywiście, nr podawałam jedynie panom”.

„Zamieszczałam ogłoszenia typu <<sprzedam prosiaka>>, <<sprzedam krowę>>, oczywiście wszystko po okazyjnych cenach, ogłoszenia matrymonialne też były. Podałam nr domowy (…), żeby prosić właśnie o niego”.

„Znałam jego hasła, więc mu wyzerowałam konto w banku i zdebetowałam mu kartę kredytową na ładnych kilka tysięcy”.

Tak właśnie mszczą się niektóre dziewczyny, choć to czubek góry lodowej, jeśli chodzi o możliwości zranionej osoby...

Nie tylko psychologia nazywa zemstę kłopotliwą (wystarczy przytoczyć ważną książkę Zbigniewa Zaleskiego, pt. „Od zawiści do zemsty. Społeczna psychologia kłopotliwych emocji”). Skoro odczucia tego typu są kłopotliwe, to czy warto o nich myśleć? Zdecydowana większość osób, która była o krok od zemsty lub jej dokonała, a także osoby postronne, przekonują, że zemsta nie do końca jest tak satysfakcjonująca, na jaką początkowo się zapowiada. Misternie uknuty, bardzo złośliwy plan przede wszystkim potęguje w nas negatywne emocje. Przez rozmyślanie nad ewentualnym odwetem, nie mamy możliwości puścić w niepamięć tego, co nas dotknęło. Zwłaszcza gdy wydarzenie było traumatyczne i wyjątkowo nieprzyjemne. Knucie zemsty, przeprowadzenie jej i kontrolowanie efektów (a jedno zazębia się tutaj z drugim) prowadzi do ciągłego wirowania wokół wydarzenia, jakiego dana zemsta dotyczy. Trudno wtedy przekonać samego siebie, że trzeba się podnieść i spróbować przestać rozpamiętywać bolesną przeszłość. Mózg cały czas pracuje na wysokich obrotach, dokładnie pamiętając o tym, co tak bardzo nas dotknęło.

Zemsta, owszem, jest słodka, ale tylko tymczasowo. Choć to wydaje się mało realne, tak naprawdę najlepszą zemstą na kimś jest zdystansowanie się i cisza… Wiele dziewczyn, gdy zostaje porzuconych lub zdradzonych, mści się na byłych ukochanych. To dla facetów jasny sygnał, że nie możemy o nich zapomnieć i przeżywamy, co nam zrobili. Czyż nie dajemy im wówczas powodów do satysfakcji? Wtedy to oni są górą, bo wybierają, czy odezwą się do nas, czy nie, a my pokazujemy, że tak bardzo swoim czynem dali nam popalić, że teraz całe nasze życie kręci się wokół nich. I nie jest ważne, że chcemy, aby cierpieli i szczerze ich nie znosimy – osoba, która z jakichś względów wyrządziła nam krzywdę, milcząc, pokazuje, że jest ponad nasze zagrywki (które często są bardzo infantylne i szczeniackie).

Większość internautek czy specjalistów radzi, żeby się po prostu zdystansować – bo zemsta sprawi, że człowiek prędzej czy później będzie miał kaca moralnego i może stracić szacunek do samego siebie. To prawda – możemy się poczuć naprawdę fatalnie, uświadamiając sobie (nawet po czasie), co wyprawiałyśmy, żeby się zemścić. Zresztą, jeśli ktoś skrzywdził nas aż tak, że jedyne, o czym marzymy, to wielki, misterny odwet, oznacza to, że nie warto się zniżać się do poziomu tej osoby. W takich wypadkach, choć bywa to bardzo trudne, najlepiej zacisnąć zęby i spróbować żyć dalej.

Elżbieta B., psycholog, przyznaje, że zemsta w gruncie rzeczy nie jest nikomu potrzebna, bo nie jest ani skuteczna, ani przyjemna, ani nie pomaga poradzić sobie z odczuwanym bólem:

"Zemsta daje satysfakcję na krótką metę. Czasem milcząca obojętność jest bardziej wymowna niż postępowanie według zasady <<oko za oko>>".

Choć czasem aż kipisz ze złości i chciałabyś wyciąć komuś numer, pomyśl, czy naprawdę tego chcesz. Może to tylko impuls, który do niczego nie prowadzi, a jedynie pogłębia czarne myśli oraz potęguje wspomnienia o przykrych wydarzeniach? A może właśnie cisza i odsunięcie się od zadającej ci ból osoby będzie najlepszą zemstą?

* nazwisko do wiadomości redakcji

Zobacz także:

Jak pogodzić seks i religię?

Plaga nieślubnych dzieci w Polsce

Ewa Podsiadły

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (191)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

milusiaaaa
(Ocena: 5)
2015-03-10 21:37:08

re: Czy zemsta zawsze jest słodka?

Szukając zemsty zajrzyj tutaj.... sabazios.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-09-26 16:59:18

Witam, Proponuję zapoznać się z pierwszą w kraju ofertą terapii dla par połączonej z wypoczynkiem. Prawie 40 godzin warsztatów psychologicznych w tym konsultacje indywidualne, prowadzone przez małżeństwo psychologów z wieloletnim doświadczeniem . Szczegóły dostępne na stronie ww.hotelfero.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-26 15:11:56

www.krowi-placek.pl LEPSZEGO POMYSŁU NA ZEMSTĘ NIE MA!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-05 18:15:59

Jest teraz taka akcja Oni Nielegalni - dotycząca tego, zeby nie używac fałszywych programów na komputer. No i tam na stronie (wpiszcie sobie oni nielegalni w google, teraz nie pamietam jak link leciał) są filmiki, jak konczą ludzie, na których ktoś donosi, ze używają nielegalnego oprogramowania. Jest film o żonie, którą zdradził mąż i na niego doniosła. Inspirujące w takich razach - i do rozważenia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-10 16:27:20

oo, ja wykorzystalam te opcje jakis czas temu, aczkolwiek nie w kontekscie zemsty na partnerze, tylko na szefie idiocie. saysfakcja gwarantowana, kiedy nagle sie dowiadujesz, ze pseudofiremka juz nie istnieje, a szefuncio wyprzedaje meble, zeby zaplacic grzywne ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-04 16:14:06

Kurna zjadl mi sie komentarz. To teraz już poo krótce - ja jestem za zemsta, nie bede udawac, ze nic mnie nie obchodzi jego zdrada i życi toczy sie dalej, bo to nie zepsuje mu chumoru a mi nie poprawi. Tak dopiec, zeby gada zabbolalo ! Tak samo, jak bolało mnie!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
dorota
(Ocena: 5)
2013-11-22 22:29:27

ja tez jestem za zemstą i to taką żeby go zabolało o wiele bardziej niż mnie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-04 16:10:45

Jak dla mnie zemsta na niewiernym czy nielojalnym partnerze to obowiazzek szanującej się kobiety. No bo co? Mam kurna chodzic z podniesiona głową i udawać, że jestem ponad to? Dobra, ja sobie bedę ponnadto, ale to wcale gnojkowi chumoru nie zepsuje.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-05 11:51:00

Zawsze smakuje dobrze ! Wzięłam klątwe u Lilith black Moon i podziałała .On niejest z nią a ze mną być nie musi i z nim nie będę ,chociaż mnie błagał !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-19 17:01:34

z tą kartą kredytową laska przegięła, ale reszta zemst mi się całkiem podoba ;D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-19 17:01:05

z tą kartą kredytową do ostra przesada, ale reszta mi się podoba xD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-06 16:59:12

:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz