Czy wierzący uprawiają seks przed ślubem?

19 Stycznia 2017

Biała ślubna suknia była niegdyś symbolem czystości panny młodej. Dziś niewiele kobiet idących do ołtarza jest dziewicami.

seks wierzących

Z ankiety przeprowadzonej przez portal Sympatia.pl wynika, że do uprawiania seksu przedmałżeńskiego przyznaje się ponad dziewięćdziesiąt procent Polaków i Polek. Podobną tendencję potwierdzają też badania CBOS-u, w którym 59 proc. pytanych przez sondażownię odpowiedziało, iż nie ma nic przeciwko współżyciu  przed ślubem.

Nie ulega wątpliwości, że wiek inicjacji seksualnej kobiet stale się obniża. Według światowego raportu Durexa, przeciętna Polka traci cnotę w wieku około 19 lat. W badaniach prof. Zbigniewa Izdebskiego ponad 50 proc. ankietowanych kobiet deklarowało, że pożegnało się z dziewictwem między 17. a 19. rokiem życia. Do inicjacji w wieku 15-16 lat przyznało się 19 proc. Cztery lata wcześniej statystyki dla obu grup były niższe o blisko 6 proc.

Wpływa na to wiele czynników, przede wszystkim presja otoczenia. Dziewczyna, która w wieku 17-18 lat wciąż jest dziewicą, dla innych koleżanek staje się często pośmiewiskiem. Środki masowego przekazu kreują świat, w którym brak doświadczenia seksualnego jest traktowany jak anomalia. Niekiedy dodatkowe ciśnienie tworzy również partner, domagający się „dowodu miłości”. Pod taką presją młoda kobieta decyduje się na „pierwszy raz”, choć często nie jest jeszcze przygotowana na ten krok.

LIST: „Mam 27 lat, stulejkę i jeszcze nigdy tego nie robiłem. Czy dziewczyna mnie wyśmieje?”

Dlatego w chwili ślubu większość Polek, także wierzących (nie zapominajmy, że 91 proc. z nas deklaruje się jako katolicy), ma już za sobą doświadczenia seksualne. Oczywiście jest to sprzeczne z zasadami Kościoła. Wystarczy zacytować paragraf 2350 katechizmu: „Narzeczeni są powołani do życia w czystości przez zachowanie wstrzemięźliwości. Poddani w ten sposób próbie, odkryją wzajemny szacunek, będą uczyć się wierności i nadziei na otrzymanie siebie nawzajem od Boga. Przejawy czułości właściwe miłości małżeńskiej powinni zachować na czas małżeństwa. Powinni pomagać sobie wzajemnie we wzrastaniu w czystości.”

Jak jest w rzeczywistości? „Oczywiście, że uprawiamy seks. Przecież zwariowałabym, gdybym sobie odmawiała przyjemności dotykania i bycia blisko człowieka, którego kocham” – przekonuje 21-letnia Dagmara, która dopiero jesienią planuje stanąć na ślubnym kobiercu z Krzyśkiem. „Teraz jest między nami największy ogień, a poza tym wolę wcześniej przekonać się, czy mój przyszły mąż sprawdza się także w łóżku, czy jest czuły i dba o moje potrzeby. Później, gdy już założymy sobie na palce obrączki, będzie za późno. A nie chcę kupować kota w worku” – dodaje.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (6)
ocena
4.3/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 1)
2017-01-20 16:20:59

Skoro "Paaapilot" popisał się takim "artykułem", to ja też się popiszę tym co kościół "myślał" o kobiecie. Wnioski z "nauk kościoła" każdy może sobie sam wyciągnąć: "Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80. Dziewczynki powstają z uszkodzonego nasienia lub też w następstwie wilgotnych wiatrów." (św. Tomasz z Akwinu) - "Kobiety są przeznaczone głównie do zaspokajania żądzy mężczyzn." (Jan Chryzostom, 349-407, gr.) - "Kobieta jest istotą poślednią, która nie została stworzona na obraz i podobieństwo Boga. To naturalny porządek rzeczy, że kobieta ma służyć mężczyźnie." (św. Augustyn 354-430 - jeden z najznakomitszych ojców Kościoła) - "Wartość kobiety polega na jej zdolnościach rozrodczych i możliwości wykorzystania do prac domowych" (św. Tomasz z Akwinu, mędrzec Kościoła, 1225-1275) - "Kobieta winna zasłaniać oblicze, bowiem nie zostało ono stworzone na obraz Boga." (Ambroży, mędrzec Kościoła, 339-397) -"Kiedy widzisz kobietę, pamiętaj, to diabeł! Ona jest swoistym piekłem!" (Papież Pius II, 1405-1464) - "Kobiety ze swej natury są przeznaczone do wspólnych uciech." (Kapokrates, założyciel klasztoru) - "Kobiety są błędem natury... z tym ich nadmiarem wilgoci i ich temperaturą ciała świadczącą o cielesnym i duchowym upośledzeniu... są rodzajem kalekiego, chybionego, nieudanego mężczyzny... Pełnym urzeczywistnieniem rodzaju ludzkiego jest mężczyzna." (św. Tomasz z Akwinu) - "W żadnej religii czy światopoglądzie kobieta nie jest tak szanowana i uważana, jak w chrześcijaństwie." (Bernard Häring, teolog katolicki, XX wiek) - "Dziewczęta noszące spódniczki mini, pójdą do piekła." (Wild, SJ, XX w.) - "Kobiecie przystoi jedynie szata żałobna. Skoro tylko przekroczy próg wieku dojrzałego, winna zasłonić swe gorszące oblicze, by nie utracić szczęśliwości wiecznej." (Tertulian, pisarz chrześcijański) - "W miejscu, w którym zatrzyma się ksiądz, nie powinna przebywać żadna kobieta" (Synod Paryski, 846) - "Kobiecie nie wolno mieszkać w pobliżu kościoła." (Synod w Coyaca, 1050) - "Księża, którzy udzielają noclegu kobietom i doznają przy tym podniety, muszą zostać ukarani. Kobiety natomiast mają zostać sprzedane przez biskupa jako niewolnice." (2. Synod w Toledo) - "U kobiety sama świadomość jej istnienia powinna wywoływać wstyd." (Clemens Alexandrinus, 215) - "Kobietom nie wolno we własnym imieniu pisać ni otrzymywać listów" (Synod w Ewirze, IV w. n.e.) - "Cała płeć żeńska jest słaba i lekkomyślna. Uświęcona zostaje jedynie poprzez macierzyństwo." (św. Jan Chryzostom, 349-407) - "Kobietom nie wolno śpiewać w kościele." (św. Bonifacy, misjonarz benedyktyński, 657-754) - "Żona nie chce, chodź ty, dziewczę!" (Marcin Luter) - "Największym zaszczytem, jaki spotyka kobietę, jest to, że przez nią zrodzony jest mężczyzna" - O inkwizycji "Podniosły spektakl doskonałości społecznej" (Watykańskie pismo jezuitów o inkwizycji, 1853)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-01-19 20:57:54

Jestem wierząca a seks uprawiam. Straciłam dziewictwo w wieku 17 lat po 1,5 roku z chłopakiem (dalej jesteśmy razem) Dla mnie jest głupotą czekać do ślubu. Czasy się zmieniły, ludzie też. Kiedyś ślub w wieku 18 lat i kilka dzieci było czymś normalnym. Ślub po roku lub dwóch od poznania i życie razem do końca. Teraz młodzi poznają się nawet mając 15 lat. Żeby było nas stać na ślub, dzieci, wspólne mieszkanie u samodzielne utrzymanie się w większości przypadków potrzebne jest co najmniej ukończenie nauki co zazwyczaj jest w wieku 23/25 lat. Nie trudno obliczyć że może być to okres nawet 10 lat życia w związku aby można było wziąć ślub. Nie wyobrażam sobie życia przez te nawet 5 lat z partnerem, którego się kocha i co normalne - pożąda chodząc tylko za rączkę i przytulając się. Każdy z nas ma swoje potrzeby, z reguły jesteśmy również ciekawscy i ciekawi nas jak to jest. Poźniej okazuje się to przyjemne więc dlaczego mielibyśmy z tego rezygnować ? Oczywiście, nie jestem za uprawianiem seksu z kim popadnie, po kilku dniach lub godzinach znajomości. Jednak po dłuższym czasie, kiedy poznamy już tą osobę i wiemy że to coś więcej powinno być to akceptowane

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-01-20 19:05:25

Sorry, ale VI przykazanie, tak zresztą jak wszystkie przykazania Dekalogu obowiązuje bez względu czy jest się ze sobą przed ślubem rok, 6 lat czy 10... Kiedyś ślub w wieku ok. 18 lat był normą dla kobiety (chociaż też nie brakło dwudziestokilkuletnich panien młodych), mężczyźni byli nierzadko kilkanaście lat starsi od swoich żon. Czasy się zmieniają, ale te podstawowe zasady postępowania chrześcijańskiego są niezmienne. Nie oceniam Cię, ale zastanów się jeszcze nad tym, co jest dla Ciebie ważne. Porozmawiaj z jakimś mądrym księdzem... :-)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-01-19 12:22:40

Jak mnie to irytuje ze Kościół i ludzie w sumie niektórzy też uznają to za jakiś dar. Tak jakby stan twojej błony dziewiczej miał okreslać twoją wartość. Szkoda że tak późno uświadomiłam sobie ze Biblia to brednie napisane przez idiotów w długich kieckach którzy nienawidzą kobiet.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-01-19 16:10:34

Akurat Biblia była napisana wiele lat przed tym zanim pojawili się panowie w sutannach, najgorsze jest tylko to, że dowolnie sobie teraz Biblię interpretują żeby głosić ciemnemu ludowi różne "prawdy"... A jak ktoś Biblii nie zna, łyknie wszystko co mu powiedzą w tym temacie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-01-19 09:37:35

Tytuł artykułu dobitnie sugeruje że nie jesteście redakcjo wierzące, bo o wierzących mówicie jako "oni" a wiec nie utożsamiacie sie z nimi i może nawet wydaje się wam że my wierzący jestesmy jak małpy w zoo, otóż tak, uprawiamy seks przed ślubem, zdecydowana większosc, nie musiałyscie w tym celu się kłopotac, przeprowadzac badań, ani nawet pisać tego "artykułu", wystarczylo zapytać jak nie wiedzialyscie :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1