Gdy nadal kochasz swojego eks: Co warto zrobić po rozstaniu, by zapomnieć o byłym?

16 Kwietnia 2017

Zakończenie związku jest dla wielu kobiet traumatycznym doświadczeniem. Jak je złagodzić?

rozstanie

Zerwij wszelkie kontakty z eks

Niekiedy nawet po rozstaniu podtrzymujemy znajomość z byłym facetem. To raczej kiepski pomysł. Psychologowie nie pozostawiają bowiem  złudzeń: szczere i bezinteresowne relacje łączące eks-partnerów to mrzonka. Skoro będąc w związku, nie udało im się porozumieć, to jaką mają szansę po rozstaniu?

Dlatego warto przynajmniej na dwa-trzy lata zupełnie zerwać kontakt, zbudować w tym czasie nowe relacje i dopiero – mając stabilny związek, zastanowić się, czy potrzebujemy obecności „eks” w naszym poukładanym już życiu. Zazwyczaj dochodzimy wówczas do wniosku, że ten rozdział jest już zamknięty i nie ma co do niego wracać.

Przeczytaj także: Przygnębiająca historia Magdy: „Mój były się żeni”

Pozbądź się jego rzeczy

Jeżeli chcemy zapomnieć o facecie, warto oczyścić mieszkanie ze wszystkiego, co może przypominać byłego partnera. Najlepiej zebrać to wszystko do jednego pudła i wynieść na strych lub do piwnicy, choć według niektórych teorii najskuteczniejszym sposobem uporania się ze wspomnieniami jest po prostu wyrzucenie pamiątek.

To bardzo ważne, bo każda z takich rzeczy, od wspólnego zdjęcia po maszynkę do golenia, niesie duży ładunek emocjonalny. Niekiedy nawet po wielu tygodniach czy miesiącach znalezienie w szafie koszulki byłego może spowodować nawrót nostalgii.

Unikaj wspólnych miejsc

W czasie rozkwitu związku tworzymy całą sieć miejsc, z którymi wiążą się miłe wspomnienia. To może być ławka w parku, gdzie po raz pierwszy się całowaliśmy, pub – ulubione miejsce romantycznych randek albo nawet osiedlowy skwerek, na którym facet wreszcie odważył się wyznać miłość.

Po rozstaniu zdecydowanie lepiej unikać tych zakątków, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem wywołają wspomnienia, a razem z nimi żal czy tęsknotę za pięknymi chwilami.

Wyjdź do ludzi

Po zerwaniu często pojawia się chęć przeżywania rozstania w samotności. Nie mamy ochoty na spotkania, rozmowy czy odpowiadanie na pytania, dlaczego zerwaliśmy, skoro byliśmy tak dobraną parą. Inni ludzie, zwłaszcza szczęśliwie zakochani, po prostu nas denerwują.

Jednak warto pamiętać, że kontakty interpersonalne mogą mieć też bardzo pozytywny wpływ na zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Uwalnia się wówczas m.in. oksytocyna – hormon, który obniża poziom odczuwanego stresu i wzmacnia odporność organizmu.
 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-04-17 03:04:11

Mojej koleżance te rady by się nie przydały. Brat jej byłego jest mężem jej siostry więc co chwila przyjeżdża "do brata i dzieci". Przecież z domu go nie wyrzuci. Rozstali się w przyjaźni , tzn ona z nim zerwała pod koniec tamtego roku, a i tak spotyka swojego byłego raz w tygodniu. Jakieś rady jak jej pomóc ? I moja rada dla was dziewczyny , nie wchodźcie ze swoimi siostrami w zwiazek z chłopakiem i jego bratem! Wszystko jest pięknie dopóki jedna para się nie rozstanie;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1