Cała prawda o mikroporach w prezerwatywie!

02 Kwietnia 2009

Jedna z was zwróciła się do nas z pytaniem o skuteczność prezerwatyw. Zobaczcie, czy to możliwe, aby występujące w lateksie mikropory mogły przepuszczać plemniki?

Cała prawda o mikroporach w prezerwatywie!

„Witam,

ostatnio przeczytałam pewien artykuł o prezerwatywach. Otóż było tam napisane, że prezerwatywy posiadają mikropory, które są większe niż pojedynczy plemnik, więc mogą one swobodnie przedostawać się na zewnątrz. Czy to prawda? Bardzo mnie to zaniepokoiło, gdyż ostatnio kochałam się z chłopakiem podczas moich dni płodnych. Oczywiście z użyciem prezerwatywy. Ale po artykule mój strach się nasila.

Pozdrawiam! Krystyna”

Prezerwatywa to najpopularniejsza metoda antykoncepcji i zarazem jedyny środek zabezpieczający przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Trzeba jednak pamiętać, że nie daje 100% ochrony przed ciążą czy chorobami wenerycznymi (może pęknąć, zsunąć się lub po prostu być źle założona). Przy prawidłowym użyciu jej skuteczność jest jednak bardzo wysoka, co podważają niektórzy badacze. Uważają oni, że kondomy przepuszczają spermę przy pomocy niewidocznych gołym okiem mikroporów. My postaramy dowiedzieć się, jak jest naprawdę.

Kondomy produkowane są z lateksu, który jest materiałem rozciągliwym. I to właśnie rozciąganie prezerwatywy ma prowadzić do rozszerzania porów naturalnie występujących w gąbczastej strukturze lateksu. Jak wskazują badania, otworki te mają średnicę około 5 um (mikronów) i są widoczne dopiero pod mikroskopem świetlnym. Dla przykładu, plemnik ma 3 um, bakterie kiły – 1 um, rzeżączki – 0,5 um, a wirusa HIV – 0,1 um, co oznacza, że teoretycznie mogą one przedostać się na zewnątrz prezerwatywy przez istniejące w niej mikropory.

Kolejne eksperymenty nad przepuszczalnością prezerwatyw wykazały jednak, że istnieje minimalne prawdopodobieństwo, że przez któryś z istniejących w kondomie otworów mógłby wycieknąć ejakulat. Spośród 89 zbadanych prezerwatyw 60 z nich nie wykazało żadnego przecieku, a 29 okazało się w praktycznie zerowym stopniu nieszczelnymi. Oznacza to, że gdyby penis ruszał się w pochwie jeszcze 10 minut po wytrysku, na zewnątrz przedostałoby się 1/10000 objętości spermy. Jednym słowem, do przecieku ejakulatu potrzebne jest odpowiednie ciśnienie, a nawet jeśli do niego dojdzie, jest on mikroskopijny.

Wyniki tych badań mogą być potwierdzeniem wysokiej skuteczności prezerwatyw, a ewentualne przecieki przez mikrootwory są praktycznie niemożliwe. Bardziej niebezpieczne od mikroskopijnych otworków w lateksie może być nieodpowiednie założenie prezerwatywy albo jej zły rozmiar.

Lekarze zachęcają jednak, aby osoby mające stałych partnerów seksualnych stosowały antykoncepcję hormonalną, która gwarantuje większą wygodę oraz wyższy stopień skuteczności.

Zobacz także:

Zakleszczeni podczas seksu

Orgazm bez stosunku

Nadia Tyszkiewicz

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (194)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-22 23:10:00

[quote="Gosc"][quote][b]xxKaSiOoLaxx[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] A ja mam takie pytanie... Mam prawie 18 lat, jeszcze parę dni i urodzinki :) Może ktoś mi polecić dobre i nie drogie tabletki antykoncepcyjne? była bym wdzieczna za pomoc. Najlepiej takie które nie wywołują zbyt wielu skutków ubocznych... [/quote] twoja wypowiedz swiadczy o braku dojzałosci. absolutnie niepije do twojego wieku. to lekaz przepisuje i dobiera tabletki a nie kolezanki z internetu!!! przeciez sa rozne fazy tabletek skad my mamy wiedziec ktore beda najlepsze dla ciebie?! musisz sie przebadac najpierw-dziecinko...[/quote] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] A ja mam takie pytanie... Mam prawie 18 lat, jeszcze parę dni i urodzinki :) Może ktoś mi polecić dobre i nie drogie tabletki antykoncepcyjne? była bym wdzieczna za pomoc. Najlepiej takie które nie wywołują zbyt wielu skutków ubocznych... [/quote] twoja wypowiedz swiadczy o braku dojzałosci. absolutnie niepije do twojego wieku. to lekaz przepisuje i dobiera tabletki a nie kolezanki z internetu!!! przeciez sa rozne fazy tabletek skad my mamy wiedziec ktore beda najlepsze dla ciebie?! musisz sie przebadac najpierw-dziecinko...[/quote] ja biore marvelon i jest ok ;][/quote] osoba ta z tym długim komentarzem to taka dojrzała a nawet nie wie jak się pisze lekarz żal.. ;] co do pytania to idź do ginekologa i on ci wszystko powie[/quote] ale ona napisała `lekaz` a nie `lekaż` a to jest różnica nie znać ortografii,a połknąć jedną literkę szybko pisząc ;P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-22 23:08:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Karolinusia[/b] [quote][b]Gosc[/b] ja mam pytanko ;] jakie są najlepsze prezerwatywy ??? chodzi mi o takie które byłyby wygodne dla partnera i takie żeby nie bylo ich aż tak bardzo czuć ... może ktoś coś poradzić dobrego ???[/quote] Durex avanti, chyba ze wolicie tansza opcje durex elite[/quote] Durexy - DZIUREXY najgorsze prezerwatywy!!!!!! w ciągu jednego miesiąca pękły nam 2 razy i musiałam brać tabletki po!!!!!!! 2 miesiące temu wyjełam z opakowania durex'a DZIURAWĄ prezerwatywe!.OD kilku lat kocham się w prezerwatywach i zawsze problem był z dziurexami a z innymi nigdy![/quote] A może to facet robi Ci psikusa ;P[/quote] albo kupujecie w jakimś kiosku albo markecie ;/... tam taki szajs zawsze...przeterminowane,narażone na naświetlenie(a to osłabia latex)... bo ja nie mam z durexAMi problemu ;P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-22 23:05:00

[quote="Gosc"]ja mam pytanko ;] jakie są najlepsze prezerwatywy ??? chodzi mi o takie które byłyby wygodne dla partnera i takie żeby nie bylo ich aż tak bardzo czuć ... może ktoś coś poradzić dobrego ??? Albo jakie sa najlepsze tabletki????????????[/quote] mi się wydaje,że durexy są ok ;P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-20 17:45:00

ja mam pytanko ;] jakie są najlepsze prezerwatywy ??? chodzi mi o takie które byłyby wygodne dla partnera i takie żeby nie bylo ich aż tak bardzo czuć ... może ktoś coś poradzić dobrego ??? Albo jakie sa najlepsze tabletki????????????

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim 2
(Ocena: 5)
2015-12-26 14:18:54

Skyn :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-20 17:44:00

ja mam pytanko ;] jakie są najlepsze prezerwatywy ??? chodzi mi o takie które byłyby wygodne dla partnera i takie żeby nie bylo ich aż tak bardzo czuć ... może ktoś coś poradzić dobrego ???

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-18 15:09:00

"prezerwatywy powinny być na dyskotece i w szkole podstawowej za darmo.Bo na przerwach w kiblu jest kolejka do walenia , " Hmm jakoś pamiętam czasy podstawówki.. bo to tak niedawno było i takie problemy nie istniały ale ... w tych czasach to wszystko możliwe :P A prezerwatywa może pęknąć jeśli ma wadę fabryczną.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-15 21:22:00

prezerwatywy powinny być na dyskotece i w szkole podstawowej za darmo .Bo na przerwach w kiblu jest kolejka do walenia , ostatnio dziewczyny same zakladaja gumy chłopakom , Pani ich na lekcji biologi nauczyła

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-14 13:09:00

[quote="Gosc"][quote][b]Karolinusia[/b] [quote][b]Gosc[/b] ja mam pytanko ;] jakie są najlepsze prezerwatywy ??? chodzi mi o takie które byłyby wygodne dla partnera i takie żeby nie bylo ich aż tak bardzo czuć ... może ktoś coś poradzić dobrego ???[/quote] Durex avanti, chyba ze wolicie tansza opcje durex elite[/quote] Durexy - DZIUREXY najgorsze prezerwatywy!!!!!! w ciągu jednego miesiąca pękły nam 2 razy i musiałam brać tabletki po!!!!!!! 2 miesiące temu wyjełam z opakowania durex'a DZIURAWĄ prezerwatywe!.OD kilku lat kocham się w prezerwatywach i zawsze problem był z dziurexami a z innymi nigdy![/quote] A może to facet robi Ci psikusa ;P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-12 15:54:00

kazda malolata potrafi przeczytac informacje o prezerwatywie i to miec za soba masakra totalana :P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-11 19:09:00

http://szafa.pl/rejestracja,25.html?poleca=aniuja zapraszam Cię na portal szafa ! Tam możesz wystawiać za darmo swoje ciuchy, buty, i inne rzeczy i sprzedawać je lub się wymieniać. Jest możliwość również wystawiania swoich kreacji. Jest wiele szafowiczek, które służą radą i pomocą. Na prawdę przyjemna atmosfera :) zarejestruj się :) pozdrawiam ciepło :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz