Zapłacisz za znieczulenie podczas porodu

12 Października 2008

Decyzja minister Kopacz zafunduje przymusowe bóle tym kobietom, których nie stać na znieczulenie.

Zapłacisz za znieczulenie podczas porodu

Niestety, Polska nie jest w stanie zapewnić kobietom godziwego porodu, a tym samym - nie spełnia standardów Unii Europejskiej. Kobiety mają rodzić w bólach, chyba że stać je na znieczulenie. W rozmowie z „Dziennikiem", minister zdrowia, Ewa Kopacz, jest bezwzględna:

„Szpitale musiałyby zapewnić pacjentkom obsługę anestezjologów w zakresie o wiele większym niż obecnie. A jak wiemy, anestezjologów jest zbyt mało. Taka decyzja byłaby być może dobrze przyjęta, ale nie mogłaby być realizowana przez szpitale".

Decyzja wywołała oburzenie w środowisku lekarskim. Szef Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, prof. Tomasz Niemiec, mówi wprost, że to naruszenie standardów i wrzucanie pacjentek do dwóch worków dla bogatych i biednych:

„Takie podejście to ewidentne łamanie praw pacjentek. Pacjenci mają prawo do takich standardów leczenia, jakie umożliwia współczesna medycyna, a zadaniem naszego państwa jest to im zapewnić. Robi to większość krajów Zachodniej Europy, a także Czesi, Słowacy czy Węgrzy. Tymczasem polskie rodzące dzielone są przez służbę zdrowia na dwie kategorie: bogate i biedne. Te pierwsze stać nie tylko na kosztujące nawet 700 zł znieczulenie, ale i opłacenie indywidualnej opieki lekarza i położnej. Te o mniej zasobnym portfelu mają dwa wyjścia: zapożyczyć się albo załatwić lewe skierowanie od specjalisty, które zwalnia z opłaty".

Część pacjentek planuje obchodzić ten przepis, przynosząc od znajomego lekarza skierowanie na poród ze znieczuleniem. W rozmowie z „Dziennikiem", o swoich problemach z porodem opowiedziała Dorota Zielińska, która obecnie też jest w ciąży:

„Podczas porodu męczyłam się ponad osiem godzin, prawie mdlałam, błagałam lekarzy o coś, co da mi ulgę. Ale słyszałam tylko: tak ma być".

Maż pani Doroty pożyczył pieniądze na znieczulenie od czekających na wieści w szpitalnym holu dziadków. „Nie przygotowaliśmy się na taki wydatek. Nie jesteśmy bogaci. Te kilkaset złotych wolelibyśmy wydać na pampersy i ubranka dla maluszka".

Nie po raz pierwszy slogan „rodzić po ludzku", w wydaniu rządzących, jest tylko czczym gadaniem.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (191)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-31 14:00:33

znieczulenie powinno być za darmo a minister zdrowia niech sama sobie rodzi w średniowiecznych mekach.... nigdy nie bede w ciąży nie mam zamiaru placic za znieczulenie tyle kasy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-09 02:01:00

[quote="Gosc"]ale wy macie banie, to jak was boli ząb to nie bierzcie leków bo to przeciez normalne jest, po co na rynku według was są leki przeciwbólowe?? Kobiety WSZYSTKIE powinny miec prawo do znieczulenia, niech sobie same zadecydują czy jest im potrzebne czy nie[/quote] ZGADZAM SIĘ W 100%!!!!!!! :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-09 02:00:00

[quote="Gosc"]WITAM JA MINO ŻE STAĆ MNIE NA ZNIECZULENIE RODZIŁAM , NIE KOZYSTAJĄC Z TEGO WYNALAZKU- I TEGO NIE TRAKTUJĘ JAK KOSZMARU KTÓRY SIĘ PAMIĘTA DO KOŃCA ŻYCIA , DLACZEGO NIKT NIE MÓWI O POWIKŁANAICH ZNIECZULENIA, GDYBY POLKI O TYM WIEDZIAŁY ZAPEWNIAM ŻE NIE BYŁO MOWY O ZNIECZULENIU, SZKODA ŻE O TYM SZANOWNI GINEKOLODZY NIE WSPOMINAJĄ - ZAPOMNIAŁAM INTERES- DO ZNIECZULENIA POTRZEBNE SĄ LEKI !!!!!!!!!!! [/quote] Jakie powikłania???!!!- o jakim znieczuleniu Pani pisze????????- czy Pani wie w którym żyjemy wieku???!!!! Czy Pani zdaje sobie sprawę z tego, że jeżeli poród trwa zbyt długo bo kobieta nie może urodzić, nie ma siły bo jest już za słaba- bo bez znieczulenia męczyła się kilkanaście godzin to DZIECKO MOŻE URODZIĆ SIĘ Z NIEDOTLENIENIEM, SINE????!!! Proponuję trochę poczytać, douczyć się, a dopiero poźnij się wypowiadać!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-09 01:52:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] KTO TO NAPISAŁ!!!!!???? PRZECIEŻ TO FIZJOLOGIA!!!! ORGANIZM KOBIETY JEST PRZYGOTOWANY NA PORÓD! WYSTARCZY ZE KOBIETA PODCZAS PORODU JEST W MIARĘ ZRELAKSOWANA I WYCISZONA, BEZ NIEPOTRZEBNEJ SZARPANINY ZE STRONY PERSONELU MEDYCZNEGO. CO SIE Z LUDZMI POROBIŁO??!! ROBICIE Z PORODU OPERACJĘ BEZ ZNIECZULENIA, A PRZECIEŻ TO JEST FIZJOLOGIA!!!!! - przyszła mama - świadoma[/quote] ZOBACZYMY CZY PO PORODZIE BĘDZIE PANI MIALA TAKIE SAMO ZDANIE :))) Zgadzam sie zupełnie z tym tekstem!!! Cały czas dyskutuje na tym forum i widze ze tu sa same panikary!!!!!!!!! Do diabła decydowałyscie sie na dziecko skoro teraz tak to przezywacie!!! Ja tez sie meczyłam ale zrozumcie!!!!! Ciało kbiety jest do tego przystosowane!!!! wystarczy słuchac połoznej i przezcytac troche na ten temat!!!!!! dorosnijcie wkoncu!!![/quote] [/quote] Ja także proponuję dorosnąć!!!!!!! KAŻDY POWINIEN MIEĆ PRAWO WYBORU CZY CHCE MIEĆ ZNIECZULENIE CZY NIE!!!!!!!- i powinno ono byc BEZPŁATNE!!!!!!! Po co takie męczarnie skoro można ulżyć sobie i DZIECKU???!!!!!!! Ja bez znieczulkenia NIE DAŁABYM RADY!!!!!!!!!!- zapewniam, że jestem kobietą, ale NIE "przystosowaną" do porodów!!! I uważam, że jest to tylko i wyłącznie moja sprawa czy maiłam znieczulenie czy nie!!!!!! - i NIKT- żadna kobieta ani żaden babsztyl z epoki kamienia łupanego NIE MA PRAWA krytykować kobiet, które chcą rodzić ze znieczuleniem!!!!!!!!! A co do Pani (NIE)świadomej to ciekawa jestem jakie będzie Jej zdanie po porodzie??!!!! :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-06 22:19:00

WITAM JA MINO ŻE STAĆ MNIE NA ZNIECZULENIE RODZIŁAM , NIE KOZYSTAJĄC Z TEGO WYNALAZKU- I TEGO NIE TRAKTUJĘ JAK KOSZMARU KTÓRY SIĘ PAMIĘTA DO KOŃCA ŻYCIA , DLACZEGO NIKT NIE MÓWI O POWIKŁANAICH ZNIECZULENIA, GDYBY POLKI O TYM WIEDZIAŁY ZAPEWNIAM ŻE NIE BYŁO MOWY O ZNIECZULENIU, SZKODA ŻE O TYM SZANOWNI GINEKOLODZY NIE WSPOMINAJĄ - ZAPOMNIAŁAM INTERES- DO ZNIECZULENIA POTRZEBNE SĄ LEKI !!!!!!!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-22 15:21:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] KTO TO NAPISAŁ!!!!!???? PRZECIEŻ TO FIZJOLOGIA!!!! ORGANIZM KOBIETY JEST PRZYGOTOWANY NA PORÓD! WYSTARCZY ZE KOBIETA PODCZAS PORODU JEST W MIARĘ ZRELAKSOWANA I WYCISZONA, BEZ NIEPOTRZEBNEJ SZARPANINY ZE STRONY PERSONELU MEDYCZNEGO. CO SIE Z LUDZMI POROBIŁO??!! ROBICIE Z PORODU OPERACJĘ BEZ ZNIECZULENIA, A PRZECIEŻ TO JEST FIZJOLOGIA!!!!! - przyszła mama - świadoma[/quote] ZOBACZYMY CZY PO PORODZIE BĘDZIE PANI MIALA TAKIE SAMO ZDANIE :))) Zgadzam sie zupełnie z tym tekstem!!! Cały czas dyskutuje na tym forum i widze ze tu sa same panikary!!!!!!!!! Do diabła decydowałyscie sie na dziecko skoro teraz tak to przezywacie!!! Ja tez sie meczyłam ale zrozumcie!!!!! Ciało kbiety jest do tego przystosowane!!!! wystarczy słuchac połoznej i przezcytac troche na ten temat!!!!!! dorosnijcie wkoncu!!![/quote]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-10 18:59:00

ale wy macie banie, to jak was boli ząb to nie bierzcie leków bo to przeciez normalne jest, po co na rynku według was są leki przeciwbólowe?? Kobiety WSZYSTKIE powinny miec prawo do znieczulenia, niech sobie same zadecydują czy jest im potrzebne czy nie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-10 18:56:00

[quote="Gosc"]jest 21 wiek porud dla kobiety powinien być formalnością moim zdaniem lepiej zapłacić i mieć cesarskie cięcie.ja mam 33 lata i urodziłam dziecko trzy mieśiące temu luize cesarką. i dwa lata temu filipka też cesarką. i jestem z tego powodu zadowolona to naj naj naj najlepszy sposub!!!![/quote] rodziłaś tylko cesarką tak wiec nie mow ze to naj...lepszy sposob bo i niekoniecznie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-02 16:42:00

Zgadzam sie że nie jest to konieczne (znieczulenie).. ale to chore co ten rząd wymyślił.. Ewidentna ingerencja..:/ Niepozytywna niestety.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-25 21:48:00

[quote="Gosc"]KTO TO NAPISAŁ!!!!!???? PRZECIEŻ TO FIZJOLOGIA!!!! ORGANIZM KOBIETY JEST PRZYGOTOWANY NA PORÓD! WYSTARCZY ZE KOBIETA PODCZAS PORODU JEST W MIARĘ ZRELAKSOWANA I WYCISZONA, BEZ NIEPOTRZEBNEJ SZARPANINY ZE STRONY PERSONELU MEDYCZNEGO. CO SIE Z LUDZMI POROBIŁO??!! ROBICIE Z PORODU OPERACJĘ BEZ ZNIECZULENIA, A PRZECIEŻ TO JEST FIZJOLOGIA!!!!! - przyszła mama - świadoma[/quote] Zgadzam sie zupełnie z tym tekstem!!! Cały czas dyskutuje na tym forum i widze ze tu sa same panikary!!!!!!!!! Do diabła decydowałyscie sie na dziecko skoro teraz tak to przezywacie!!! Ja tez sie meczyłam ale zrozumcie!!!!! Ciało kbiety jest do tego przystosowane!!!! wystarczy słuchac połoznej i przezcytac troche na ten temat!!!!!! dorosnijcie wkoncu!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz