Zamrażanie jajeczek - szansa na wieczną płodność?

22 Sierpnia 2016

Coraz więcej Polek przekłada urodzenie dziecka „na później”, jednocześnie obawiając się, że w przyszłości trudniej będzie zajść im w ciążę. Czy mrożenie komórek jajowych zwiększa ich szanse na macierzyństwo?

zamrażanie jajeczek

Ta niezwykła usługa szczególnie dużą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych. Niektóre amerykańskie koncerny, m.in. Facebook czy Apple finansują mrożenie jajeczek swoim pracownicom, by te mogły spokojnie skoncentrować się na karierze zawodowej, a o dzieciach pomyślały dopiero za jakiś czas.

Z tego samego założenia wychodzą też gwiazdy show-biznesu, na przykład Joanna Krupa, która na portalach społecznościowych dzieliła się z fanami szczegółowymi relacjami z każdego etapu zabiegu. Na jednym ze zdjęć modelka pozowała na… wózku inwalidzkim. „Dziś wielki dzień! Po dwunastu dniach mrożenia jajeczek teraz czas na zabieg ich pobrania. Życzcie mi powodzenia!” – podpisała fotografię.

By przedłużyć szanse na macierzyństwo Krupa musi wydać majątek. „Sama wizyta u lekarza kosztowała gwiazdę 8600 dolarów. Po zabiegu przez 12 dni Joanna przyjmowała zastrzyki z hormonów, za które musiała zapłacić 1500 dolarów. Ale to nie koniec wydatków. Przechowywanie jajeczek kosztuje 750 dolarów rocznie. Krupa będzie też robiła testy na choroby genetyczne jajeczek, za które zapłaci około 4 tys. dolarów. Zapłodnienie gwiazdy to koszt 2 000 dolarów. Łączna suma to 16,850 dolarów czyli 50550 złotych!” – podsumował „Super Express”.

Zobacz także: Waszym zdaniem: Poprosiłam o cesarkę. Czy dziś zrobiłabym to samo?

Na takie wydatki może pozwolić sobie hollywoodzka gwiazda Jennifer Aniston, która kilka lat temu także zdecydowała się na zamrożenie komórek jajowych. „Jen zdecydowała się na to, aby zdjąć z siebie presję dotyczącą poszukiwania Pana Właściwego. Chce zrobić sobie kilkuletnią przerwę” – tłumaczył znajomy aktorki.

Aniston chyba znalazła wreszcie wymarzonego mężczyznę – kilka miesięcy temu poślubiła aktora Justina Theroux. Niedawno w amerykańskich mediach pojawiły się zdjęcia, na których widać wyraźnie zaokrąglony brzuszek gwiazdy. Czy rzeczywiście jest to ciąża? Przekonamy się niebawem…

Nad zamrożeniem jajeczek poważnie zastanawia się także supermodelka Anja Rubik. „Rozmawiałam z moją przyjaciółką, która jest dużo starsza i zaczęła mnie pytać o dzieci. Odpowiedziałam jej, że jeszcze nie wiem, a ona na to: „W takim razie powinnaś zamrozić swoje jajeczka”. Byłam kompletnie zdezorientowana: „Co? Ja? W moim wieku?”. Ale ona spokojnie odpowiedziała: „Tak, bo kiedy ja miałam 36 lat i wreszcie naprawdę zapragnęłam dziecka, to lekarz powiedział, że dla mnie jest już za późno. Po prostu przemyśl to, żebyś potem nie żałowała”. I to mi dało do myślenia, muszę przyznać. Faktycznie, nie mam już 23 lat, choć czasami tak mi się wydaje, tylko 31 i jeśli chcę mieć rodzinę to pierwsze dziecko powinnam urodzić w najbliższych latach, bo z drugim podobno jest już łatwiej” – opowiadała Rubik w rozmowie z „Vivą”.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-10-25 03:24:18

Mogliby podać całościowy koszt razem z in vitro i wszelkimi powiązanymi wydatkami.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-08-28 12:22:29

Dlaczego nigdy nie mówi się o tym że wiek ojca też utrudnia zajście w ciążę. Banki spermy nie przyjmują materiału od dawców starszych niż 35lat, bo to zwiększa ryzyko poronienia. Sperma również w przeciwieństwie do komórek jajowych mutuje, i z wiekem ojca wzrasta wyzyko wystąpienia chorób ze spektrum autyzmu u dziecka.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1