Testy ciążowe - czy są wiarygodne?

20 Października 2008

Większość kobiet, gdy zaczyna podejrzewać u siebie ciążę, sięga po test ciążowy. Przeczytajcie, w którym dniu test ją wykrywa i na ile pewny jest jego wynik. Ponadto, opisy produktów dostępnych na polskim rynku.

Testy ciążowe - czy są wiarygodne?

Chyba każda kobieta, która choć raz podejrzewała u siebie ciążę, sięgnęła po test ciążowy. To prosty i niedrogi sposób na uspokojenie nerwów albo na poznanie radosnej nowiny. Zasada działania testu jest prosta: wykrywa on w moczu hormon - gonadotropinę kosmówkową, która jest produkowana od pierwszych dni po zapłodnieniu. Po około dwóch tygodniach jej stężenie we krwi, a co za tym idzie - w moczu, jest tak duże, że test bez problemu rozszyfrowuje ciążę.

Należy jednak pamiętać, że aż 50 % przypadków ciąży kończy się poronieniem podczas pierwszego okresu po zapłodnieniu. W związku z tym, jeśli pierwszy test wyjdzie pozytywny, a potem pojawi się krwawienie, wykonaj jeszcze jeden pomiar. Jeżeli ponownie wynik będzie taki sam, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem.

Wyróżnia się trzy rodzaje testów: paskowe (mocz pobiera się do naczynia, a następnie umieszcza w nim pasek z antyciałami gonadotropiny kosmówkowej), płytkowe (mocz pobiera się do naczynia, pięć kropli zbiera się do pipety i umieszcza na płytce pomiarowej), flamastry (test umieszcza się na kilka sekund pod strumieniem moczu, a po kilku minutach poznajemy wynik).

Wiarygodność testów w postaci flamastra to około 99%.

Poniżej wykaz testów, które kupicie bez problemu w aptekach (na podstawie danych portalu dziecko-info.com):

Feri Test (Cormay, 8 zł) - test paskowy, wykrywa ciążę w 14 dni po zapłodnieniu, należy wykonać go rano, na wynik pomiaru czeka się 5 minut.

Contrast (Genzyme Diagnostic, 11 zł) - test płytkowy, wykrywający ciążę po 12 dniach od zapłodnienia, wynik pomiaru uzyskuje się po 4 minutach.

Pink Test (Veda Lab, 10 zł) - test płytkowy, wykrywa ciążę po 2 tygodniach od zapłodnienia, na wynik pomiaru czeka się 30 sekund.

Pink Test Disptick (Veda Lab, 8 zł) - test paskowy, wykrywa ciążę po 2 tygodniach od zapłodnienia, wynik uzyskiwany jest po 30 sekundach, dla potwierdzenia wyniku negatywnego warto poczekać 5 minut.

Quick View (Quidel, 10 zł) - błyskawiczny test płytkowy do wykonania rano, stwierdza ciążę już po 6 dniach od zapłodnienia, na wynik pomiaru czeka się minutę.

Clearview (Unipath, 13 zł) - płytkowy test ciążowy, wykrywający ciążę w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki, na wynik pomiaru czeka się 5 minut.

Clearview hCG II (Unipath, 14 zł) - płytkowy test ciążowy, wykrywający ciążę po tygodniu od zapłodnienia, na wynik pomiaru trzeba poczekać 5 minut.

Clear Blue (Unipath, 22 zł) - test w postaci flamastra, wystarczy umieścić go pod strumieniem moczu na 5 sekund, wynik pomiaru uzyskiwany jest po 3 minutach.

Pamiętajcie, że pomyłki się zdarzają. Pozytywny wynik testu nie musi świadczyć o ciąży, ale o problemach z tarczycą! Dlatego najlepiej, jeśli wynik zostanie zweryfikowany przez lekarza podczas badania.

Czy macie doświadczenia z testami ciążowymi? Na ile ich wyniki okazywały się zgodne ze stanem faktycznym? A może chcecie polecić jakiś konkretny produkt wykrywający ciążę? Komentujcie.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (148)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Sroka
(Ocena: 5)
2013-02-18 22:21:22

re: Testy ciążowe - czy są wiarygodne?

Rany!!! Jak mnie dobijają wasze wypowiedzi! "Test wyszedł pozytywny, czy powinnam iść do lekarza?" Nie kurna, my ci pomożemy. I pomyśleć że jakieś dziecko może mieć taką mamuśkę. Moje wyrazy współczucia. Mi jak wyszedł pozytywny test od razu poszłam do lekarza. To chyba jasne?!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-02-17 20:24:18

re: Testy ciążowe - czy są wiarygodne?

hej..kochałam się z chłopakiem przed okresem około 4/5 dni..okresu dostałam..normalnego, takiego jak zawsze..robiliśmy to na poczatku chwilę...5-10 minut bez zabezpieczenia..a potem z zabezpieczeniem a on twierdzi, że nie skonczył we mnie...teraz powinnam mieć już okres, ale go nie ma...robiłam test i wyszedł negatywny...co myslicie?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Szykt
(Ocena: 5)
2013-02-13 13:50:44

re: Testy ciążowe - czy są wiarygodne?

Powiem tak, skorzystałam z testu nie wymienionego powyżej i okazał się dokładny. Jednak jeśli ktoś nie wierzy w testy w normalnej, zwykłej przychodni może poprosić o badanie krwi potwierdzające ciąże

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-31 09:43:31

SPOZNIA MI SIE 11 DIN ROBIŁAM TRZY TESTY I NEGATYWNE ALE KOCHAŁAM SIE Z MEZEM I PRZED OKRES. I W DNIU KIEDY MIALAM DOSTAC OKRES KIEDY MAMA ZROBIC TEST.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-03 19:58:38

urzylam czterech kazdy inny test ciazowy kazdy pokazal wynik dodatni po dwoch tygodniach dostalam okres nie wiem co o tym myslec jestem w ciazy czy mam inne problemy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-12 18:19:38

chryste tu nie ma czego czytać bo dziewczyna która pisze o psełdo BARASZKOWANIU chyba zasneła z ręką na klawiszu wyślij jej post pojawia sie cały czas.prosze wiec aby sie obudziła i przestała wysyłać te bzdury

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-12 19:47:25

spóznia mi się okres 6 dni. zrobiłam test NEGATYWNY,a okresu nie mam. powinnam iść do lekarza?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-20 13:49:57

Poszłam do gin i powiedział że jestem w ciąży w 6 tyg. ale nie chce mi się w to wierzyć, wykonałam test i wyszedł negatywny ... komu wierzyć?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-16 18:33:03

lekarzowi!! przeciez sie na tym zna

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-24 10:44:03

wiecie co zawsze mialam regularne miesiaczki i staram sie z mezem o dziecko ostatnia miesiaczke mialam tylko 2 dni co mnie nie pokoilo robilam 5 roznych testow ale kazdy byl negatywny wiec poszlam do lekarza stwierdzil 5 tgodniowa ciaze nie wiem juz teraz komu wierzyc

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-18 13:14:48

Mam pytanie i bardzo prosze o szczerą odpowiedz. Dwa dni temu powinnam dostac miesiaczke chociaż bywa to różnie bo raz mam po 19 , 20 ,22 dniach.Cztery dni temu uprawiałam z mezem seks bez zabezpieczenia ale on twierdzi ze napewno uwazał.Mam takie delikatne bóle podbrzusza jakie zawsze miewam na okres. Wczoraj i dziś robiłam sobie test ciążowy i kreska przy literce C jest mocna a przy literce T MAŁO WIDOCZNA. Czy jest to możliwe że jestem w ciąży.Bardzo sie denerwuje aby iść do lekarza.Pomóżcie ......

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-08 11:13:33

i co się okazało? pytam bo mam ten sam dylemat a wizytę u lekarza dopiero za 1,5 tyg

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
em
(Ocena: 5)
2013-02-27 01:22:20

mam ten sam problem. Możliwe jest ze test mnie oklamał??

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz