Syndrom kuwady, czyli facet w ciąży

30 Lipca 2017

Co czuje mężczyzna, której partnerka spodziewa się dziecka? Często więcej niż może się wydawać.

facet z objawami ciąży

Nie ma wątpliwości, że ciąża to niezwykły czas w życiu kobiety. Za sprawą hormonów i zmian, które wkrótce nastąpią, kobieta odczuwa szereg emocji. To zupełnie naturalne, w końcu niebawem zostanie matką – szczególnie jeśli po raz pierwszy. Co w tym czasie odczuwa partner ciężarnej kobiety i ojciec dziecka, które ma się wkrótce narodzić? Zazwyczaj podekscytowanie, radość, dumę, ale też niepokój, obawę dotycząca przyszłości, niepewność co do własnych kompetencji. Te emocje są niekiedy tak silne, że u mężczyzny pojawia się tzw. syndrom kuwady.

Pod pojęciem „kuwada” kryje się szereg zachowań związanych z ciążą i porodem. Samo pochodzenie pojęcia nie jest do końca jasne. Według brytyjskiego ewolucjonisty Edwarda Burnetta Tylora słowo „kuwada” pochodzi z francuskiego, od „couver” – wysiadywać, wylęgać, siedzieć na jajach, przenośnie otoczyć kogoś troskliwością. Natomiast zdaniem innych badaczy „kuwada” wywodzi się z hiszpańskiego od słowa „encovar” – chronić, ukrywać się czy „cunvera” – jaskinia. W angielskim synonimem kuwady jest męski połóg.

Tycie w duecie
Syndrom (zespół) kuwady (zespół couvade) jest fenomenem. U mężczyzny, który ma zostać ojcem, obserwuje się objawy ciążowe podobne jak u ciężarnej partnerki. Symptomy najczęściej dają o sobie znać w pierwszym oraz w trzecim trymestrze, co nie znaczy, że nie występują w drugim. Najczęstsze objawy stwierdzane w syndromie kuwady to: nudności, wymioty, wzdęcia, ból podbrzusza i brzucha, bóle zębów, wzrost masy ciała (niektórzy mężczyźni tyją nawet kilkanaście kilogramów), zmiana apetytu, problemy skórne, zmęczenie, osłabienie, kolka, zaparcia, biegunka, omdlenia, kurcze mięśni nóg.

Symptomy zwykle pojawiają się u mężczyzn, którzy mają zostać ojcami po raz pierwszy, a zwłaszcza u tych, którzy są bardzo silnie związani z ciężarną partnerką. Co ciekawe, syndrom kuwady zdecydowanie najczęściej pojawia się u mężczyzn w wieku 29-35 lat. W 66 proc. przypadków (do 34 proc.) ciąża była planowana.

Polecamy także: Wyznanie Kamili: „To zabrzmi strasznie, ale nienawidzę bycia matką”

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Kinia
(Ocena: 5)
2017-08-14 17:18:22

Słyszałam,i znam z autopsji,mój mąż miał ciążowe zachcianki,w nocy razem podjadalismy,i razem tyliśmy,przy pierwszej ciąży rodzina się śmiała że nie wiadomo kto u nas jest w ciąży,przy drugim dzieciątku już było spokojniej.miło to teraz wspominamy ;-)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-07-30 01:46:40

Wydaje mi się, że oni to mają po prostu ze stresu a występuje to pewnie u niewielu facetów bo szczerze to czytam o tym pierwszy raz w życiu i to na Papilocie....nie słyszałam nigdy o czymś takim jak syndrom kuwady. Pewnie znowu jakaś wymyślona choroba która została pomylona ze zwykłym zatruciem pokarmowym i stresem u facetów.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-08-02 05:48:17

Ja slyszałam i to już dawno temu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1