Sport w ciąży (przez 9 miesięcy!) to gwarancja łatwego porodu

28 Października 2011

Ciąża motywuje wiele kobiet do uprawiania aktywności fizycznej. Co na to lekarze?

ciąża

Niektórzy ludzie postrzegają ciążę w kategoriach choroby, która powoduje osłabienie organizmu, zanik sił fizycznych czy nieustanne zmęczenie. Tymczasem okazuje się, że ciąża, która rozwija się prawidłowo, motywuje wiele przyszłych mam do uprawiania sportu. - Pływanie jest najbardziej popularnym sportem, wśród kobiet w ciąży. Decyduje się na nie 60 proc. ciężarnych. Panie chętnie wybierają również jogę. Natomiast 25 proc. woli ćwiczenia w fitness klubach, a nawet lekki jogging – czytamy na Sforze.

To jednak nie wszystko, ponieważ badania brytyjskich naukowców dowiodły również, że aż jedna trzecia spośród ankietowanych pań przed zajściem w ciążę w ogóle nie uprawiała aktywności fizycznej. Ich podejście do kwestii sportu zmieniło się dopiero wówczas, gdy dowiedziały się, że zostaną matkami. - Ciężarne decydują się na ćwiczenia dla dobra i zdrowia dziecka, po to by się zrelaksować, zachować dobry wygląd po ciąży oraz by nabrać sił przed porodem – tłumaczy portal.

Ponad 44 proc. kobiet uprawia sport przez całe 9 miesięcy. Najlepszym tego przykładem jest 27-letnia Amber Miller z USA, która w ostatnim tygodniu ciąży przebiegła maraton, a swoją córkę urodziła… prawie na mecie.

Maja Zielińska

Zobacz także:

W jakiej pozycji warto rodzić? (Klęczeć, siedzieć, kucać? Możliwości jest wiele!)

Podczas porodu nie musisz biernie leżeć na plecach. Poznaj pozycje, które złagodzą ból i przyspieszą akcję porodową.

Wiemy, od czego zależy płeć dziecka! (NIE chodzi o plemniki ani wiek rodziców!)

Naukowcy dowiedli, że na płeć dziecka może mieć wpływ poziom kortyzolu w organizmie matki.

 

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (20)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-13 13:44:47

dziewczyny a skąd wiecie, że Wam ćwiczenia nie pomogły??? Przecież poród jest bardzo bolesny i nie można oczekiwać, że nie będzie bolało. Skąd wiecie czy nie byłoby gorzej i trudniej gdybyście nie ćwiczyły??? To, ,że bolało nie znaczy że ćwiczenia nie przyczyniły się do tego, że mimo wszystko łatwiej się rodziło niź gdybyście tego nie robiły.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-13 11:44:29

Ibxu19 sqvzhsqlizcy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-11 10:37:22

F0niWE eaecjsgebauc

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-10 22:19:42

AKAIK you've got the anwser in one!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-29 00:07:11

a co do bólu pleców to do dziś jak siedzę zbyt długo lub stoje to łamie mnie w krzyżach Anonim 00:05:10

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-29 00:05:10

gówno prawda!!!spacerowałam przez całe 9 miesięcy po 5 godzin dziennie,chodziłam na basen,w lecie pływałam w jeziorze ...............a męczyłam się od 4:00 nad ranem do 12:15 w południe,bolało jak cholera!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-29 01:24:50

to i tak nieźle, bo ja rodziłam 25 godzin :(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-28 11:04:44

Podczas ciąży prawie codziennie jeździłam na rowerze, co drugi dzień pływałam na basenie, zdrowo się odżywiałam, a mimo to przytyłam 20 kg a poród wcale nie był łatwy. Wręcz przeciwnie. Po 13 godzinach męczarni miałam cesarkę bo nie byłam w stanie urodzić naturalnie :((( po urodzeniu drobniutkiego dziecka nie ćwiczyłam, a w ciągu miesiąca wróciłam do wagi przed ciąża. Nie mam rozstępów, naciągniętej skóry...Każda kobieta jest inna. Jeden ćwiczenia pomagają innym nie. Dla mnie ruch jedynie pozwolił czuć się lepiej psychicznie nic pozatym...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-12-28 20:51:17

Bo ważna jest jeszcze mieszanka genów matki, nastawienie psychiczne do dziecka i to, czy matka się stresuje ciążą, czy ma do niej pogodne nastawienie i nie przejmuje się nią. Moje koleżanki, które chuchały na siebie i wymyślały sobie choroby (nie mówię o prawdziwych komplikacjach), miały duże problemy z donoszeniem i urodzeniem, te, które sobie powiedziały, że muszą przytyć 12 kg, musiały tyle przytyć i koniec. Ja nic nie muszę i ciążę znoszę świetnie, jestem w ósmym miesiącu, nie czuję żadnego ciężaru, jem dokładnie tak, jak mi się podoba, przytyłam 6 kg, sport uprawiam wtedy, gdy mam na to przemożną ochotę i bez żadnych ograniczeń ani przymusów. Oby poród był podobnie łatwy jak ta ciąża.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-28 10:53:38

Moim skromnym zdaniem ruch podczas ciąży powinien być wskazany, a nawet wręcz wypływać z naszej zwierzęcej natury. Przez rozwój cywilizacji, ludzie zaczęli mniej się ruszać, nie musimy zdobywać pożywienia polując, dosłownie wszystko mamy na miejscu. Inne zwierzęce matki trwają w ciąży w ruchu, a większośc kobiet woli niestety leżeć do góry brzuchem i czekać biernie na TEN dzień.. Potem się dziwić że po porodzie figura jest taka, a nie inna, kobitka chorowita, wykończona, plecy bolą, etc. To moje osobiste przemyślenia na ten temat, może i błędne według niektórych, ale ja tak uważam i jest to poparte przykładami moich znajomych. Chociaż uważam też, że najprościej się na dziecko nie decydować, ale to już zależy od człowieka. ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-28 10:00:57

Do 9 miesiąca dojeżdżałam do pracy rowerem (takę zimą). Poród był łatwy i szybciutki, a figura po ciaży- " a ty w ciąży byłaś?- kiedy?"

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-28 09:11:51

niestety nie jest to prawda, przed ciążą jak i całą ciążę pływałam prawie codziennie, ćwiczyłam gimnastykę, a poród to była masakra. Plus taki, że kondycja dobra i figura po porodzie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz