Przyszła MAMO, sprawdź, na co możesz zachorować w ciąży!

12 Października 2011

Niedokrwistość, zatrucie ciążowe, nadciśnienie – jakie są źródła tych chorób i jak się przed nimi chronić?

ciąża

Kobieta w ciąży powinna dbać o siebie i tryskać zdrowiem. Właśnie – powinna. W praktyce jednak bywa z tym różnie, ponieważ ciało i organizm w błogosławionym stanie bardzo się zmieniają. Nawet najbardziej skoncentrowana na swoim organizmie ciężarna może zachorować na jedną z najczęstszych w stanie błogosławionym chorobę. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jakie mogą być przyczyny tych schorzeń – i jak reagować, gdy organizm im ulegnie.

Zatrucie ciążowe – stan przedrzucawkowy – rzucawka

To zespół objawów, które mogą wystąpić w ciąży, często samoistnie, a czasem dodatkowo, w przebiegu innej choroby. Podstawowe objawy zatrucia ciążowego to nadciśnienie krwi, białkomocz i obrzęki. – Wyraźnie rozwinięte objawy zatrucia ciążowego w drugiej połowie ciąży nazywamy stanem przedrzucawkowym. Jest to choroba polegająca na zmianie reaktywności naczyniowej z upośledzeniem czynności metabolicznej ustroju i z zatrzymaniem sodu w tkaniach – wyjaśnia prof. Michał Troszyński w poradniku „Zdrowie kobiety”. Najcięższą formą zatrucia pokarmowego jest rzucawka, bardzo groźną dla kobiety i płodu. Typowe objawy rzucawki to uporczywy ból głowy, zaburzenia widzenia, ból w nadbrzuszu, wymioty, napięcie. – Najlepszym sposobem zapobiegania zatruciu ciążowemu jest ścisłe przestrzeganie wskazań dotyczących diety, częsta kontrola ciśnienia, przyrostu wagi, analiza moczu, dbałość o higieniczny tryb życia czy leczenie chorób, które wywołują objawy zatrucia ciążowego – wymienia prof. Michał Troszyński. Więcej o gestozie, czyli zatruciu ciążowym przeczytasz w osobnym tekście.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (9)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-15 21:45:50

a ja jestem w ciazy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-12 22:15:36

nikt nie pisze ze zapalenie pochwy tez jest nie bezpieczne prowadzi do porodu przedwczesnego ja przez to urodzilam moje blizniaczki w 28 tyg

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-12 16:05:23

Przez rzucawkę urodziłam martwe dziecko w 29 tyg. dlatego apeluję do dziewczyn żeby w ciąży dbały o siebie podwójnie, bo wiem jak łatwo wszystko stracić w kilka chwil.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-12 12:27:56

Ja się obecnie staram. Z powodu problemów z owulacją korzystam z afrodyty- mikroskopu owulacyjnego. Przez ostatnie 2 lata co chwilę chorowałam. Boję się w ciąży mnie to dopadnie i nie będę mogła brać leków

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ania.ladeevit
(Ocena: 5)
2013-01-16 22:55:19

Nie martw się na zapas, bo stres szkodzi i Tobie i dziecku. W ciąży owszem, wiele leków jes zakazanych, ale wiele też można a nawet powinni się przyjmować. Oczywiście pod kontrolą lekarza, który dobiera odpowiedni preparat i monitoruje leczenie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-12 10:12:47

ja na szczęście nie mam żadnych problemów ze zdrowiem póki co

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-12 09:34:22

Ja mam gestozę - ale za 2 dni cc :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-12 08:56:33

a mi po ciazy zostala przepuklina pepkowa i rwa kulszowa:((

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1