Przyrost wagi w ciąży - co jest w porządku, a co nie?

08 Lutego 2016

Waga nie powinna stać się obsesją, ale trzeba wiedzieć, ile kilogramów na plusie to już za dużo.

waga w ciąży

Celebrytka Joanna Krupa zapytana o chęć posiadania dzieci przyznała, że jedną z obaw związanych z macierzyństwem jest utrata figury. „Sama rozumiesz, dlaczego trochę się boję i dlaczego chcę jak najdłużej odwlekać moment zajścia w ciążę. Moje ciało to jest moja waluta. Dzięki temu, jak wyglądam, zarabiam na opłacenie rachunków” – powiedziała dziennikarce magazynu „Party”. Wiele kobiet odkłada decyzję o dziecku właśnie z powodu obaw o figurę. O sylwetkę martwimy się również już po zajściu w ciążę. Gdy będziesz spodziewała się dziecka, lekarz będzie cię ważył przy każdej wizycie, a wyniki wpisze do karty ciąży.

HIT: Pokazała na 5 zdjęciach, dlaczego nie chce mieć dzieci (Śmieszne czy okrutne?)

Za dużo, za mało…

Kontrola masy ciała u ciężarnych kobiet jest bardzo ważna. Zbyt wysoka szkodzi i tobie, i dziecku. Zbyt niska – tym bardziej. – Zbyt duża ilość kalorii i białka spożywanego w czasie ciąży może powodować nadmierny wzrost masy ciała matki oraz masy urodzeniowej dziecka, a po porodzie utrudnić kobiecie powrót do formy. Z kolei zbyt niski przyrost wagi przyszłej mamy grozi niedożywieniem dziecka – alarmuje dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

„Dowiedziono, że nadmierny przyrost masy ciała podczas ciąży zwiększa ryzyko długoterminowej otyłości zarówno u matki, jak i u dziecka, narażając tym samym oboje na ryzyko chorób z nią związanych. Ponadto przyczynia się do bólów kręgosłupa, obrzęków nóg, powstawania żylaków i hemoroidów. Zbyt duży przyrost masy ciała w ciąży, a także nadwaga i otyłość przed ciążą mogą być przyczyną powikłań ciążowych, takich jak cukrzyca ciężarnych, nadciśnienie, makrosomia noworodków, poród przedwczesny czy konieczność ukończenia ciąży cięciem cesarskim” – piszą autorzy poradnika o żywieniu kobiet w ciąży opracowanego przez Instytut Matki i Dziecka.

Z kolei niedostateczny przyrost masy ciała w ciąży związany z niską masą urodzeniową noworodków, o której mówi dr Południewski, zwiększa umieralność i chorobowość okołoporodową, może być przyczyną  problemów rozwojowych okresu dziecięcego, a także należy do czynników ryzyka chorób układu krążenia, cukrzycy i nadciśnienia w późniejszym wieku.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (4)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-08 16:28:03

re: Przyrost wagi w ciąży - co jest w porządku, a co nie?

wstarcza czeste i dlugie spacery albo bieganie i juz nie utyjemy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-08 17:04:09

i jeszcze nie jeść po 18- dwa moje ulubione teksty, nie ma to jak profesjonalna wiedza na temat odchudzania

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-08 21:12:01

taaak, bieganie w ciąży :D poza tym, drogi znawco w ciąży trzeba przytyć, jest to wyjaśnione m. in. w powyższym artykule

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-08 23:06:18

Przybrać na wadze _ dziecko płyny itp tak, przytyć nie (max4kg), a ruch w ciąży jest wskazany jesli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1