Problemy z zajściem w ciążę? Pokonaj je!

09 Lipca 2010

Niepłodność to dla wielu osób wyrok. Jak ją rozpoznać i czy można ją wyleczyć?

Problemy z zajściem w ciążę? Pokonaj je!

Dziecko jest dla szczęśliwych małżonków dopełnieniem ich miłości. W życiu większości kobiet przychodzi czas, gdy zaczynają odczuwać bardzo intensywne instynkty macierzyńskie, a wtedy posiadanie własnego maleństwa staje się szaleńczym marzeniem. Choć nie każdy seks kończy się ciążą (w osobnym tekście dowiesz się, jak obliczyć dni płodne), częste współżycie najczęściej doprowadza do zapłodnienia. I dla wielu przyszłych matek wiadomość o tym, że spodziewa się dziecka, jest najpiękniejszą chwilą w życiu.

Niestety, nie każdej dziewczynie dana jest taka radość. Według Domowej Encyklopedii Zdrowia pod red. Jacka Fronczaka, spośród stu kobiet poniżej 35. roku życia odbywających regularne stosunki seksualne i nie stosujących antykoncepcji w ciągu roku, aż 20 z nich nie udaje się zajść w ciążę. Ta liczba może przerażać. Kiedy zatem mamy do czynienia z niepłodnością? Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), stwierdza się ją, jeśli przez ponad rok para regularnie uprawia seks bez żadnego zabezpieczenia, a mimo to nie udaje im się spłodzić dziecka.

Przyczyn niepłodności może być bardzo dużo. Przede wszystkim winne są zaburzenia funkcjonowania układu rozrodczego kobiety. Należy do nich m.in. niewystępowanie owulacji, czyli brak komórki jajowej gotowej do zapłodnienia, niedrożność jajowodów, co sprawia, że dostęp plemników do komórki jajowej jest utrudniony lub niemożliwy, problemy z błoną śluzową macicy, a także niedostateczna ilość śluzu u ujścia szyjki macicy, przez co plemniki nie mogą przedostać się do macicy. Na zaburzenia owulacji wpływa kilka czynników, na które – według specjalistów – kobieta jest w stanie sama wpłynąć. Jedną z głównych przyczyn zaburzeń jest bardzo niska masa ciała. Sprawdź swoje BMI – płodności sprzyja wynik między 23 a 24. BMI poniżej 20 może znacznie utrudnić zajście w ciążę. Ponadto, zaburzenia owulacji są często efektem zespołu policystycznych jajników (PCO) – po więcej informacji na ten temat odsyłamy do osobnego artykułu. Winna może być także wczesna menopauza (występująca przed 40. rokiem życia).

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (7)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-29 11:43:19

Ciekawe jaka ty będziesz. Ciąża to najpiękniejszy okres dla kobiety, a że jedna ma ładny malutki brzuszek, a druga ma wielki bebech to nie znaczy że o siebie i przyszłego maluszka nie dba!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-13 23:10:27

boe jaki blady brzuch na tym zdjeciu,kobiety w ciazy sa obrzydliwe co niektore

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-09 21:03:52

ale jestescie glupie do potegi prostych rzeczy nie potraficie zzrozumiec!!!!!!! glupie pytania zadajecie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-09 14:31:09

chcialam jeszcze dodac ze partner sie we mnie nie spuszcza

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-09 14:35:22

skoro sie nie spuszcxa w tobie, to samym penisem cie nie zaplodni

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-09 19:03:58

Zmieńcie to określenie "spuszcza" na inne bo to nie za dobrze brzmi. Naprawdę. Takie chamskie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-09 14:29:56

Tutaj wpisz treść komentarza...Czy jesli sie kocham bez zabezpieczenia, a nie zaszlam w ciaze znaczy ze jestem bezpoldna??? nasze stosunki sa przerywane

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1