Późna ciąża dobra dla zdrowia kobiety. Warto zaryzykować zdrowiem przyszłego dziecka?

03 Sierpnia 2012

Ciąża po 40. roku życia może znacznie ograniczyć ryzyko zachorowania na raka.

Ciąża

Podobno ciąża po 35. roku życia niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Zaliczają się do nich m.in. nieprawidłowe ułożenie łożyska, częste infekcje oraz urodzenie dziecka z zespołem Downa. Okazuje się jednak, że późne macierzyństwo może mieć bardzo dobry wpływ na zdrowie kobiety, a nawet… ograniczyć ryzyko raka.

Tak przynajmniej wynika z najnowszych analiz, które przeprowadzili specjaliści z Uniwersytetu Keck School of Medicine w Południowej Kalifornii. - Naukowcy przeanalizowali wyniki badań, w których uczestniczyło 8 671 pacjentek chorych na raka endometrium oraz 16 562 kobiet nie dotkniętych tą chorobą. Sprawdzili, jak rodzenie dzieci wpływa na ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy. Wzięli też pod uwagę inne znane czynniki, jak używanie antykoncepcji oraz liczba dzieci – czytamy na Sforze.

Okazało się wówczas, że te panie, które zaszły w ciążę po 40-tce, chorowały o 44 proc. rzadziej od kobiet, które ostatnie dziecko urodziły w wieku 25 lat lub wcześniej. Podobnie było w przypadku pacjentek, rodzących w wieku 35-39 lat (ryzyko zachorowania mniejsze o 32 proc.) oraz w wieku 30-34 lat (chorowały o 7 proc. rzadziej od rodzących 25-latek).

Z czego wynika ten `efekt ochronny`? - Poziom hormonów w czasie ciąży korzystnie wpływa na zapobieganie rakowi u ludzi starszych. Dodatkowo poród pomaga pozbyć się rakotwórczych komórek z macicy. Może też być tak, że kobiety zdolne do zajścia w ciążę w późniejszym wieku mają od początku zdrowsze macice – podsumowała kierująca badaniami prof. Setiawan.

A Wy co sądzicie na temat późnego macierzyństwa?

Maja Zielińska

Zobacz także:

Na ile % zajdziesz w ciążę tego lata?

Sprawdź, jaka jest szansa na to, że w te wakacje zajdziesz w ciążę. Psychozabawa z przymrużeniem oka!

Poród bez tajemnic: Wywiad z położną

Czego kobiety najbardziej obawiają się na porodówce? Dlaczego decydują się na cesarskie cięcie?

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (8)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-03 10:50:50

Jak się chce mieć dziecko to się nie myśli o sobie tylko o maleństwie. Dlatego dla mnie to już nawet nie głupota a samolubstwo zachodzić w ciąże po 40 dla własnego zdrowia kosztem dziecka, bo jak wiadomo ryzyko dziecka z Z.D. się zwiększa z wiekiem i po 40 jest to już 1 do 30.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-03 19:40:06

Ostatnie badanie wskazują, że problemem jest zaawansowany wiek ojca, a nie matki (jeśli chodzi o prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z ZD).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-03 09:52:42

sama już nie wiem kiedy najlepiej mieć dziecko. Jak się ma 20-parę lat to chce się szaleć, a jak 30-parę to sie robi karierę zazwyczaj...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-03 11:55:43

Ja urodziłam w wieku 19 lat. Moje życie towarzyskie nie ucierpiało ;D myślenie, że jak jest dziecko to już nie można się bawić to głupota... Chyba, że ma się za autorytet być typową matką polką i kurą domową, bądź jest się biednym jak mysz kościelna, albo też jeśli puściło się na dyskotece i samemu się wychowuje dziecko bez tatusia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-03 14:27:33

Nie każdego stać na dziecko w wieku 19 lat. Na dziecko trzeba zapracować, a je nie jestem z tych co by odpowiedzialnością za wnuka obarczała swoich rodziców. Szkoda że wiele jest takich osób jak ty co uważają że jak się chce mieć dziecko to można je mieć nie zważając na to czy ma się środki na jego utrzymanie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-03 15:29:05

Nie obarczam rodziców utrzymywaniem mojego dziecka. Oni dają mi tylko na moje wydatki, bo wciąż się uczę więc utrzymywać mnie muszą... Na dziecko pracuje jego tatuś:) Nie należy do tych co dwie lewe ręce mają i wszystko w dupie ;D więc ja nie jestem z tych osób, które nie zważają na to czy są środki czy nie!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-03 09:21:52

ja będę mieć dziecko po 30 ;D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1