Poród w domu. Tak czy nie?

24 Stycznia 2016

Przybywa kobiet, które wolą rodzić w domu, czyli miejscu, w którym czują się bezpiecznie.

poród w domu

Justyna Steczkowska jest matką trójki dzieci. W 2013 roku na świat przyszła jej pierwsza córka – Helenka. Piosenkarka, by uniknąć medialnego zamieszania, zdecydowała się rodzić w domu. W tej szczególnej chwili towarzyszył jej mąż oraz synowie. Polek, które jak Steczkowska chcą rodzić w domu, w ostatnim czasie przybyło, choć wciąż przeważająca liczba ciężarnych rodzi w szpitalach i prywatnych klinikach. To powrót do tego, co w przeszłości było na porządku dziennym: jeszcze w czasach powojennych wiele kobiet rodziło we własnym domu. Później porody domowe praktycznie całkowicie zostały wyparte przez porody szpitalne. Dziś widać ponowny zwrot w ich stronę.

Do czego można porównać BÓL PORODOWY? Szczere wyznania rodzących kobiet

W sieci pojawiają się wpisy kobiet, które rodziły w domu. Takie doświadczenie ma za sobą Madziulka85: „Hej dziewczyny! Czy któraś z was urodziła w domu, czy ja jedyna? I nie to, że planowałam, ale nie zdążyłam do szpitala. Choć troszkę to wina tutejszej służby zdrowia, bo po tym, jak mi wody odeszły i pojechałam do szpitala, oni odesłali mnie do domu i kazali wrócić rano, ale już było za późno. Mój chłopak odebrał poród, bo nawet pogotowie na czas nie dojechało”.

Porody domowe są częstą praktyką za granicą. Helena pisze na forum: „Mieszkam w Holandii i jestem w siódmym miesiącu ciąży. Od samego początku słyszałam, że tu się rodzi w domu i tylko w szczególnych przypadkach dostaje się skierowanie do szpitala. Na początku byłam przerażona, jak to w domu? (…) Okazało się, że tu zawód położnej jest tak daleko rozwinięty, że przejmuje ona obowiązki ginekologa i pediatry w czasie porodu. Do domu dostaje się specjalne łóżko, a po położną dzwoni się, gdy odejdą wody lub rozpoczną się skurcze. Wszystko jest idealnie przygotowane. (…) Jedyne, czego nie może (położna) zaoferować, to znieczulenie zewnątrzoponowe. Poza tym ma się zagwarantowaną unikatową atmosferę, wsparcie partnera lub innej bliskiej osoby oraz wolność, spokój i wybór!”.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz