Poród naturalny (bez nacinania krocza) czy cesarka "na życzenie"?

11 Maja 2011

Wiele kobiet boi się rodzić naturalnie. Wybierają cesarskie cięcie, aby uniknąć nieprzewidzianych powikłań. Czy jest to jednak słuszne rozwiązanie?

cesarka na życzenie

Wiele przyszłych mam, w obawie przed bólem związanym między innymi z rutynowym nacięciem krocza oraz urazami okołoporodowymi, decyduje się na cesarskie cięcie, często pomimo braku wskazań medycznych. W Polsce kobiety mają niską świadomość porodu naturalnego, który kojarzy im się z długim, wyczerpującym, bolesnym i niebezpiecznym procesem. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG) wydało w kwietniu 2011 roku nową opinię na temat zapobiegania śródporodowym urazom kanału rodnego oraz struktur dna miednicy. Stanowisko to może pomóc uzmysłowić kobietom, że nie są bezbronne w walce z bólem i urazami, a cesarskie cięcie nie jest jedynym rozwiązaniem, by ich uniknąć.

Naturalnie – niebezpiecznie?

Kobiety, w szczególności te, które rodzą po raz pierwszy, boją się rodzić naturalnie. Statystycznie co trzecia przyszła mama decyduje się na cesarskie cięcie. Tymczasem to właśnie "cesarka", jako poważna operacja chirurgiczna, może wiązać się z powikłaniami. Rany goją się znacznie dłużej, więc więcej czasu potrzeba, aby kobieta powróciła do stanu sprzed porodu. Z punktu widzenia młodej mamy istotny wydaje się fakt, że przez kilka godzin po porodzie operacyjnym nie ma ona możliwości przytulenia swojej pociechy. Kobiety, które decydują się na poród naturalny, zazwyczaj mogą od razu opiekować się swoim maluszkiem. Wybierając poród drogami naturalnymi, warto jak najlepiej się do niego przygotować. Świadoma kobieta może zadbać o to, by wykorzystać wszystkie dostępne rozwiązania mogące ułatwić przyjście na świat jej dziecka, bez narażania zdrowia i kondycji jej samej oraz noworodka.

Stop rutynowym nacięciom

Według Światowej Organizacji Zdrowia brak jest dowodów na zasadność powszechnie wykonywanego nacinania krocza. Tymczasem w Polsce zabieg ten jest wykonywany przy praktycznie każdym porodzie naturalnym. Jak dowodzą badania, wstrzymanie się przez lekarza od rutynowego nacinania krocza zmniejsza ryzyko poważnego urazu o 33 %. Aż o 31% mniejsze jest jednocześnie ryzyko powikłań w czasie gojenia się ran.

Jeżeli nie nacięcie – to co?

Kobiety, decydując się na poród drogami natury, akceptują możliwość nacięcia krocza ze względu na lęk przed niekontrolowanym rozdarciem się tkanek krocza i trudności w gojeniu ran. Eksperci PTG wskazują inne, bezpieczniejsze i bardziej skuteczne sposoby zapobiegania urazom podczas porodu. Zaleca się między innymi ćwiczenie mięśni dna miednicy (mięśnie Kegla) w czasie ciąży oraz przed- i śródporodowy masaż krocza. Przyszłe mamy, by uniknąć bólu i ułatwić przebieg porodu, często decydują się na modny obecnie poród w wodzie. Skraca on czas trwania II fazy porodu. Niestety, nie wpływa w żaden sposób na zmniejszenie liczby urazów śródporodowych.

 

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (138)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-08-24 14:50:29

re: Poród naturalny (bez nacinania krocza) czy cesarka

Ja do porodu naturalnego przygotowałam się ćwicząc z balonikiem anibal.pl. Poród wspominam dobrze, krocze nie zostało uszkodzone , 2 faza przebiegła szybciej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-11-19 16:10:51

dziewczyny czy cesarka na zyczenie wogole jest mozliwe??ile kosztuje??i czy sam zabieg jest bolesny??

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-16 02:40:45

Tutaj wpisz treść komentarza...Czesc własnie o 0.35 urodzilam slicznego synka...waga 3.200 I nie wyobrazam sobie porodu innego niz naturalny....nie bojcie sie rodzic.dodam ze nie zostalam nacieta a to wszystko zalezy od poloznej....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-18 18:47:30

bjhqp8 jncnbaiotdaf

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-17 13:27:05

ze6OBN zyilbupvnkmb

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-16 10:29:46

Your asenwr was just what I needed. It’s made my day!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-03 13:55:43

to jest ciekawe sami zobaczcie www.youtube.com/watch?v=jfzCurAInjg

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-17 19:40:21

Huba Buba śmierć za jutra - Jeżeli to przeczytałeś twoja matka jutro zginie chyba że wkleisz to do 5 innyc-ja wpisuję bo się boję

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-13 20:34:33

no tak wypowiedzi sa i pozytywne i negatywne.... tyle ze z pozytywow jest tylko to ze dostalo sie dziecko na rece a mnie raczej biega o przeczytaniu pozytywow aktu rodzenia a nie czegoś w rodzaju np" wszystko mnie bolalo, trwalo 18 godz itd a jak zobaczylam dzidzie to było cudownie" nie o to mi chodzilo w tych pozytywach.... ale chociaż ty mnie uspokoiłas choćź troche choć wiem że nie powinnam się sugerować czyims porodem bo każdy jest inny:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-13 12:51:44

cc nie jest fajna ale jeżeli sa do niej wskazania to wiadomo lepiej żeby była.... ale naturalny jest lepszy chociaż strasznie się boje tak rodzić i szczęście że jeszcze nie jestem w ciąży bo czytajac wypowiedzi co niektórych pewnie bym wpadła w panike i poronila.... ludzie wy oszczedzcie troche tego horroru porodowego ok im mniej wiedziałam tym mniej się bałam a tera im wiecej wiem tym coraz bardziej nie chce być w ciąży

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-13 18:06:22

A nie zauważasz, ile jest pozytywnych wypowiedzi? Ja swój poród wspominam bardzo dobrze. Najbardziej bolało mnie kolano (!!!!) a doskwierał upał na porodówce. Skurcze 3 godziny ( z czego 2 takie tylko odrobinę silniejsze niż podczas miesiączki). Pół godzinki parcia, które nie bolalo w ogóle. co prawda zostałam nacięta. Nie poczułam tego momentu, bo wykonano na skurczu. Rana po nacięciu tez nie doskwierała (a nasłuchałam sie o tym, jakie to straszne, jak niby masakrycznie boli podczas wizyt w toalecie). Siadałam na tyłku tego samego dnia i jakoś mi to nie przeszkadzało. jak dla mnie to nie taki diabeł straszny, jak go malują ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-07 22:24:00

to jakiś mit, że poród jest straszny!! Ja to nawet zasnęłam na łóżku porodowym, dopiero obudziłam się jak mi wody odeszły. A sam poród nie był tyle bolesny, co strasznie męczący.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz