Otyłość w ciąży: Jak wpływa na Ciebie i dziecko?

11 Lutego 2014

Dodatkowe kilogramy u kobiety ciężarnej mogą zaszkodzić zarówno jej, jak i dziecku. Czym grozi otyłość w ciąży?

nadwaga

Internautka Ela wyznaje: „Jestem na początku ciąży i mam olbrzymią otyłość. Marzyłam o dziecku, ale nie wychodziło, zaczęliśmy się starać i bach, za pierwszym razem, a liczyłam, że schudnę przed. Zawsze oscylowałam w okolicach 70 kg, a w tym roku miałam taki wyskok wagi, że aż wstyd. Naczytałam się wszystkiego na ten temat i ze stresu nie jestem w stanie się w pełni cieszyć z ciąży. Teraz staram się jeść bardzo zdrowo, ale boję się, że przytyję więcej niż powinnam i że to zaszkodzi dziecku, utrudni ciążę i poród”.

Bagaż dodatkowych kilogramów kobiecie ciężarnej faktycznie nie służy. Zaszkodzić może również jej dziecku. W jaki sposób?

Odkrycie naukowców

Zacznijmy od tego, że otyłość rodzi problemy już na samym początku, utrudniając zajście w ciążę. Do takiego wnioski doszli australijscy naukowcy, o czym poinformowali na łamach specjalistycznego czasopisma „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”. Zdaniem uczonych otyłość powoduje w jajnikach szkodliwe zmiany dla komórek jajowych. „Wiadomo, że otyłość powoduje zmiany w składzie tłuszczów we krwi i nasila stany zapalne w organizmie, co ogólnie źle wpływa na zdrowie. Nasze badania wykazały, że do podobnych zmian dochodzi w płynie pęcherzykowym, co może tłumaczyć, dlaczego otyłe kobiety są bardziej narażone na bezpłodność” – powiedziała prowadząca badania dr Rebecca Robker, cytowana przez PAP.

Co istotne, problemy z zajściem w ciążę u otyłych kobiet mogą wystąpić nawet wtedy, jeśli są one młode i mają regularne cykle miesięczne.

Zagrożenie zdrowia

Gdy jednak puszystej kobiecie udaje się zajść w ciążę, musi być ona otoczona szczególną opieką lekarską. Powód? Otyłość sprzyja rozwojowi różnych chorób i może przez to zagrozić płodowi. U otyłych kobiet przeciążony jest układ krążenia, co zaburza pracę serca i niekorzystnie wpływa na ciśnienie tętnicze. A to z kolei może mieć negatywny wpływ na dziecko.

W przypadku otyłych ciężarnych częściej stwierdza się występowanie ciąż mnogich czy porodów przedwczesnych. Pamiętajmy także, że duża nadwaga sprzyja występowaniu cukrzycy. O ile nadwaga zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy ciężarnych ponad dwukrotnie, to już skrajna otyłość – aż ośmiokrotnie! Cukrzyca ciężarnych stanowi zagrożenie dla płodu, a u 30-45 proc. kobiet, u których stwierdzono to schorzenie, w ciągu najbliższych 15 lat rozwinie się cukrzyca typu 2.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2014-02-12 19:56:26

re: Otyłość w ciąży: Jak wpływa na Ciebie i dziecko?

Ale gdzie zaczyna się otyłość? BMI to 200 letni trik, w dodatku idiotyczny.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-02-11 19:15:44

re: Otyłość w ciąży: Jak wpływa na Ciebie i dziecko?

Kto chce takie grubaski zapładniać !? zawsze się zastanawiałam widząc jakąś big mamę...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ja
(Ocena: 5)
2014-02-11 07:10:47

re: Otyłość w ciąży: Jak wpływa na Ciebie i dziecko?

to dobrze, że jesteś grubsza to napewno mniej przytyjesz i jeśli masz trochę tłuszczyku na brzuchu to na pewno nie bedziesz miala duzych rozstepow:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1