Odchudzanie w ciąży - Dlaczego nie wolno tego robić i czym to grozi?

09 Listopada 2013

Wiele kobiet martwi się, że w ciąży nadmiernie przybrały na wadze. Niektóre podejmują wtedy decyzję o odchudzaniu.

ciąża

Ciężarna kobieta przybiera na wadze i jest to zjawisko prawidłowe oraz konieczne. Jednak przyrost masy ciała nie powinien być zbyt duży – zazwyczaj waga wzrasta o ok. 20 proc. Zbyt mały albo zbyt duży przyrost może świadczyć o nieprawidłowym przebiegu ciąży. Na wagę składa się m.in. dziecko, powiększona macica, płyn owodniowy, łożysko, powiększenie piersi itp. Poza tym w okresie ciąży kobiecy organizm gromadzi płyny ustrojowe oraz wodę. Tworzy się też tkanka tłuszczowa.

Prof. Longin Marianowski w książce „Od poczęcia do narodzin” tłumaczy, że potrzeby energetyczne ciężarnej kobiety rosną w miarę rozwoju ciąży i pod koniec są przeciętnie o 500 kcal dziennie wyższe niż na początku, co daje około 2500 kcal na dzień. Dodatkowe kalorie zużywane są na potrzeby rosnącego dziecka oraz na wzmożoną przemianę materii. Reakcją na to zwiększone zapotrzebowanie jest poprawa apetytu, a także lepsze wykorzystanie dostarczanych składników odżywczych. Niektóre kobiety martwią się jednak, że w okresie ciąży ich ciało drastycznie się zmienia i chcą za wszelką cenę zatrzymać lub choćby spowolnić przyrost wagi. To zły pomysł. Dlaczego należy wybić go sobie z głowy?

Liczy się jakość posiłków

Zacznijmy od tego, że w ciąży nie należy jeść za dwoje. Kobieta, która spodziewa się dziecka – jeżeli przed ciążą nie miała nadwagi czy niedowagi – w ciągu dziewięciu miesięcy może przytyć 9-12 kilogramów – zależy to od wagi wyjściowej, wzrostu czy kondycji ciężarnej. Nie powinna się jednak bezkarnie objadać. Znacznie ważniejsza jest jakość posiłków od ich ilości. Gdy jednak spodziewająca się dziecka kobieta przesadzi z ilością spożywanych kalorii i zacznie bardzo szybko tyć, może się wystraszyć i podjąć decyzję o odchudzaniu. Szczególnie że nadwaga w ciąży bardzo szkodzi – może doprowadzić do nadciśnienia czy cukrzycy ciężarnych, co jest niebezpieczne i dla kobiety, i dla dziecka.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (5)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2013-11-11 10:38:38

re: Odchudzanie w ciąży - Dlaczego nie wolno tego robić i czym to grozi?

No i tak. Jestem w 24 tygodniu ciąży i już przytyłam 11 kg. Mój lekarz prowadzący mówi, że to prawidłowy przyrost wagi, a tutaj czytam, że wolno mi przez całą ciążę przytyć maksymalnie 12 kg. Czy to aby nie za mało? Ja się zwyczajnie boję, że skoro w połowie ciąży przytyłam 11 kg to w trakcie całej ciąży przytyję ponad 20 kg. Czy to oznacza, że jestem spaślakiem i żarłokiem? Muszę ograniczyć kaloryczność, bo już wyglądam jak hipopotam, a co będzie po ciąży?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-11-09 10:19:59

re: Odchudzanie w ciąży - Dlaczego nie wolno tego robić i czym to grozi?

Ja w ciazy przytylam 11 kg a 4 miesiace po ciazy wrocilam do swojej dawnej wagi ale niestety zostaly rozstepy na brzuchu pomimo uzywania przeroznych kremow w trakcie ciazy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-11-09 12:54:13

bo sie kremow nie uzywa, bo one nic nie daja. oliwka dla dzieci i duze ilosci wody tylko i wylacznie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-11-09 23:42:41

Oliwki dla dzieci nawilżają skórę, ale nie pomogą jej uelastycznić więc w ogóle nie dają nic są naprawdę przeznaczone dla pielęgnacji dzieci a nie przeciw rozstępom. Kremy pomagają, ale cudów nie zdziałają- ktoś ma predyspozycje (najczęściej genetyczne) to niestety nic nie poradzi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1