Obrzęki, świąd skóry, plamienia: Czego przyszła mama nie powinna lekceważyć?

04 Maja 2011

Sprawdź, na które objawy musisz zwrócić szczególną uwagę!

ciąża bez tajemnic

Wiele kobiet, które są w ciąży, odczuwa różnego rodzaju dolegliwości. Przedwczesne skurcze, bóle głowy, obrzęki, czy plamienia mogą niepokoić, jednak nie zawsze muszą oznaczać coś poważnego. Sprawdź, na które objawy powinnaś zwrócić szczególną uwagę!

Silny świąd skóry

Swędzenie brzuszka często pojawia się w trzecim trymestrze ciąży. Dzieje się tak dlatego, że skóra mocno się rozciąga, a co za tym idzie robi się napięta, sucha i cienka. Tę dolegliwość łagodzą balsamy i mleczka do skóry suchej i atopowej. Obserwuj jednak, czy świąd nie przenosi się na całe ciało i czy się nie nasila.

Kiedy do lekarza? W przypadku, gdy swędzenie jest bardzo dokuczliwe, a do tego pojawiła się wysypka, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Przyczyną dolegliwości może być bowiem cholestaza ciążowa, czyli schorzenie wywołane zaburzeniem odpływu żółci do jelita. Na ogół nie ma to groźnego wpływu na rozwój dziecka, jednak może doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Zawroty i bóle głowy

Mogą pojawić się w każdym okresie ciąży, ale jeśli powtarzają się często – lepiej ich nie ignoruj. Te dolegliwości zwykle są skutkiem zmieniającego się ciśnienia krwi. Warto je mierzyć, szczególnie jeśli wcześniej miałaś problemy z nadciśnieniem. Innym powodem mogą być zmiany hormonalne – wtedy nie ma powodów do niepokoju.

Kiedy do lekarza? W ostatnich trzech miesiącach ciąży silny ból głowy może być oznaką nadciśnienia indukowanego ciążą. Wtedy jak najszybciej skonsultuj się z ginekologiem!

Obrzęki

Puchnące łydki to częsta i niegroźna dolegliwość, która jest wynikiem gromadzenia się wody w organizmie. Z tego względu nie powinnaś długo siedzieć lub stać bez ruchu – staraj się co godzinę wykonywać odprężające ćwiczenia (choćby kręcenie stopami czy lekkie unoszenie nóg w górę).

Kiedy do lekarza? Utrzymujące się obrzęki różnych części ciała i silny ból głowy są już powodem, by skontaktować się z doktorem. Bóle w dole brzucha, a także stwierdzona w badaniu obecność białka w moczu, świadczą o rozwoju choroby (zatruciu ciążowym) i możliwym wystąpieniu stanu przedrzucawkowego. Czasami, by nie doszło do rzucawki, ciążę kończy się wcześniej przez cesarskie cięcie.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (11)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-18 18:20:08

UaxH36 vyogymtwiscq

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-17 13:06:23

IZv1Za oocjklnkkach

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-16 15:38:06

Begun, the great intnreet education has.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-03 13:55:49

to jest ciekawe sami zobaczcie www.youtube.com/watch?v=jfzCurAInjg

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-06 08:35:08

dopiero co sie dowiedzialam, ze zostane mamą, nie wim czy to wczesnie czy nie ale mnie juz swedzą piersi

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-10 11:24:47

ha ha nigdy nie bede w ciazy i zadna mamunia mi juz nie wmowi ze to najcudowniejszy okres ha ha takie kity dzieciom w przedszkolu wciskac.... co niby jest cudownego w puchnieciu nog ze o calej wiazance objawow i dolegliwosci ciazowych nie wspomne

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-06 10:13:48

co do swędzenia skóry zupełnie się nie zgadzam jeśli chodzi o cholestazę.... charakterystyczne dla tej choroby jest to ze swędzą podeszwy stóp i wnętrza dłoni, później dopiero może swędzieć całe ciało co rzadko się zdarza. Świąd nasila sie w nocy, i choroba występuje w 3trymestrze rzadko się zdarza że wcześniej. O plamieniach również mało informavcji, plamienie może oznaczać zaczynające poronienie lub utworzenie się krwiaka na kosmówce lub pod.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-04 20:25:23

No w koncu Papilot napisal na temat, konkretnie i z polotem! Ja niestety mecze sie z opuchnieciami, ale na szczescie tylko pare dni :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-04 16:57:24

fajny artykuł, prawdziwy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-04 16:56:57

mnie ciągle męczy zgaga :(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-05 12:23:28

polecam całe migdały oraz mleczko na zgagę GELATUM

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz