Nie wiedzialaś, że jesteś w ciąży i brałaś leki? Sprawdź, które mogły zaszkodzić dziecku!

21 Grudnia 2011

Czy warto od razu wpadać w panikę?

leki

Do poczęcia dziecka zwykle dochodzi w środku cyklu i tak naprawdę do pierwszego dnia miesiączki, czyli przez okres około dwóch tygodni kobieta nie jest w stanie stwierdzić, czy zaszła w ciążę. Żyjąc sobie w beztroskiej niewiedzy, może ona zrobić mnóstwo rzeczy. Chociażby pójść z koleżankami na imprezę i upić się do nieprzytomności albo w wyniku stresu wypalić za jednym zamachem dwie paczki papierosów. A co jeżeli w tym czasie dopadnie ją grypa i nałyka się różnych leków lub chociażby będzie dokuczał jej straszny ból głowy w pracy, który postanowi szybko zwalczyć za pomocą odpowiedniej tabletki?

Refleksja przychodzi zwykle dopiero po zrobieniu testu ciążowego. Wtedy to kobieta zaczyna usilnie przypominać sobie wszystko, co robiła w przeciągu kilku ostatnich tygodni. Targają nią różne emocje. Zastanawia się zwłaszcza, czy leki, które brała mogły w jakiś sposób zaszkodzić jej dziecku.

Poszczególne specyfiki działają na płód naprawdę bardzo różnorodnie. Nie zawsze musimy mieć powody do zmartwień...

Tabletki przeciwbólowe

Leki bezpieczne dla przyszłej mamy to Apap i Panadol. Jeżeli przyjmowałaś te tabletki, nie wiedząc, że jesteś w ciąży możesz spać spokojnie. Na pewno nie wyrządziły one maleństwu krzywdy. Dużo bardziej szkodliwe są za to preparaty z ibuprofenem (Ibufen, Nurofen), które wywołują zaburzenia w układzie krążenia płodu oraz aspiryna, polopiryna i etopiryna ze względu na kwas acetylosalicylowy, zwiększający ryzyko poronienia. Jednak również w przypadku zażywania tych specyfików, nie powinnaś od razu wpadać w panikę. Zwłaszcza jeżeli brałaś je sporadycznie, tylko wtedy, gdy miałaś bolesne dolegliwości.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (14)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-22 21:39:29

ja przez całą ciążę na ból głowy brałam pyralgine. mam okropne migreny, nic innego nie pomaga. mój ginekolog stwierdził że lepiej jest wziąść jedną mocniejszą tabletkę niż kilka słabszych. oczywiście w moim przypadku nie było wyjścia, calą ciążę byłam dokładnie obserwowana czy wszystko dobrze sie rozwija, mój mały jest zdrów jak ryba wszystko jest tak jak powinno być

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-21 18:54:54

jeśli interesują cię kosmetyki a jednocześnie chciała byś zarobic, przystąp do pracy jako konsultantka firmy Avon. Praca w domu, procent od zamówionych produktów z katalogu i tańsze kosmetyki dla Ciebie są chyba powodem do zainteresowania? Osoby chętne zachęcam do kontaktu 517038843, bardzo chętnie odpowiem na wszystkie pytania.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Podpis...
(Ocena: 5)
2014-08-03 19:23:05

Napisz komentarz...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-21 17:12:03

czy jak zrobiłam testy ciążowe(2 różnych firm) 6 dni po dniu w którym powinnam miec okres, który mi sie spóznia, oba wyszły negatywnie to jest jakas możliwość żebym jednak była w ciąży?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-21 18:20:14

raczej nie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-21 22:57:50

raczej tak, mi dopiero 4 test potwierdził tydzień po spodziewanym okresie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-21 16:52:08

co fakt, to fakt

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-21 16:50:13

znam to... ja też zanim dowiedziałam się o ciąży brałam leki na każdy nawet najmniejszy ból głowy. Na szczęście synuś urodził się zdrowy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-21 09:12:52

ja w pierwszych tygodniach ciąży, jak jeszcze nie wiedzialam ze urodze dzidziusia tez robilam rózne głupoty, piłam ostro, paliłam fajki, ale na szczeście to nie zaszkodziło mojej małej

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz