Czy krwawienie w ciąży oznacza coś groźnego? Lepiej to przeczytaj...

20 Listopada 2017

Czy jest się czego bać?

ciążowe krwawienie

Żadna spodziewająca się dziecka kobieta nie chciałaby tego przeżyć. Każde krwawienie w ciąży jest dla przyszłej matki olbrzymim stresem i powodem do niepokoju. Szacuje się, że nawet 30 proc. kobiet doświadcza krwawień w błogosławionym stanie. Nie zawsze na widok plamienia trzeba panikować, zawsze jednak trzeba je sprawdzić.

Tak jak nawet spore krwawienie w ciąży nie musi oznaczać niczego groźnego, tak nawet niewielkie krwawienie może się źle skończyć. Szczególnie niebezpieczna jest żywa, czerwona krew, zwłaszcza jeśli współwystępują z nią inne objawy.

Zwykle krwawienie jest sygnałem, by zwolnić tempo, znaleźć czas na odpoczynek, ograniczyć aktywność fizyczną, nie dźwigać ciężarów. Należy je potraktować jak ostrzeżenie.

Ciężarna blogerka zdradza, co myśli o swoim coraz większym brzuchu: „Patrzę w lustro i widzę potwora!”

Jakie mogą być przyczyny krwawień w ciąży?

Plamienie implantacyjne
Pojawia się w terminie spodziewanej miesiączki, gdy wiele kobiet nawet nie wie, że zaszły w ciążę. Plamienie (krwawienie) implantacyjne związane jest z zagnieżdżeniem się (implantacją) zarodka w macicy. Po zapłodnieniu powstaje zygota, która wędruje do macicy. Mniej więcej po tygodniu (lub nieco później) zarodek zagnieżdża się w jej ścianie. Może temu towarzyszyć uszkodzenie naczynia krwionośnego, czego skutkiem jest plamienie – zazwyczaj skąpie, bezbolesne i nie występuje u wszystkich kobiet. Czasem ma formę śluzu lekko podbarwionego krwią.

Ciąża pozamaciczna
Gdy jajo płodowe zagnieżdża się poza błoną śluzową jamy macicy, stwierdza się ciążę pozamaciczną (ektopową). W zdecydowanej większości przypadków lokalizuje się ona  obrębie jajowodu. Jest to stan patologiczny i zagrażający życiu kobiety, ponieważ powiększający się zarodek może doprowadzić do pęknięcia jajowodu. Krwawienie z dróg rodnych w ciąży może być właśnie objawem ciąży pozamacicznej – najczęściej pojawia się ono po kilku tygodniach (zazwyczaj w drugim miesiącu od ustania miesiączki). Do tego dochodzą bóle brzucha, poty, bladość skóry, przyśpieszenie akcji serca.

Poronienie samoistne
Poronieniem nazywa się przedwczesne zakończenie ciąży, czyli przed 22. tygodniem. Największe ryzyko poronienia przypada na pierwszych 12 tygodni ciąży i znacznie maleje w drugim trymestrze. W przypadku poronienia zagrażającego, w którym dochodzi do oddzielenia się jaja płodowego na niewielkim odcinku, stwierdza się bezbolesne krwawienie z macicy oraz czynność skurczową o niewielkim nasileniu. Natomiast w przypadku poronienia nieodwracalnego (w toku), w którym jajo płodowe oddziela się na większym odcinku, a w którym skraca się szyjka macicy i dochodzi do jej rozwarcia, ma miejsce obfite krwawienie i ból o znacznym nasileniu.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz