Krew pępowinowa - przyszłość twojego dziecka

26 Stycznia 2009

Rozwój medycyny sprawia, że każdego dnia pojawiają się nowe rozwiązania, które pomagają nam walczyć z różnymi chorobami. Dzięki nowoczesnym technologiom, już dziś możemy zabezpieczyć zdrowie naszego dziecka w przyszłości.

Krew pępowinowa - przyszłość twojego dziecka

Nieocenionym skarbem w medycynie okazała się krew pępowinowa dziecka. Zawiera ona komórki macierzyste, które wykorzystywane są w leczeniu, m.in. chorych po chemioterapii i radioterapii. Naukowcy stale odkrywają ich nowe możliwości. W przyszłości, komórki macierzyste będą prawdopodobnie pomagały w leczeniu Alzheimera, Parkinsona, chorób serca oraz niektórych schorzeń dziedzicznych i autoimmunologicznych.

Do niedawna, komórki macierzyste pozyskiwane były ze szpiku i krwi obwodowej. Dziś wiadomo, że ich bogatym źródłem jest również krew pępowinowa. Pochodzące z niej komórki są cenniejsze - mają większą skuteczność w odbudowywaniu układu krwiotwórczego i odpornościowego niż komórki macierzyste pobrane od dorosłych.

Krew pępowinowa, pobrana przy narodzinach dziecka i odpowiednio przechowywana, może się stać zabezpieczeniem na wypadek choroby i uratować życie naszemu dziecku lub jego rodzeństwu. Warto więc już przed porodem rozważyć możliwość jej zachowania. Proces ten nie jest skomplikowany. Prezentujemy 10 prostych kroków, które wyjaśnią, jak zachować komórki macierzyste dziecka:

Krok 1. Podejmij decyzję o skorzystaniu z banku komórek macierzystych

Procedura pobrania i zachowania krwi pępowinowej nie jest skomplikowana. Najważniejszym etapem tego procesu jest decyzja rodziców. Powinna być ona przemyślana i podjęta po wcześniejszym, dokładnym zapoznaniu się ze wszystkimi aspektami tego zabiegu.

Krok 2. Jeśli masz wątpliwości i pytania – porozmawiaj z ekspertami

Informacje na temat zastosowania komórek macierzystych coraz częściej pojawiają się w prasie. Jeśli chcemy poznać szczegóły dotyczące procesu pobrania krwi pępowinowej, powinniśmy dodatkowo porozmawiać na ten temat ze specjalistami. Wszelkich porad w tym zakresie udzielają pracownicy banków komórek macierzystych.

Jesteśmy jedną z pierwszych firm w Polsce, która daje rodzicom możliwość zabezpieczenia krwi pępowinowej na długie lata. To nowoczesna i przyszłościowa metoda, która może w razie potrzeby służyć zdrowiu dzieci. Dbamy o najwyższą jakość naszych usług, dlatego staramy się odpowiadać na wszelkie pytania naszych klientów. Naszym obowiązkiem jest dokładne zapoznanie rodziców z całym procesem, dlatego nasi eksperci są zawsze do ich dyspozycji. Spotykamy się z rodzicami osobiście i dostarczamy im wszelkich niezbędnych materiałów" – mówi Jarek Sobolewski z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Krok 3. Podpisz umowę z wybranym bankiem komórek macierzystych

Gdy już podejmiemy decyzję o skorzystaniu z usług banku komórek macierzystych, powinniśmy podpisać stosowną umowę. Pamiętajmy, by dokładnie zapoznać się z jej warunkami. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, nie wahajmy się zadawać pytań.

Krok 4. Poinformowanie szpitala o naszej decyzji

Po podpisaniu umowy otrzymamy tzw. zestaw pobraniowy, oznakowany i przygotowany specjalnie dla naszego dziecka. Zawiera on sterylne elementy, które służą do pobrania krwi, oraz wszystkie niezbędne materiały pomocnicze i dokumenty. Taki zestaw musimy przekazać położnej w dniu porodu.

O pobraniu krwi pępowinowej naszego dzidziusia, szpital, w którym odbędzie się poród, zostanie poinformowany przez bank komórek macierzystych.

Krok 5. Przygotowania w dniu porodu

W dniu porodu musimy pamiętać o zabraniu do szpitala zestawu pobraniowego. Pobraniem krwi zajmie się specjalnie do tego przeszkolony zespół specjalistów. Możemy się więc skupić na porodzie, w czasie którego najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo matki oraz dziecka.

Krok 6. Pobranie krwi pępowinowej

Pobranie krwi pępowinowej jest prostą, całkowicie nieinwazyjną i bezpieczną metodą. Nie zaburza normalnego przebiegu porodu. Krew pępowinowa pobierana jest pod okiem lekarza, już po urodzeniu dzidziusia. Cały proces jest więc bezbolesny zarówno dla matki, jak i dziecka.

Krok 7. Poinformowanie banku komórek macierzystych o pobraniu krwi pępowinowej

Bezpośrednio po porodzie personel szpitala powiadomi pracowników banku komórek macierzystych o tym, że została pobrana krew pępowinowa naszej pociechy. Taką informację możemy też przekazać sami, by mieć pewność, że krew zostanie odebrana w odpowiednim czasie, a więc w ciągu 24 godzin po porodzie.

Krok 8. Dostarczenie zestawu do banku komórek macierzystych

Zestaw, w którym zabezpieczono krew, jest transportowany do banku komórek macierzystych przez specjalnych kurierów, w ciągu 24 godzin od porodu. „Szczególnie ważne jest właściwe zabezpieczenie przewożonego materiału. Używany przez nas zestaw pobraniowy chroniony jest opakowaniem wykonanym z grubego, gęstego styropianu, który wyłożono torebkami zawierającymi substancje termoizolujące i stabilizujące temperaturę. Taka konstrukcja gwarantuje, że w czasie transportu temperatura wewnątrz będzie stabilna, a tym samym materiał będzie bezpieczny" – mówi Jarek Sobolewski z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Krok 9. Przeprowadzenie badań w laboratorium

Dostarczona do banku komórek macierzystych krew pępowinowa zostanie poddana w laboratorium specjalistycznym badaniom, a następnie odpowiednio spreparowana i zamrożona. Krew pępowinową przechowuje się w banku w ciekłym azocie, w temperaturze -1960C.

Krok 10. Potwierdzenie zamrożenia komórek macierzystych

W ciągu kilkunastu dni po porodzie, bank komórek powiadomi nas telefonicznie i listownie o wynikach przeprowadzonych w laboratorium badań krwi. Otrzymamy również certyfikat o zdeponowaniu krwi w banku komórek macierzystych, na podstawie którego, w razie potrzeby, będziemy mogli z niej skorzystać.

Cały proces pobrania komórek macierzystych jest prosty, a co najważniejsze - bezpieczny dla zdrowia matki i dziecka. Już dziś możemy zadbać o zdrowie naszych pociech w przyszłości. Warto zastanowić się nad skorzystaniem z tej nowoczesnej metody.

Więcej informacji przyszłe mamy znajdą na stronie www.pbkm.pl

***

Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM) jest jedynym komercyjnym bankiem krwi pępowinowej w Polsce, w którym spreparowana krew została z sukcesem wykorzystana do przeszczepień. Jako pierwszy w Polsce otrzymał akredytację Ministerstwa zdrowia na prowadzoną działalność, która daje gwarancję spełnienia wymagań prawnych i jakościowych stawianych przez Ustawę o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu tkanek komórek i narządów. W 2007 roku uzyskał prestiżową akredytację Amerykańskiego Stowarzyszenia Banków Krwi (AABB - American Association of Blood Banks). Jest drugim europejskim bankiem krwi (spośród ponad 100), który został uhonorowany akredytacją AABB.

Autor: Katarzyna Pawłowska baby-shower.pl

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (21)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-30 17:52:13

ma byc taniej w tym nowym szwajcarskim banku komorek macierzystych Salveo salveo.com, bo oni dysponuja najbardziej zaawansowana technologia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-07 12:50:19

To ja sobie zbankuję DNA za 550 zl....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-27 15:10:00

POTRZEBUJESZ POŻYCZKI? https://kokos.pl/?ppk=497f1458410c7 GRATIS 10 ZŁ! TYLKO Z TEGO LINKU!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-26 21:39:00

Nie 1 tyś miesięcznie a 395 zł rocznie, z możliwością wykupienia opcji np. dożywotniwj za 7800 zł płatne jednorazowo. Wspaniała sprawa, choć sama mam nadzieję, że mojej córeczce nigdy nie będzie potrzebna, osobiście traktujemy to jak kolejną polisę, ubezpieczenie na życie. Płacę ubezpieczenia na zycie, na dom, na samochód, OC w życiu prywatnym, OC w zakresie działalności, bankowanie krwi traktuję jak kolejną polisę. My bankujemy w EBKP Macierzyństwo z Krakowa

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-26 18:58:00

Koszt to ok 4 tys. Wszystko zalezy na jaki okres chcemy przechowywać krew.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-26 17:25:00

bo liczy sie kasa.................. ;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-26 17:19:00

tylko oczywiście redakcja nie raczyła napisać że wszystko ładnie pięknie za tysiaka miesięcznie... heh

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-26 17:18:00

banki życzą sobie 1000 [!!!!!!!chora kwota] uwaga: za MIESIĄC przechowywania komórek macierzystych... Kogo na to stac?? A nawet jesli to co, gdy nagle nie bedzie go juz stac?? Wszystko idzie w bloto, wydaje mi sie ze nie dozyjemy czasow gdy "ktos" nam cos takiego zafunduje.. ;(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-26 16:01:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] DLACZEGO NIE MOŻNA ZROBIC TEGO BEZPŁATNIE KAŻDY RODZIC BY PRAGNĄŁ PORAĆ TAKA KREW ALE NIE KAŻDEGO NA TO STAĆ:( ILE DZIECI BY DAŁO SIĘ URATOWAĆ DZIĘKI TAKIEJ KRWI!!! MOIM ZDANIEM POWINNO SIĘ WPROWADZIĆ DO KRAJU PRZEPIS O TYM ŻE PRZY KAŻDYM PORODZIE POWINNO SIĘ POBIERAĆ TAKA KREW ALE NIE PONOSIC PRZY TYM ŻADNYCH KOSZTÓW! NIE BYŁO BY TYLE BÓLU TYLE ŚMIERCI MŁODYCH OSÓB!!!! PAŃSTWO NIECH DAJE PIENIĄDZE! I BANKI KRWI NIECH ROBIĄ TAK BY KOSZTY BYŁY JAK NAJMNIEJSZE!!!! [/quote] zgadzam się!!! ile politycy zarabiają za stanie na obradach i ciągłe kłutnie!!!! każdy by chciał chronić swoje maleństwo i dać mu szanse wyzdrowienia!!! a to by naprawde dużo dało!!! [/quote]politycy zarabiaja z min 10tys... jakby juz dostawali o te 2tysiace mniej to by bylo kasy w ch.uj i wiecej!!! tyle ich tam siedzi a nic nie robia! najgorsze ze place maja wysokie a szary czlowiek bardzo niska a ceny nie sa male!!!! CHORY KRAJ ...... a no i bezrobotni nie maja szans na prace bezrobocie krotko trwa i male jest.... po tym co maja ludzie robic? KRASC???????!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-26 15:33:00

wszystko ładnie pięknie ale pewnie cała impreza kosztuje z 2 tysiaki jak nie więcej.......

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz