Kontrowersyjny poród lotosowy

12 Sierpnia 2009

Najważniejszym elementem porodu lotosowego jest nieodcinanie pępowiny, co pozwala dziecku na delikatne i stopniowe oddzielanie się od matki. Czy taki poród jest jednak bezpieczny?

Kontrowersyjny poród lotosowy

Pod koniec kwietnia opinię publiczną zelektryzowała informacja o rodzicach z Hrubieszowa, którzy nie pozwalali na przecięcie pępowiny ich nowo narodzonemu dziecku. Lekarze byli przerażeni. W sprawę włączył się sąd rodzinny, który nakazał medykom wykonanie zabiegu. Poród lotosowy, bo o nim mowa, to jak na razie sporadyczne zjawisko w Polsce, ale nowa moda może się szybko upowszechnić.  

Państwo K. argumentowali swoją decyzję tym, że pępowina uschnie i sama odpadnie. Ojciec twierdził nawet, że wydalone łożysko należy zanurzyć w solance. Lekarze byli zdziwieni zachowaniem rodziców. Położnikom trudno było nawet zdefiniować to zjawisko. Dlaczego? Ponieważ poród lotosowy nie jest jeszcze bardzo rozpowszechniony w Polsce, ale ten trend może się zmienić. 

Zjawisko to zapoczątkowała  Clair Lotus Day. Uznawana za jasnowidzkę kobieta nadała mu nie tylko nazwę, ale także ideologię. Twierdziła bowiem, że widzi i czuje ból odczuwany przez maleństwo w trakcie porodu, dlatego sama będąc w ciąży, poszukiwała takiego porodu, który zminimalizowałby ból dziecka. Odkryła poród lotosowy u zwierząt. W 1974 roku na świat przyszedł jej syn Trimurti. Ze szpitala zabrała go do domu, nie odcinając pępowiny. Trimurti nazywany jest pierwszym lotosowym dzieckiem

Na czym to polega? Najważniejszym elementem porodu lotosowego jest nieodcinanie pępowiny. Nieważne, czy dziecko urodzi się w sposób naturalny, czy poprzez cesarskie cięcie. Łożysko jest umieszczane w solance i trzymane tam do momentu w którym, pępowina sama usycha i odpada. Trwa to od 3 do 10 dni.     

Zdaniem zwolenników, metoda ta pozwala dziecku na delikatne i stopniowe oddzielanie się od matki. Traktują poród lotosowy jak rytuał, do którego trzeba się wcześniej przygotować i który jest zgodny z naturalnym porządkiem świata. Ponadto zbyt wczesne odcięcie pępowiny pozbawia noworodka krwi, która wciąż w niej pulsuje. Może to odbić się na jego późniejszym życiu. Poród lotosowy pozwala na utrzymanie harmonii, zapewnia maleństwu lepszy rozwój. Popularyzatorzy tego zjawiska uważają również, że dzieci urodzone w ten sposób są spokojniejsze i wyciszone. 

Zdaniem wielu lekarzy położników nieodcięta pępowina stanowi razem z łożyskiem otwartą ranę, co może prowadzić do zakażenia całego organizmu dziecka (sepsa), a w konsekwencji do śmierci. Uważają, że po narodzinach dziecka, łożysko nie pełni już dla niego żadnej funkcji. Zdaniem przeciwników, porodu nie można definiować jako zgodnego z naturą, powrotu do korzeni. Za przykład podają wiele gatunków ssaków, które od razu po porodzie przegryzają pępowinę.  

Karolina Jarosz 

Zobacz także

Poród bez nacięcia? To możliwe! 

Nacięcie krocza podczas porodu to jedna z mniej przyjemnych chwil w życiu każdej kobiety, która decyduje się na dziecko. Co prawda, wiele mam twierdzi, że ból porodowy jest tak silny, iż nawet nie czuć nacinania, warto jednak zawczasu poćwiczyć mięśnie, aby go uniknąć.  

Jak dojść do siebie po porodzie? 

Organizm kobiety potrzebuje aż sześciu tygodni, aby wrócić po porodzie do normalnego funkcjonowania. To trudny i kłopotliwy moment dla świeżo upieczonej mamy. Nasz ginekolog odpowiada na intymne pytania związane z połogiem.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (166)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Dojrzala
(Ocena: 5)
2013-05-15 10:00:40

re: Kontrowersyjny poród lotosowy

Nie wiem czyje te komentarze... Chyba mlodziez.. Nie sadze zeby wypowiedziala sie wsrod Was matka! Ja nie wiedzialam o takim porodzie ake z checia bym tak postapila!! Co do lekarzy to nie wierzcie we wszystko co mowia!! Ponadto wielu z nich zle odbiera porod przez co dzieci maja niedotlenienia i paralize... Matka powinna miec prawo wyboru jak ona ma rodzic!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-25 07:32:14

3-10 dni rozkład łożyska , zakarzenie dziecka trupimi bakteriami i śmierć .Babę chyba ktoś pałą w łep trzasnął i wydawło się jej , że zobaczyła jaśniej .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-13 09:00:26

hahaha to jest jakies chore !!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-07 22:26:25

chyba ich pojebało...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-04 18:49:22

bzdury okropne

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-02 11:22:02

kretynki ,zeby je tak kurde to solanki wsadzic,zeby im cipki wypalilo hahaha

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-12 14:34:15

ludzie naprawdę mają nieźle posrane w głowie...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-09 18:33:49

nie no ja pier... normalnie..... co za obrzydlistwo!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-02 22:40:13

jeeeb haha xD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-24 00:21:01

Ludzka głupota nie zna granic...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz