Jakie badania należy wykonać w czasie ciąży?

11 Maja 2009

Przejrzysty przewodnik dla przyszłych mam.

Jakie badania należy wykonać w czasie ciąży?

Gdy spodziewasz się dziecka, musisz być pod wyjątkową opieką lekarzy. Także z praktycznego punktu widzenia. Posłowie zadecydowali, że becikowe będzie mogła otrzymać tylko ta kobieta, która przedstawi zaświadczenie, że od 10. tygodnia ciąży pozostawała pod obserwacją specjalistów. Więcej na temat zasad przyznawania becikowego pisaliśmy kilka tygodni temu w odpowiedzi na jeden z waszych listów. Dziś prezentujemy przejrzysty przewodnik po badaniach, którym należy się poddać w czasie 9 miesięcy ciąży (wiele chorób można wykryć, a nawet wyleczyć, zanim maluch przyjdzie na świat):

  • Badanie grupy krwi oraz czynnika Rh - należy je wykonać jak najszybciej, a dokument informujący o naszej grupie krwi mieć zawsze przy sobie. W razie wystąpienia nagłego krwotoku, gdy konieczne będzie przetoczenie właściwej krwi, lekarze zaoszczędzą aż dwie godziny (bo tyle właśnie trwałoby badanie).
  • Badanie przeciwciał anty - D – umożliwia wczesne rozpoznanie konfliktu serologicznego między matką a płodem. Ich regularne monitorowanie we krwi ciężarnej pomaga ocenić, czy płód nie jest zagrożony.
  • Badanie moczu - wyniki informują o funkcjonowaniu całego organizmu, to niezwykle istotne badanie diagnostyczne. Aby było miarodajne, należy je wykonywać po całonocnej (minimum pięciogodzinnej przerwie w oddawaniu moczu).
  • Morfologia krwi - dzięki temu badaniu zostanie określona liczba krwinek białych oraz czerwonych, gęstość krwi (czyli hematokryt), stężenie hemoglobiny oraz liczba płytek. W czasie ciąży należy szczególną uwagę zwrócić na stężenie hemoglobiny, która w przypadku niskiej wartości może świadczyć o anemii.
  • Glukoza w surowicy – to badanie obowiązkowe, którego celem jest wykluczenie ewentualnej cukrzycy. Przeprowadza się je dwukrotnie - na początku pierwszego oraz pod koniec drugiego trymestru. Drugie badanie to tak zwany test obciążenia glukozą, który może zdiagnozować tzw. cukrzycę ciążową.
  • Odczyn Wassermanna – badanie ma na celu wykrycie ewentualnej kiły. Wykonuje się je dwukrotnie w czasie ciąży - na początku i na końcu. Kiłę można leczyć przez cały okres ciąży.
  • Antygen HBs – sprawdza się go w ostatnich tygodniach ciąży, w celu wykrycia żółtaczki zakaźnej typu B. Jeśli okaże się, że matka jest chora, dziecku należy podać zaraz po urodzeniu immunoglobulinę.
  • Badania bakteriologiczne - wykonuje się je w ostatnim trymestrze ciąży, a jego celem jest uniknięcie ewentualnego wrodzonego zakażenia dziecka.
  • Cytologia – jeśli kobieta na rok przed ciążą nie poddawała się wymazowi z szyjki macicy, musi wykonać badanie na początku stanu błogosławionego.
  • Badanie prenatalne – proponuje się je kobietom po 35. roku życia. Jego celem jest wykrycie ewentualnych wad wrodzonych płodu. W wersji inwazyjnej, która wiąże się z koniecznością dostania się do macicy, ryzykuje się utratę ciąży. Wersja nieinwazyjna jest całkowicie bezpieczna zarówno dla matki, jak i dla dziecka - polega na wykorzystaniu USG oraz przebadania krwi pobranej od mamy.

Zobacz także:

Najgrubsza kobieta świata karmi niemowlęta w McDonaldzie!

Spanie z dzieckiem - razem czy osobno?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (86)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Badaniaprenatalne.pl
(Ocena: 5)
2017-02-07 09:01:12

Termin i rodzaj badań w ciąży zależy od jej tygodnia. Dlatego tak ważne jest prowadzenie kalendarza ciąży, w którym będziemy notowały jakie badania wykonałyśmy, będziemy także śledzić jak zmienia się Twoje ciało, bo ciąża to przede wszystkim zmiany oraz jak wygląda Twoje dziecko

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-16 15:57:13

ja dodatkowo oprócz wymienionych wyżej badań dostałam skierowanie na toksoplazmozę i HIV

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-16 14:03:56

Czytając tu komentarze da sie zauwazyć, że po młodych mamach jeżdżą kobiety które same nie mogą mieć dzieci, Nie radzą sobie same i wyżywają się na mlodszych że tak im się potoczyło życie. Nic to nie da, każdy ma swoje życie, swoje decyje i sam podnosi odpowiedzialność.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-03 09:23:00

Nie zauważyłam badań na toksoplazmozę ...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-11 20:48:17

Tutaj wpisz treść komentarza...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-30 10:29:11

Za pół roku skończe 18 ostatnio dowiedziałam się że jestem w ciąży.Chcę urodzić dziecko ale bardzo boje sie reakcji rodziców,chłopaka,znajomych,tego czy uda mi sie skonczyc szkołe itp... Tak wiem pewnie powiecie ze jestem gówniara i trzeba było sie zabezpieczać ale teraz już po i mam nauczke na przyszłość...Boję sie jak to bedzie dalej.Boje sie ze chłopak mnie zostawi,rodzice wywalą z domu lub ze nie ukoncze szkoły a bardzo bym chciała ( dodam ze nie mieszkam z rodzicami a liceum do którego chodze jest 70 km od mojego domu-mieszkam w inernacie)...nie wiem co bedzie...mam nadzieje ze wszystko sie ułoży

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-04 11:21:00

Dzieci na swiat sie nie prosza ,my sami decydujemy sie na to, kazdy kto zajdzie w ciaze powinien byc swiadom swoich postepkow.Dziecko jest bezbronne my dajemy zycie i odpowiadamy za nie. Aborcja tylko zagrozona ciaza i to wyjatkowych sytuacjach.Dziecko to jest piekny dar!!!!!!!!! Poczatkowo jest trudno ,Niektorzy by chcieli miec a nie moga inni zas niszcza zycie aborcja ,wyrzucaja na smietnik . straszne !!! Lepiej oddac do adopcj niz ma sie poniebierac -ale co to za matka jak oddaje swoje dziecko ,to nie matka to szuja.Młode tez dadza rade wychowac rade tylo nie w podeszlym wieku 60-70lat to juz glupota a sa takie osoby.Młode matki !!!rodzac dziecko nie zawalajcie szkoly ,macie prawo chodzic do szkoły i ja ukaczyc zdobyc zawod cos miec na start w zyciu nie poddawajcie sie 16-17latki. Zastanow sie zanim rozpoczniesz wspozyc w wieku 13-17lat to mlody organizm jeszcze nie rozwiniety na tyle , a co pozniej bedzie ? POzdro !!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-02-12 01:48:07

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-21 13:26:00

ja sama nie moge miec dzieci i jak czytam rózne komebtarze o aborcjach lub" jak sie pozbyc dziecka bo mam 15 lat" to ogarnia mnie rozpacz jak mozna zniszczyc to co sie stworzyło dla mnie jest to nir do pomyslenia zanim zdecydujecie sie na współzycie zastanówcie sie nad tym co bedzie pózniej zeby niczego nie załowac...dzisiejsza młodzierz jest strasznie nieodpowiedzialna i głupia za przeproszeniem dzieci rodza dzieci po prostu brak słów...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-21 13:22:00

jezeli decydujesz sie na sex musisz miec swiadomosc tego ze mozesz zajsc w ciaze wiec moze lepiej sie zastanowic zanim podejmiesz ta wazna decyzje

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-16 13:03:00

http://polki.pl/rodzina_ciaza_artykul,10008479.html

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz