Jak się zmieniasz w ciąży? (Przewodnik dla przyszłych mam miesiąc po miesiącu)

28 Grudnia 2011

Oto dziewięć miesięcy błogosławionego stanu pod lupą.

ciąża

Ciąża trwa zwykle 40 tygodni. Dzieli się na trzy okresy nazywane trymestrami. – Pierwszy trymestr obejmuje pierwsze tygodnie ciąży od zapłodnienia do 13.-14. Tygodnia. Drugi trymestr to okres do 27. tygodnia. W trzecim trymestrze zaczynają odgrywać rolę różnice osobnicze. O ile w pierwszym i drugim trymestrze przyrost masy i długości dziecka jest mniej więcej jednakowy u większości ciężarnych, teraz jest on największy – zaznacza prof. Longin Marianowski, autor książki „Od poczęcia do narodzin”. Jak wygląda kalendarz przyszłej mamy?

Pierwszy miesiąc

Na początku ciąży może pojawić się zmiana samopoczucia – senność, zmęczenie, drażliwość. U 80 proc. kobiet występuje brak apetytu, choć reszta odczuwa nadmierne łaknienie (tzw. zachcianki). – Mogą przeszkadzać ci różne zapachy. Mogą też wystąpić nudności, wymioty, ślinotok, zgaga. Często pojawiają się one w godzinach rannych, choć niekiedy utrzymują się przez cały dzień – podkreśla prof. Longin Marianowski. Twoje piersi są nabrzmiałe, pełne i napięte. Przekrwienie całego układu moczowego – jak zaznacza specjalista – a także stopniowe powiększanie się macicy i jej ucisk na pęcherz moczowy powodują częste oddawanie moczu. Od 21. dnia bije serce dziecka. W czwartym tygodniu tworzy się pępowina, przez którą dziecko otrzymuje od matki tlen i składniki odżywcze.

Drugi miesiąc

Możesz odczuwać dolegliwości podobne do tych z pierwszego miesiąca. Niekiedy występują problemy z cerą. Niewykluczone, że na twoich piersiach i brzuchu pojawią się niebieskie podskórne linie. – To siatka żylna, która obrazuje zwiększony transport krwi w ciąży. Ponadto możesz odczuwać drażliwość, płaczliwość i zmiany nastroju – informuje prof. Longin Marianowski. Twoje dziecko ma już wszystkie narządy wewnętrzne. Wykształcają się dłonie i palce z liniami papilarnymi, powstają mięśnie, tworzy się mózg. Pod koniec drugiego miesiąca zarodek mierzy 3,5 cm i waży 10 g.

Trzeci miesiąc

Zmęczenie, senność, zgaga czy zaparcia nadal mogą się utrzymywać. Na nogach i brzuchu pojawia się więcej prześwitujących przez skórę żyłek. Zwiększa się apetyt. – Pod koniec trzeciego miesiąca może się zaznaczyć zarys brzucha. Możesz też miewać okresowe bóle i zawroty głowy, zmienne nastroje czy odczuwać rozdrażnienie – tłumaczy autor poradnika „Od poczęcia do narodzin”. Włosy stają się za to grubsze i zdrowo wyglądają. Dziecko zaczyna przypominać ludzką postać. Jego narządy płciowe są rozwinięte, choć trudno jeszcze rozpoznać płeć.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (14)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Patrycja
(Ocena: 5)
2016-05-12 18:11:04

re: Jak się zmieniasz w ciąży? (Przewodnik dla przyszłych mam miesiąc po miesiącu)

Mnie zaskoczyło tylko jedno - skurcze łydek nocne po 23 tygodniu ciąży. Okazało się, że mam mega niedobory magnezu. Kupiłam suplement z magnezem chela-mag b6 i nieco ponad tydzien pozniej bylo po srpawie i dały mi spokój te skurcze :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-02 15:32:36

bzduryyyyy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-29 14:33:50

bzdury bzdury bzdury

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-28 21:17:38

Co za bzdury. Podczas 1 miesiąca (pierwsze 4 tygodnie) nie ma ŻADNYCH objawów z reguły. Miała któraś jakieś?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-28 22:39:23

Koniec 4 tygodnia ciąży to dzień w którym ma pojawić się miesiączka a zapłodnione jesteśmy od 2 tyg. Ja nie pamiętam kiedy zaczęłam mieć objawy ale myślę, że pomiędzy 4 a 5 tyg. ciąży. Zaczęło się od bólu piersi ale skojarzyłam to jako objaw dopiero jak zrobiłam test. Nie spodziewałam się ciąży, test zrobiłam jak zawsze przed miesiączką. Robiłam to od roku bo od roku się nie zabezpieczaliśmy ale też nie staraliśmy się intensywnie. Ja chciałam już dziecko on później więc poszliśmy na kompromis. :D Do tej pory się z mężem sprzeczam w żartach, ja że córka była planowana on, że nie. Dla mnie oczywiste jest to, że skoro zrezygnowałam z zabezpieczeń to dziecko nie mogło być wpadką.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-28 02:33:39

wlasnie po tych objawach poznalam moja siostre ( mlodsza) ze jest w ciazy :D a chciala takie cos ukryc przede mna cwaniara !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-28 01:38:17

w sumie to fajny okres w życiu każdej kobiety jeśli ciąża nie jest zagrożona oczywiście. ja czułam się super i wyglądałam naprawdę pięknie, bardzo się sobie podobałam nawet w 9 miesiącu. 3 miesiace po porodzie ważyłam już 2 kg mniej niż przed, bo mój metabolizm bardzo "przyspieszył" no i nie mam w ogóle rozstępów, więc nie ma co się spinać. poród mialam prawie bezbolesny (dobre znieczulenie), a dziecko nieplaczące. tydzień po porodzie śmigałam jak nieużywana. tak więc przyszłe mamy- nie ma co się spinać i martwić na zapas

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-28 02:46:13

Ty miałaś szczęście, ale co mają powiedzieć kobiety z ciążową nadwagą 30kg, wielkimi rozstępami, obwisłym brzuchem, beczącym bachorem 24/7, pochwą jak worek bez dna i mężem co zmienił zdanie? high life normalnie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-28 07:27:49

TO GRATULUJE MEZA ZMIEN GO CZM PREDZEJ ;/ JA MAM 8 MIESIECZNA CÓRCIE;d 20 KG NADWAGI I KOCHAJĄCEGO MĘŻA I SEKS JEST NIE ZIEMSKI:) TYLE ŻE JA MIAŁAM CESARKĘ;) REWELACJA DRUGIE DZIECKO TEZ NAPEWNO PRZEZ CESARKĘ:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-28 09:58:50

Eee, jak sie do takiego stanu doprowadza to nie możemieć pretensji do nikogo innego, tylko do siebie....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-28 19:11:26

Te 30kg nadwagi się z niczego nie bierze... widocznie jadłaś za dwóch a nie dla dwóch i się nie ruszałaś :) Rozumiem przytyć do 20kg ( choć to i tak baardzo dużo ), ale 30kg to już nie jest normalna rzecz. Moja mama przy każdej ciąży tyła ok. 10kg.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz