Jak się rodzi bliźniaki?

17 Sierpnia 2011

Ciąża mnoga to olbrzymie wyzwanie dla organizmu kobiety.

bliźniaki

Podwójne szczęście, podwójna radość, podwójne becikowe... – takie najczęściej określenia przychodzą nam do głowy jeżeli usłyszymy, że ktoś urodził bliźniaki. I rzeczywiście, jest w tych powiedzeniach wiele prawdy. W przypadku ciąży mnogiej, rodzice w miejsce jednego potomka otrzymują od razu dwoje bądź więcej dzieci... To sytuacja naprawdę niezwykła. Olbrzymie szczęście, które jest również wielkim wyzwaniem. Ciąża mnoga niesie bowiem za sobą wiele niebezpieczeństw zarówno dla matki, jak i jej nienarodzonych dzieci...

Czy posiadanie bliźniaków jest dziedziczne?

Jeszcze do niedawna uważano, że ciąża mnoga jest wyłącznie „zrządzeniem losu”, „darem z nieba”, którego może spodziewać się każdy. Współczesna medycyna potrafi już nieco bardziej precyzyjnie określić sytuację, w której występuje większe prawdopodobieństwo urodzenia przez kobietę bliźniaków. Duży wpływ mają tutaj przyjmowane przez nią leki hormonalne. Środki te stymulują przecież cykl miesięczny oraz moment owulacji. Okazuje się również, że z przyczyn genetycznych, prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży mnogiej jest znacznie większe u Europejek niż na przykład u mieszkanek Azji czy Afryki. Wiele osób uważa również, że posiadanie bliźniaków jest po prostu dziedziczne. Jeżeli więc w rodzinie przyszłej mamy przytrafiało się podwójne szczęście, to może ona spodziewać się podobnego prezentu. Na czym polega ta zależność? Głównie chodzi tutaj o to, że pewne kobiety są w stanie wyprodukować w ciągu jednego cyklu więcej niż jedną komórkę jajową gotową do zapłodnienia. I to właśnie ta cecha naszego organizmu jest nieraz przekazywana z pokolenia na pokolenie.

 

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (51)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-28 21:00:30

Zapomniałam dodać że mojej cioci też by nie było.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-28 20:59:59

Moja babcia miała urodzić bliźniaczki,ale niestety okazało się że jedna z nich umarła i musieli zrobić aborcję inaczej babcia by zmarła,gdyby nie to to mojej mamy by nie było. ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-13 03:17:57

zdjęcie jest bosssskie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-26 17:14:23

Witam:) Trzy miesiące temu urodziłam bliźniaki. Jestem szczęśliwą mamą dwóch córeczek:) Niestety u mnie tylko wystąpiły rozstępy , nie miałam żadnych mdłości ani żylaków. Narzeczony mówi, że mimo tego wyglądam ślicznie. Poród wcale nie był taki bolesny jak myślałam, nie wystąpiły żadne kąplikację. Powiem wam, że jeśli miałabym być w ciąży znowu to na pewno chciałabym aby znowu urodziły mi się bliźniaki :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-19 20:15:26

śliczne zdjęcie:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-19 19:07:00

al*legro.pl/listing.php/user?us_id=10388924 tanie ubrania i buty! zapraszam!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-19 10:15:52

sweet

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-18 15:14:57

Mam bliźniaczki, już 5-letnie. Nie miałam rozstępów, żylaków, mdłości. Znajomi mówią, że po urodzeniu dziewczynek zakwitłam. Z pewnością ciąża nie odwebrała mi urody. Urodziłam przez cesarskie cięcie w 38 tyg.ciaży. Male ważyły 3 kg i 2 kg. Pod koniec jedna podbierała drugiej jedzonko, ale na szczęście nie zaważyło to na niczym. Ta mniejsza była silniejsza i dzisiaj jest 8 cm wyższa od drugiej. Dziewczynki rozumieją sie bez slów, bawią się, nigdy im się nie nudzi. Mam też starszą corkę i wcale nie uważam, że poród bliźniąt był trudniejszy, wręcz odwrotnie. Ten pierwszy, natualny był dla mnie gorszy. A jeśli chodzi o moją wagę - obecnie ważę mniej niż przed pierwszą ciążą. W drugiej ciąży przytyłam 18 kg. Jak się chce, to można zrzucić. Zatem drogie Papilotki, to nie jest koniec świata, gdy mają się urodzić bliźnięta. Dla nas było i jest to ogromne szczęście.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-18 01:37:54

papilocie, zdjęcie tych maluchów jest słodkie!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-18 01:31:26

DZIEKUJE BARDZO WOLE ZEBY MNIE TO OMINELO!! TRUD NOSZENIA A POTEM ZYLAKI ROZSTEPY I INNE PRZYPADLOSCI ....NIE DZIEKUJE!! OPROCZ MATKA CHCE BYC JESZCZE DLUGGGGGGGGGGO KOBIETA I CIESZYC SIE STARKCYJNOSCIA ALE JESLI O TO AKURAT CHODZI TO CZY JEST TO CIAZA MNOGA CZY ZWYKLA URODE NAM ODBIERA JEDYNIE NIELICZNE KOBIETY MAJA TYLE SZZCESCIA ZE GENETYCZNIE SA OBDAROWANE OD LOSU I WYGLADAJA PO CIAZY JAK PRZED..WIEKSZOSC JEDNAK NIE MA TEGO SZCZESCIA!!!!!!!!!!! I TO JEST NIE FAIR!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-18 11:03:36

ale jestes pusta.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz