8 rzeczy, które ułatwią Ci pierwszy poród

25 Września 2017

Przed tobą pierwszy poród, a ty cała drżysz ze strachu? Nic dziwnego. To przełomowe wydarzanie, które dla wielu kobiet okazuje się niestety traumatycznym przeżyciem. Chcesz tego uniknąć? Oto 8 rzeczy, które ułatwią ci pierwszy poród.

poród

Ostatnia rzecz, której potrzebujesz przed porodem, to panika. Ale jak być spokojną, gdy tyle słyszy się o ciężkich, dramatycznych wręcz porodach? Rozwiązaniem jest solidne przygotowanie. Potraktuj poród jak zadanie do wykonania, a przekonasz się, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Szkoła rodzenia
Szkoła rodzenia to potoczna nazwa kursu dla przyszłych mam i ich partnerów. Na zajęciach przyszli rodzice dowiadują się, jak przebiega ciąża oraz jak dbać o małe dziecko. Położne prowadzące zajęcia udzielają również wskazówek dotyczących przebiegu porodu – m.in. jak się do niego przygotować psychicznie, co zabrać ze sobą do szpitala, uczą także, jak odpowiednio oddychać i efektywnie przeć. Warto zdobyć taką wiedzę, ponieważ umiejętność skutecznego parcia jest kluczem do szybkiego i łatwego porodu bez komplikacji. Uwaga! Szkoły rodzenia są płatne i bezpłatne – tych drugich szukaj przy szpitalach i centrach medycznych.

Zobacz także: Cześć, mam na imię Kewin

Aktywność fizyczna
Poród to ogromny wysiłek fizyczny, dlatego wszystkie przyszłe mamy powinny dbać o swoją kondycję. Kobiety w formie lepiej znoszą trud porodu, w przeciwieństwie do tych, u których brak ruchu przyczynił się także do otyłości. Nadwaga utrudnia poród, czyniąc go bardziej męczącym zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka. Dlatego warto dbać o formę, pamiętając, że okres ciąży nie oznacza rezygnacji ze sportu. Wręcz przeciwnie. Jeśli twój stan ci na to pozwala, korzystaj z ruchu, ale w granicach rozsądku, a najlepiej po konsultacji z lekarzem. Dobrą propozycją będzie codzienny spacer, pływanie, joga oraz ćwiczenia dedykowane kobietom w ciąży. Unikaj natomiast jazdy na rowerze oraz sportów, których uprawianie niesie ze sobą ryzyko upadków.

Obecność bliskich
Obecność bliskiej osoby, szczególnie ojca dziecka, może okazać się zbawienna podczas porodu. Świadomość, że nie jesteś sama, łagodzi stres tuż przed porodem i zapewnia poczucie bezpieczeństwa w trakcie samej akcji. Dlatego nie rezygnuj z tej możliwości, kierując się względami estetycznymi i odczuciami partnera. Gdy poczujesz pierwsze skurcze, twój wygląd będzie ostatnią rzeczą, o której pomyślicie i ty, i ojciec twojego dziecka. Uwaga! Lekarz ma prawo wyprosić osobę towarzyszącą z sali, gdy np. będzie przez nią pouczany albo krytykowany.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz